Սիրիահայ երեխաների ամառային հանգիստը
Այս տարվա օգոստոսին, 80 սիրիահայ երեխաներ հնարավորություն ունեցան մեկ շաբաթով իրենց հանգիստն անկացնելու Լոռու մարզում գտնվող «Գուգարք» ճամբարում: Արշավներ, խաղեր, նոր ընկերներ, իրական ճամբարական զգալու այս հնարավորությունը ընձեռել էր ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակը: ՄԱԿ ՓԳՀ-ի այս հերթական նախաձեռնությունն ուղղված էր ո´չ միայն սիրիահայ երեխաների ամառային հանգստի անցկացմանը, այլ ևս մեկ միջոց էր՝ նպաստելու նրանց ինտեգրմանը:
«Գուգարք» ճամբարի տնօրեն Սեյֆուլինա Դանիելյանը նշեց, որ ճամբարն առաջին անգամ է, որ սիրիահայ պատանիներ է հյուրընկալում:
–  Սկզբում ինձ թվում էր, թե կդժվարանանք, սակայն հենց առաջին օրը հասկացա, որ սխալվում եմ: Բոլորն էլ շատ շուտ սովորեցին մեր ճամբարային ռեժիմին ու կարծում եմ, մեկնեցին այստեղից մեր  կարգախոսը՝ «Ճամբարը մենք ենք և մենք ենք նրա տերը»,  իրենցը դարձած զգացողությամբ: Ինձ նաև շատ հիացրեցին նրանց ջոկատային ելույթները, հայրենասիրական երգերի և բանաստեղծությունների լավ իմացությունը: Հակոբը, Նժդեհը շատ կարդացած պատանիներ էին, Թումանյան արտասանեցին…
Ճամբարականների հետ  մենք հանդիպեցինք  հերթափոխի ժամանակ: Արամ Առաքելյանը  սիրիահայ երեխաների հետ աշխատող  ջոկատավարներից է.
–          Ես մինչև 12 տարեկան  փոքրերի հետ էի աշխատում: Շատ կարևոր գործ էր.  այս մի քանի  օրերի ընթացքում փորձեցինք նրանց մոտեցնել հայրենիքին ու կապել մեզ հետ, նաև կոտրել այն կարծրատիպերը, որ մինչ այդ հասցրել էին իրենց մոտ առաջանալ  շրջապատի ոչ միշտ բարյացակամ վերաբերմունքից:  Երեխաներից ոմանք ասում էին, որ պատահում է՝  իրենց լավ  չեն վերաբերվում` խանութում, փողոցում,  կարծում եմ, որ մեզ մոտ ստացվեց փոխել նրանց այդ  կարծիքը ու սովորեցնել այլ աչքերով նայել հայրենիքին, – նշում է Արամ Առաքելյանը:
Առնոն ու Գևորգը  2-րդ ջոկատից էին:  12  տարեկան են և առաջին անգամ էին ճամբարում.
–          Շատ լավ բաներ սովորեցի այստեղ, խաղեր, ֆուտբոլ խաղացինք, նոր ընկերներ ունեցա,- ասում է Գևորգը,- հետո վերջին օրը մեզ տարան Թումանյանի տուն թանգարան: Էնտեղ շատ հետաքրքիր էր, տեսանք Թումանյանի իսկական մահճակալը,  շորերը, նկարները…
13-ամյա  Արփին իր ընտանիքի հետ երեք  տարի առաջ է տեղափոխվել Հայաստան: Դպրոց է հաճախում ու ինչպես ինքն է ասում, արևելահայերենով շփվելուց  էլ չի դժվարանում:
– Օրերն այստեղ շատ հետաքրքիր էին անցնում, վերկացից հետո մարզվում էինք, հետո գնում էինք նախաճաշելու….ինձ ամենից շատ դուր եկավ, որ մարդիկ մեր ճամբարում  շատ ջերմ էին, շատ մեծ ջերմություն կար իրենց մեջ, – խոստովանում է Արփին և մեր  հարցին, թե տանը առաջինն ինչ է պատմելու, ուրախությամբ ցույց է տալիս  «Միսս Գուգարքի»  իր տիտղոսի վկայականը.
– Մրցույթ կար ճամբարում, մեզ առաջարկում էին թեմաներ և մենք պետք է հագուստները  համադրեինք ու մոդելներ ստանայինք: Այդտեղ շատ մրցանակներ կային, արդյունքում  ես «Միսս Գուգարք» տիտղոսը ստացա, – ուրախությամբ  կիսվում  է Արփին:
Մինչ Արփին, Գևորգը ու այլ երեխաները վառ տպավորություններով հրաժեշտ էին տալիս «Գուգարքին», սիրիահայ պատանիների նոր խումբ ժամանեց ճամբար: Նրանց համար ամեն ինչ աջևում էր … Նաև իրենց բաժին ջերմությունը, որն այդքան անհրաժեշտ է  նրանց՝ պատերազմը  մոռանալու համար…
Երեխաների վարակիչ աշխուժությունն ու ոգևորությունը ստիպցին   մեզ շրջանցել ծանր հիշողությունների հետ կապված ցանկացած հարց, հատկապես որ մինչ այդ սիրիահայ երեխաների հետ տեղի ունեցած շփումներից նկատել էինք, որ նրանք պատերազմի մասին չեն սիրում խոսել…
Կարապետ Առաքելյանը 12 տարեկան է, մեկ տարի առաջ է եկել Հայաստան: Ասում է, որ անցյալ տարի էլ է ճամբար գնացել  և անհամբեր սպասում է նաև այս հանդիպմանը:
–          Ինձ ճամբարում դուր էր եկել բնությունը, նաև որ շատ ընկերներ ունեցա, նոր խաղեր սովորեցի, օրինակ, որ կանգնած տեղից պետք է մեծ ցատկ կատարել, – պատմում  է Կարապետը:
Կարապետը որոշել է ճարտարապետ դառնալ.
–          Գայի անվան դպրոց եմ գնում, ամենասիրած առարկաս երկրաչափությունն է: Ուզում եմ ճարտարապետ դառնալ: Քույրիկս դիզայներ է, ինձ շատ է օգնում: Շենքեր, տներ նկարել շատ եմ սիրում,- ասում է Կարապետը:
Ցոլերն ու Գառնին էլ հենց իրար կողք կողքի էին նստել: Միմյանց ճանաչում են դեռ Սիրիայից, նույն դպրոցն են հաճախել: Երկուսն էլ նոր են եկել Հայաստան. Գառնին ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ.
–          Դեռ շատ քիչ բան եմ տեսել այստեղ, մենակ հրապարակը… առաջին անգամ եմ գնում Երևանից դուրս ու նաև ճամբար երբեք չեմ գնացել, – ասում է Գառնին:
ՄԱԿ ՓԳՀ  հասարակական տեղեկատվության և արտաքին կապերի համակարգող Անահիտ Հայարապետյանը, խոսելով նախաձեռնության մասին, նշեց որ ճամբարն ինտեգրացիայի կարևորագույն գործիքներից մեկն է:
– Ցանկացած մեր նախաձեռնության միջով  կարմիր թելով անցնում են ՄԱԿ ՓԳՀ-ի մանդատի մեջ մտնող հիմնական նպատակները, որոնցից մեկը՝ փախստականների ինտեգրմանը նպաստելն է: ճամբարը շատ մեծ հնարավորություն է տալիս այդ նպատակին հասնելու համար՝ կյանքի կոչելով խաղաղ գոյակցության, ընկերության, հանդուրժողականության սկզբունքները… Սիրիահայ երեխաներն այստեղ աննախադեպ հնարավորություն ունեն ՝ հաճելի մթնոլորտում մոտիկից  շփվել տեղացիների հետ, ընկերանալ, նոր ծանոթություններ ու  կապեր ձեռք բերել և դրանով իսկ հոգեբանորեն օգնել  ինտերգրվելու նաեւ իրենց ծնողներին: Ի վերջո  մեծապես հենց երեխաների շնորհիվ է, որ ծնողները ինտերգրվում են նոր միջավայրում: Չէ որ եթե երեխաները հանգիստ գնում են դպրոց, բակի երեխաների հետ են խաղում, ընկալում եւ կիսում են իրենց շրջապատի  արժեքներն, ապա ծնողներն էլ ավելի հանգիստ են լինում, զբաղվում են ավելի շատ աշխատանքի ու այլ հարցերով,- նշում է Անահիտ Հայրապետյանը՝ հավելելով, որ իրենք որոշել են  զարգացնել նաև բակային ճամբարի գաղափարը.
– Բակային ճամբարը Ֆինանսական մեծ միջոցներ չի պահանջում, բայց հնարավորություն է տալիս երեխաներին  շփվել կազմակերպված ձևով, միջմշակութային կրթության լավագույն միջոցներից է. լեզվական դժվարություններն են հարթվում, սիրիահայ երեխաները կարող են իրենց երգի և ասմունքի գեղեցիկ մշակույթը փոխանցել տեղացիներին…
ՄԱԿ ՓԳՀ-ն ճամբարանային ծրագրեր բազմիցս է իրականացրել իր գործընկեր կազմակերպությունների՝ Հայկական Կարմիր Խաչի ընկերության,  ՄԱԿ-ի հայկական ասոցիացիայի հետ համատեղ: Ի դեպ, նման ճամբարներ կազմակերպվել են նաև տարիներ առաջ՝ Ադրբեջանից եկած փախստականների երեխաների  համար:

Летний отдых детей сирийских армян
В августе нынешнего года 80 детей сирийских армян имели возможность одну неделю отдыхать в лагере «Гугарк» в Лорийской области. Походы, игры, новые друзья – возможность испытать все это предоставил офис в Армении Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев. Эта очередная инициатива ВКБ ООН не только была направлена на организацию летнего отдыха детей сирийских армян, но и явилась новым средством содействия их интеграции.
Директор лагеря «Гугарк» Сейфулина Даниелян отметила, что лагерь впервые принимал юношей из числа сирийских армян.
– Поначалу мне казалось, что будут трудности, однако в первый же день поняла, что ошибалась. Все очень быстро привыкли к лагерному режиму, и полагаю, что уезжали, полностью усвоив наш лагерный девиз «Лагерь это мы, и мы его хозяева». Меня очень порадовали их отрядные выступления, хорошее знание патриотических песен и стихов. Акоп, Нжде были очень начитанными подростками, декламировали Туманяна…
С участниками лагеря мы встретились во время пересменки. Арам Аракелян – один из вожатых, работавших с детьми сирийских армян.
– Я работал с малышами до 12 лет. Очень важное дело – за эти несколько дней мы постарались приблизить их к родине и привязать к нам, а также переломить стереотип, который до того успело сформировать в них не всегда благосклонное окружение. Некоторые из детей говорили, что бывает – к ним плохо относятся в магазине, на улице. Думаю, нам удалось изменить их это мнение, приучить другими глазами смотреть на Родину, – говорит Арам Аракелян.
Арно и Геворг были во втором отряде. Обоим по 12 лет и в лагерь приехали впервые.
– Много хорошего выучили здесь, играли в игры, в футбол, приобрел новых товарищей, – говорит Геворг. – Потом в последний день нас повели в Дом-музей Туманяна, где увидели много интересного: кровать, одежду, фотографии Туманяна…
13-летняя Арпи три года назад с семьей переехала в Армению. Посещает школу, и как сама она признается, не затрудняется в общении на восточноармянском.
– Дни здесь проходят очень интересно. После подъема делаем зарядку, потом отправляемся на завтрак… Больше всего мне понравилось, что люди в нашем лагере относились очень тепло, – признается Арпи, и на наш вопрос, что в первую очередь расскажет дома, с радостью показала свое свидетельство титула «Мисс Гугарк». – В лагере проходил конкурс, нам предлагали темы и мы должны были сочетать одежды и создавать модели. Там было много призов, и я получила титул «Мисс Гугарк».
Пока Арпи, Геворг и другие дети с яркими впечатлениями прощались с «Гугарком», в лагерь прибыла новая группа подростков из числа сирийских армян. Для них все еще было впереди… В том числе и доля теплоты, столь необходимая им, чтобы забыть о войне…
Заразительная активность, воодушевление детей вынудили нас обойти любые вопросы, связанные с тяжелыми воспоминаниями, тем более, что еще до того, в общении с детьми сирийских армян заметили, что они не любят говорить о войне…
Карапету Аракеляну 12 лет, в Армению приехал год назад. Говорит, что в прошлом году уже был в лагере и с нетерпением ждал этой встречи.
– В лагере мне понравилась природа, а также то, что приобрел много друзей, научился новым играм, например, прыжки с места, – рассказывает Карапет. Он решил стать архитектором.
– Учусь в школе им. Гая, мой самый любимый предмет геометрия. Хочу стать архитектором. Сестра дизайнер и очень помогает мне. Очень люблю рисовать здания, дома, – говорит Карапет.
Цолер и Гарни уселись рядом. Они знакомы еще с Сирии, учились в одной школе. Оба недавно приехали в Армению, Гарни всего неделю назад.
– Пока еще мало что видел здесь – только площадь… За пределы Еревана выехал впервые, а в лагере вообще не бывал, – говорит Гарни.
Координатор по общественной информации и внешним связям отделения ВКБ ООН в Армении Анаит Айрапетян, говоря об инициативе, отметила, что лагерь –один из важнейших инструментов интеграции.
– В любой нашей инициативе красной нитью проходят основные цели, входящие в мандат ВКБ ООН, одна из которых – содействие интеграции беженцев. Лагерь предоставляет много возможностей для достижения этой цели, претворяя в жизнь принципы мирного сосуществования, дружбы, толерантности… Дети сирийских армян имеют здесь беспрецедентные возможности в приятной атмосфере близко общаться в местными сверстниками, дружить с ними, приобретать новые знакомства и связи, и тем самым психологически помочь интегрироваться также своим родителям. В конечном счете именно благодаря детям родители интегрируются в новой среде. Ведь если дети спокойно ходят в школу, играют во дворе с детьми, воспринимают и разделяют ценности окружения, то и родители бывают спокойнее, больше занимаются работой и другими вопросами, – отмечает Анаит Айрапетян. �? добавляет, что они решили развивать также идею дворовых лагерей.
– Дворовый лагерь не требует больших финансовых затрат, но дает детям возможность общаться организованным образом, является прекрасным средством межкультурного образования, сглаживаются языковые трудности, дети сирийских армян могут передать местным прекрасную культуру своей песни и декламации…
Офис ВКБ ООН совместно с организациями-партнерами – Армянским обществом Красного Креста, Армянской ассоциацией ООН – неоднократно представлял лагерные программы. Кстати, подобные лагеря организовывались годы назад для детей беженцев из Азербайджана.