Նա չգիտեր, որ հայ է…
Ցեղասպանության հետեւանքով իսլամացած հայերի մասին շատ էի լսել, բայց չէի հանդիպել: Չգիտեի, որ մի օր կարող եմ հանդիպել, այն էլ` Հայաստանում:
Իբրահիմին ծանոթացա Համահայկական 6-րդ խաղերի ժամանակ: Ընդհանուր ծանոթի միջոցով իմացա, որ ծագումով հայ է եւ որոշեցի հանդիպել: Իբրահիմը հուզվեց, երբ իմացավ, որ ցանկանում եմ զրուցել հետը, հատկապես, երբ իմացավ, որ Արցախից եմ:
Իբրահիմն ապրում է Մուշում,ամուսնացած է, ունի 3 զավակ: Ինչպես նա է պատմում`մի քանի տարի առաջ է իմացել, որ հայ է: «Մենք միշտ որպես քուրդ ենք ապրել, ծնողներս երբեք չեն ասել, որ մենք հայ ենք, երևի վախից կամ մեկ այլ պատճառով լռել են:
Սակայն Մուշի տարիքով քրդերը շատ լավ գիտեն, թե Մուշում ով ինչ պատմություն, ինչ ծագում ունի: Նրանցից էլ շատ պատահական իմացա, որ ծնողներս հայ են, հարցրեցի` ծնողներս չժխտեցին»,- պատմում է Իբրահիմը եւ ավելացնում, թե պարզել է, որ իր նախնիները Սասունից են գաղթել Մուշ: Ցեղասպանությունից փրկվելու համար` իսլամացել են, ապրել քրդերի հետ որպես քուրդ:
Իբրահիմը խոսում է րքրդերեն, մի քանի հայերեն բառեր գիտի միայն, որ ինքնուրույն է սովորել: Նրան թարգմանում էր ընկերը, ով Ստամբուլից է եւ հայերեն ավելի լավ գիտի:
«Մեծ պապիս անունը եղել է Սաքո Սարգսյան,- ասում է Իբրահիմը,- ինձ համար ցնցող էր, երբ իմացա ծագմանս մասին: Հավատալ չէր լինում: Որոշեցի` հայերի փնտրել, հայերեն սովորել»:
Իբրահիմն իմացավ, որ Մուշում գործում է «Տարոն-Մուշ» հայկական միությունը եւ միացավ միությանը: Միությունը կոչված է համախմբելու տեղի հայերին, պահպանելու նրանց հայեցիությունը, չիմացողներին հայերեն ու հայոց պատմություն ուսուցանելու: Իբրահիմն այնտեղ առաջին անգամ հայերենին ծանոթացավ եւ հիմա մի քանի բառեր, մի քանի պարզ նախադասություններ գիտի:
«Տարոն-Մուշ» միությունը Համահայկական խաղերին մասնակցել է ֆուտբոլային թիմով, Իբրահիմն էլ թիմի կազմում է հանդես եկել: «Ճիշտ է` թիմը հաջողություն չունեցավ, բայց ես ուրախ եմ, որ առաջին անգամ Հայաստան եկա: Ես եղա Գառնիում ու Գեղարդում: Գեղարդն ինձ վրա մեծ տպավորություն գործեց, հուզմունքս անհնար էր թաքցնել: Դա մեր պատմությունն է, դա նաեւ իմ ու իմ նմանների պատմությունն է, որի մասին չգիտեի, որը նոր գտա…»:
Իբրահիմը պատմում է, որ Մուշում շատ կան իսլամացած, ծպտյալ հայեր ու նրանցից շատերին ճանաչում է անձամբ: Նրանցից շատերը նոր են իմացել իրենց հայկական ծագման մասին, որովհետեւ նախնիները թաքցրել են դա: «Քրդերի շրջապատում շատ դժվար է որպես հայ մնալը»,- ասում է:
Իբրահիմը երկու հորեղբայր ունի, մեծ հորեղբայրը 125 տարեկան է: «Երբ իմացա, որ հայ եմ, հարցրեցի հորեղբորս, եւ նա պատմեց, որ ինքը տեսել է Ցեղասպանությունը, հիշում է` ինչպես էին ավերում, սպանում, թալանում, խարազանում. ոչինչ չէին խնայում»,- պատմում է իմ զրուցակիցը եւ ավելացնում. «Երևի նման հայերը հրաշքով են փրկվել, բայց նրանց մեղադրելու չէ, նրանք ստիպված էին ծպտյալ ապրել»:
Իբրահիմը երկար չխոսեց, երևում էր, որ հուզվում է հայերեն չիմանալու պատճառով: Նա ասաց, որ այլեւս իրեն ոչինչ չի բաժանի Հայաստանից, հաջորդ անգամ կնոջն ու երեխաներին էլ կբերի…

Он не знал, что является армянином…
Об армянах, исламизированных вследствие Геноцида, много слышала, но не встречала. Не знала, что однажды доведется встретиться, да еще в Армении.
С �?брагимом познакомилась на 6-х Панармянских играх. Через общих знакомых узнала, что он по происхождению армянин и решила встретиться с ним. �?брагим разволновался, узнав, что хочу встретиться с ним, особенно когда услышал, что я из Арцаха.
�?брагим живет в Муше, женат, имеет троих детей. Как сам он рассказывает, о том, что он армянин, узнал несколько лет назад. «Мы всегда жили как курды, родители никогда не говорили, что мы армяне, наверное, молчали из страха, или по какой-то другой причине. Однако курды-старожилы Муша прекрасно знают, у кого в Муше какая история, происхождение. От них совершенно случайно узнал, что родители мои армяне, спросил – родители не стали отрицать», – рассказывает �?брагим, и добавляет, что выяснил – его предки переселились в Муш из Сасуна. Чтобы спастись от Геноцида, приняли ислам, жили с курдами как курды.
�?брагим говорит на курдском, знает лишь несколько армянских слов, которые выучил самостоятельно. Его переводил товарищ, который приехал из Стамбула и лучше владеет армянским.
«Моего деда звали Сако Саркисян, – говорит �?брагим.- Меня потрясло, когда узнал о своем происхождении. Не мог поверить. Решил искать армян, выучить армянский».
�?брагим узнал, что в Муше функционирует армянский союз «Тарон-Муш» и присоединился к нему. Союз призван сплотить местных армян, сохранять их армянственность, не владеющих – обучить армянскому языку и истории. Абрагим там впервые познакомился армянским языком, сейчас знает несколько слов и предложений.
Союз «Тарон-Муш» участвовал в Панармянских играх футбольной командой, в составе которой выступал и �?брагим. «Правда, успехов команда не добилась, но я рад, что впервые приехал в Армению. Я побывал в Гарни и Гегарде, последний произвел на меня большое впечатление, невозможно было скрыть волнение. Это наша история, история моя и таких, как я, о чем не знал и что только приобрел…», – говорит он.
�?брагим рассказывает, что в Муше есть много исламизированных, скрытых армян, многих из которых знает лично. Многие из них недавно узнали о своем армянском происхождении, потому что предки скрывали это. «В окружении курдов очень трудно остаться армянином», – говорит он.
У �?брагима двое дядек, братьев отца, старшему из них 125 лет. «Когда узнал, что армянин, спросил у дяди, и он рассказал, что видел Геноцид, помнит, как уничтожали, грабили, убивали, ничего не жалели, – рассказывает мой собеседник, и добавляет: – Наверное, такие армяне чудом спаслись, но их не следует винить, они вынуждены были жить скрытно.
�?брагим говорил недолго – заметно было, что волнуется из-за незнания армянского. Он сказал, что отныне его ничто не разлучит с Арменией, в следующий раз привезет также жену и детей…