Սոնա Փարսադանյան.«Կուրգանում հայ երեխաները հետաքրքրված են Մայրենիով»
ՌԴ Կուրգան քաղաքում 2006 թվականից գործում է Հայկական մշակույթի տունը, որտեղ Հայոց լեզու և գրականություն է դասավանդում Սոնա Փարսադանյանը:
Սոնա Փարսադանյանն ավարտել է Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Սկզբնական կրթության ֆակուլտետը: Մինչ Կուրգան մեկնելը՝ Երևանում մանկավարժական գործունեություն է ծավալել:
Տիկին Փարսադանյանը «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց, որ Հայկական մշակույթի տունը Կուրգանի թիվ 1 երաժշտական դպրոցին կից է հիմնվել. «Երբ աղջիկս ընդունվեց այդ դպրոցը, պարզվեց, որ նրա ուսուցչուհին հայ է: Այս հանգամանքը նպաստեց, որ շատ հայ երեխաներ այցելեն դպրոց: Եվ դպրոցի տնօրենի մոտ միտք հղացավ մի կառույց ստեղծել, որտեղ հայ երեխաներին հայկական երգ, պար, ասմունք կսովորեցնեն: Եվ ամենակարևորը՝ նրանք հնարավորություն կունենան Մայրենիին տիրապետել»:
Ուսուցչուհու խոսքերով՝ Մշակույթի տունը նպաստեց, որ Կուրգանում ապրող հայ երեխաների մոտ Մայրենիի հանդեպ հետաքրքրություն առաջանա:
Դասընթացները կազմակերպվում են շաբաթ և կիրակի օրերին: Սկզբնական շրջանում 50 աշակերտ է եղել: Դասավանդվել են հայոց լեզու, հայ գրականություն և հայոց պատմություն առարկաները, ապա երեք տարի անց նաև՝ հայկական երգ, պար և ասմունք:
Այսօր մշակույթի տուն 15 աշակերտ է այցելում: Ճիշտ է, դժվարությունները շատ են պատնեշել նրանց աշխատանքը, սակայն, երբեք չեն վհատվել, համախմբված աշխատակազմի շնորհիվ կարողաղացել են կայանալ և առաջ ընթանալ:
Թե՛ տնօրենը, թե՛ ուսուցիչներն ամեն միջոց օգտագործում են, որպեսզի հնարավորինս շատ երեխաներ այցելեն կենտրոն: Ուսուցչուհին նույնիսկ փողոցով քայելիս, երբ դիմագծերից նկատում է՝ երեխան հայ է,  մոտենում է նրան և առաջարկում իրենց մոտ սովորելու գալ:
Նոր երեխաներ գտնելու հարցում շատ է օգնում Կուրգանում կազմակերպվող ամենամյա միջքաղաքային մրցույթը, որն արդեն տասնմեկ տարի ավանդաբար իրականացվում է: Մրցույթի գաղափարը հետևյալն է՝ Կուրգանում ապրող տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ՝ հիմնականում երեխաներ, հավաքվում են մեկ վայրում և ցույց տալիս իրենց երկրի մշակույթը՝ երգ, պար, ասմունք, իսկ վերջում ընտրում են լավագույներին:
Տիկին Փարսադանյանի հավաստմամբ՝ իրենք մրցույթում միշտ առաջատար հորիզոնականներն են գրավել, առաջին կարգի մրցանակի և Գրան պրիի արժանացել:
Այսօր արդեն Հայկական մշակույթի տունը պետական որակավորում է ստացել: Ըստ տրված արտոնագրի՝ այնտեղ աշակերտները երեքամյա կրթություն պետք է ստանան: Դա բավականացնում է, որ նրանց տարրական գիտելիքներ փոխանցեն:
Իսկ ուսուցիչների ընտրությանը Մշակույթի միության նախագահ Մարիամ Նիկոլյանը մեծ ուշադրությամբ է կատարում: Պատճառը երեխաներին կրթելու հարցում լավ մասնագետներ ընտրելն է: Ուսուցչակազմում ընդգրկված են հիմնականում Հայաստանից ժամանած մասնագետներ:
Խոսելով Կուրգանի հայ համայնքի մասին՝ Սոնա Փարսադանյանն ասաց. «Կազմակերպված և կուռ համայքն ունենք, Կուրգանի մարզում հայերի թիվը մոտ 2000-ի է հասնում, իսկ քաղաքում՝ 400-ի: Համայնքում ունենք արժանապատիվ հայեր՝ բժիշկներ, պատգամավոր, դատախազներ, հաջողակ գործարարներ և այլք, ովքեր ակտիվ գործունեություն են ծավալում: Համայնքի կարգավիճակ ենք ստացել 2011 թվականից, որի ղեկավարը Արմեն Խաչատրյանը դարձավ: Նա պարբերաբար մեր աշակերտներին հրավիրում է համայնքում տեղի ունեցող միջոցառումներին ելույթ ունենալու, ինչի համար շատ շնորհակալ ենք»:
Համայնքում հավուր պատշաճի է կազմակերպվել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները: Կարևոր ձեռնարկներից մեկնն այնն էր, որ Կուրգանի կենտրոնական հրապարակին հարակից փողոցում՝ անմեղ նահատակների հիշատակին նվիրված խաչքար է կանգնեցվել: Ի դեպ, տուֆ քարը Հայաստանից են տարել: Ինչպես պարզ դարձավ, համայնքը հետագայում նպատակ ունի նույն վայրում փոքրիկ մատուռ վեր խոյացնել:
Սոնա Փարսադանյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ միշտ կապի մեջ են և փորձոմ են հաստատված համագործակցությունն էլ ավելի ամրապնդել: Նա առաձնահատուկ շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ԱՊՀ հայ համայնքների վարչության աշխատակիցներին՝ պատրաստակամ վերաբերմունքի և աջակցության համար:
«Երկու անգամ մասնակցել եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք ամառային դպրոցի» Սփյուռքի կրթօջախների հայոց լեզվի ուսուցիչների վերապատրաստմանը և մեծ բավականություն ստացել: Իսկ այս տարի աղջիկս՝ Վերժինեն, մասնակցեց «Արի տուն» ծրագրին: Ասեմ, որ նա արդեն  ցանկանում է ուսումը Հայաստանում շարունակել. որոշել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա ընդունվել:
Գուցե դա պատճառ հանդիսանա, որ ընտանիքով տեղափոխվենք Հայաստան, չգիտե´մ, ժամանակը ցույց կտա»,-եզրափակեց տիկին Փարսադանյանը:

Сона Парсаданян: «Армянские дети в Кургане интересуются родным языком»
В городе Курган РФ с 2006 года функционирует Центр армянской культуры, где армянский язык и литературу преподает Сона Парсаданян. Она окончила факультет начального образования Ереванского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна, до отъезда в Курган занималась педагогической деятельностью в Ереване.
В беседе с «Армяне сегодня» госпожа Парсаданян сказала, что Центр армянской культуры создан при Курганской музыкальной школе №1. «Когда дочка поступила в эту школу, выяснилось, что ее педагог армянка. �? это обстоятельство способствовало тому, что многие армянские дети посещают эту школу. У директора школы возникла идея создать структуру, где армянские дети разучивали бы армянские песни, танцы, стихи. �? самое главное – у них будет возможность овладеть родным языком», – сказала она.
По словам учительницы Дом культуры способствовал тому, что у армянских детей Кургана возник интерес к родному языку. Занятия организуются в субботние и воскресные дни. Поначалу было 50 учеников, преподавались предметы армянский язык, литература и история, а спустя три года – еще и армянские песни, танцы и декламация.
Сегодня Дом культуры посещают 15 детей. Правда, трудностей в их работе много, но никогда не отчаивались, благодаря сплоченности коллектива сумели состояться и идти вперед.
�? директор, и педагоги прилагают все усилия, чтобы возможно большее число детей посещало Центр. Даже идя по улице и заметив «родные» черты лица, педагог подходит к детям и убеждает заниматься в Центре.
В поиске новых воспитанников очень помогает ежегодно организуемый в Кургане межгородской конкурс, проводимый уже 11 лет. �?дея конкурса следующая: представители разных народов, проживающие в Кургане – в основном дети, – собираются и демонстрируют культуру своей страны, а в конце избираются лучшие.
По заверению госпожи Парсаданян, они в конкурсе постоянно занимают призовые места: удостоили Первой премии и Гран-при.
Сегодня Центр армянской культуры получил уже статус государственного. Согласно лицензии, учащиеся должны получать здесь трехлетнее образование. Этого достаточно, чтобы привить им элементарные знания.
А подбору педагогов большое внимание уделяет председатель Культурного союза Мариам Николян: в коллективе подобраны в основном специалисты, приехавшие из Армении.
Говоря об армянской общине Кургана, Сона Парсаданян сказала: «У нас организованная и сплоченная община, численность армян в Курганской области достигает двух тысяч, а в городе – 400. В общине есть достойные армяне – врачи, депутаты, прокуроры, успешные предприниматели и т. д., которые ведут активную деятельность. Статус общины получили в 2011 году, руководитель Армен Хачатрян. Он периодически приглашает наших учащихся выступать на организуемых в общине мероприятиях, за что весьма ему благодарны».
На должном уровне в общине были организованы мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян. Одним из важных мероприятий стало то, что на улице, прилегающей к центральной площади Кургана, установлен хачкар в память о невинных жертвах Геноцида. Кстати, туфовый камень был привезен из Армении. Община поставила перед собой цель возвести впоследствии на этом же месте часовню.
Соня Парсаданян заверила, что находится в постоянной связи с Министерством Диаспоры РА, стараются еще больше укрепить налаженное сотрудничество. Особую благодарность она выразила сотрудникам Управления армянских общин стран СНГ аппарата Министерства за внимательное отношение и поддержку.
«Два раза участвовала в переподготовке педагогов армянского языка очагов образования Диаспоры по программе «Летней школы «Спюрк» Министерства Диаспоры РА и получила большое удовольствие. А в этом году дочка, Вержине, участвовала в программе «Ари тун». Замечу, что она уже изъявила желание продолжить учебу в Армении – решила поступать в Ереванскую государственную консерваторию им. Комитаса. Возможно, это послужит причиной, чтобы мы всей семьей переехали в Армению – не знаю, время покажет», – заключила госпожа Парсаданян.