Թուրք վերլուծաբան. Փոքրամասնություններին որպես սպառնալիք ընկալելը հանգեցրեց Հայոց ցեղասպանության
Թուրքիայում քրդերի հանդեպ խտրականությունը շարունակվում է, եւ այդ երեւույթը կանխելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցները դեռեւս բավարար չեն: Այս մասին ըստ News.am-ի` «Today’s Zaman»-ում հրապարակված հոդվածում գրել է թուրք վերլուծաբան Գյունալ Քուրշունը:
Նրա խոսքով, Թուրքիայում դեռեւս գերիշխող ազգեր կան. թուրքերը՝ քրդերի դեմ, մահմեդականները՝ ոչ մահմեդականների դեմ, սուննիները՝ ալեւիների դեմ: Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին երկիրը կառավարող երիտթուրքերի կուսակցությունն ազգային բոլոր փոքրամասնություններին որպես պետության գոյության դեմ սպառնալիք էր դիտարկում: «Այդպիսի մտածելակերպի արդյունքը եղավ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը, որը նաեւ ազդեցություն ունեցավ նոր հանրապետության վրա՝ սպառնալիքի հսկայական զգացողությամբ»,- գրել է Քուրշունը:
Նրա կարծիքով, թուրքերն ինքնավստահության հետ կապված մեծ խնդիրներ ունեն, եւ կարծում են, որ քրդերը կհարվածեն մեջքից: «Փաստացի մենք ոչ ոքի չենք վստահում: Դպրոցներում սովորեցնում են, որ «թուրքերն ընկերներ չունեն՝ բացի թուրքերից»: Չեմ կարծում, որ աշխարհում որեւէ այլ տեղ նման հոգեբանություն գոյություն ունի»,- նշում է հոդվածի հեղինակը:
Հենց այդ հոգեբանությունն էլ, ըստ վերլուծաբանի, հանգեցրեց քրդատյատության, ինչն իր հերթին քրդերի կողմից նույնպիսի ատելություն ծնեց: «Ինքնության արտահայտման արգելքը, խոշտանգումներն ու պետական ծառայողների կողմից դաժան վերաբերմունքն էլ ծնեցին ահաբեկչական կազմակերպությունը: Բազմաթիվ դիտորդներ կիսում են տեսակետը, որ քրդական շարժման ներկա ձեռքբերումները, ինչպիսիք են քրդերենի արգելքը, մշակութային խորհրդանիշերը՝ քրդական երաժշտությունը եւ քրդերենով հեռուստատեսությունը, Քրդական աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) հաջողություններն են: Հնարավոր է՝ դա ճիշտ է, հնարավոր է՝ ոչ, բայց շարքային քրդերն այսօր ՔԱԿ-ին սատարում են, քանի որ կարծում են, որ կառավարությունն իրենց ոչինչ չի տվել, իսկ կազմակերպության ստեղծումից հետո, երբ նրա գործողությունները տեսանելի դարձան, իրենք ավելի շատ իրավունքներ ստացան»,- գրել է հեղինակը:

Турецкий аналитик: Восприятие меньшинств в качестве угрозы привело к Геноциду армян
Дискриминация против курдов в Турции продолжается, и меры предпринятые для предотвращения этого явления все еще недостаточны. Об этом в своей статье в «Today’s Zaman» пишет турецкий аналитик Гюнал Куршун.
По его словам, в Турции все еще существуют доминантные нации: турки против курдов, мусульмане против не мусульман, сунниты против алавитов. Партия младотурков, правящая в последние годы Османской империи, считала всех меньшинств угрозой существованию государства. «Результатом этого образа мыслей был Геноцид армян в 1915 годы, направленный на передачу капитала туркам, который также имел влияние на новую республики с огромным ощущением угрозы»,- пишет Куршун.
У турок, по его мнению, есть большие проблемы с уверенностью в себе, и они думают, что курды ударят в спину. «Фактические мы не доверяем никому. В школах учат, что «у турок нет друзей, кроме турок». Не думаю, что подобная психология существует еще где-либо в мире. Разве есть что-то вроде выражений сильный как испанец или у шведов нет друзей, кроме шведов?» задается вопросом автор.
�?менно такая психология, как считает аналитик, привела к курдофобии, что в свою очередь породило такую же ненависть со стороны курдов. «Запрет на выражение идентичности, пытки и жестокое обращения государственных служащих породили террористическую организацию. Многие наблюдатели разделяют идею, что нынешние приобретения курдского движения, такие как отмена запрета на курдский язык, выражение культурных символов, таких как курдская музыка и телевидение на курдском являются успехами Рабочей партии Курдистана (РПК). Может быть, это правда, а может и нет, но обычные курды поддерживают РПК сегодня, потому что они считают, что правительство не дало им ничего, но после создания организации, когда его действия стали видимыми, они получили больше прав»,- пишет автор.