Լեհական պարբերական. Աղթամարը հանգիստ չի տալիս թուրք ազգայնականներին
Թուրքերի համար Վանա լճի շրջակայքն արեւելյան ծայրամաս է: Քրդերի համար, որոնք այստեղ գերակշռող մաս են կազմում, պետության սիրտ, որի շուրջ նրանք ծրագրեր են կազմում: Հայերի համար, որոնց այստեղից տեղահանել են, այն Հայաստանի պատմական կենտրոնն է: Իսկ ճանապարհորդների համար՝ դրախտ: Հիասքանչ լանդշաֆտներ, պատմության հետքեր, քիչ թվով զբոսաշրջիկներ: Այս մասին գրում է լեհական Gazeta Wyborcza-ն: Հոդվածում նշվում է.
«Ամռան սկզբին Թուրքիայի կառավարությունն ու Քրդական աշխատավորական կուսակցությունը հայտարարեցին խաղաղության գործընթացի ավարտի մասին:
Վանում հյուրանոցատերերը դժգոհում են. պատվերների երկու երրորդն արդեն չեղարկել են: Ուղեկցորդների շրջանում անգործությունն աճում է:
Լճի վրա կախված ժայռին աչքի է զարնում Աթաթուրքից հսկայական գրությունը. «Երջանիկ է նա, ով կարող է ասել, որ թուրք է»: Քրդերը, որոնք այստեղ մեծամասնություն են կազմում, ստիպված են օրական մի քանի անգամ կարդալ այս գրությունը:
Թուրքիան մինչեւ այսօր չի ցանկանում խոստովանել, որ հայոց ցեղասպանություն է իրականացրել, եւ երկու երկրների միջեւ սահմանը շարունակում է փակ մնալ՝ չնայած հարաբերությունները դանդաղորեն հարթվում են: Այդ ճանապարհի խորհրդանիշը Աղթամարն է: Հունիսին այստեղ հնչեց համաշխարհային ջազի աստղ Տիգրան Համասյանի հոգեւոր երաժշտությունը: Նրա հետ միասին հանդես եկավ Երեւանի պետական կամերային երգչախումբը: Այս ամենը դժվար է ընդունել թուրք ազգայնականներին:
Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցին վերջերս ընդգրկվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում: Թուրքիայի մշակույթի նախարարն այդ առիթով պարծանքով իր Twitter-ում գրեց հենց ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Այն տարածքները, որտեղ ժամանակին հայերն էին ապրում, վերականգնման, անվտանգության ու դեռեւս հարյուրավոր տաճարների պարզ ցուցանակների տեղադրման կարիք ունեն»:

Польская газета: Ахтамар не даёт покоя турецким националистам
Для турок окрестности озера Ван – восточная окраина. Для курдов, которые здесь преобладают – сердце государства, планы о котором они строят. Для армян, которых отсюда изгнали – исторический центр Армении. А для путешественника – рай. Прекрасные ландшафты, следы истории, мало туристов, пишет польская Gazeta Wyborcza. В статье говорится:
«В начале лета правительство Турции и Рабочая партия Курдистана объявили о завершении мирного процесса.
В Ване владельцы отелей жалуются: отменено уже две трети заказов. Среди гидов растёт безработица.
На скале, нависающей над озером, бьёт в глаза большая надпись из Ататюрка: «Как счастлив тот, кто может сказать, что он турок». Курды, которых здесь живёт большинство, вынуждены читать эту надпись много раз на дню.
Турция до сих пор не хочет признавать, что совершила геноцид армян, и граница между двумя странами остаётся закрытой, хотя отношение очень медленно и исправляются. Символ этого пути – Ахтамар. В июне там играл армянскую религиозную музыку Тигран Амасян, восходящая звезда мирового джаза. Вместе с ним выступал Ереванский государственный Камерный хор. Всё это трудно принять турецким ультранационалистам.
Храм Сурб Хач (Св. Креста) на острое Ахтамар недавно включили в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. Министр культуры Турции похвалился этим в твиттере как раз 24 апреля, в 100-летнюю годовщину начала геноцида армян.
На землях, где когда-то жили армяне, ждут восстановления, нуждаются в безопасности и простых указателях ещё сотни храмов».