Շաքե Մանգասարյան. «Եթե կա հայը՝ կա նաև հայ մնալու պայքարը»
Այս օրերին Երևանում է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում հայկական ռադիոյի հիմնադիր Շաքե Մանգասարյանը:
«ՌադիոԱյգը» գործում է 2011 թվականից: Չհետապնդելով նյութական որևէ շահ՝ հայկական առցանց ռադիոն հավատարիմ է մնում իր որդեգրած քաղաքականությանն ու առաքելությանը՝ Հայաստան-Սփյուռք կապի ստեղծմանն ու պահպանմանը: Շաքե Մանգասարյանն այսօր էլ հյուրընկալվել է «Ռադիոլուրում»:
Միացյալ Արաբական Էմիրությունների ամենամեծ քաղաքում, որտեղ բնակչության միայն 5 տոկոսն է քրիստոնյա, գործում է հայկական համացանցային ռադիոկայան: Դուբայում հայկական ռադիո հիմնելու գաղափարը ծնունդով Հալեպից Շաքե Մանգասարյանինն էր:
Արաբական Էմիրություններում Հայաստանն ու հայկական մշակույթը ճանաչելի դարձնելու ճանապարհին Շաքե Մանգասարյանը բավականին լուրջ խոչընդոտներ է հաղթահարել և այսօր արդեն հպարտ կարող է ասել է, որ հայկական առցանց ռադիոն հասել է իր գլխավոր առաքելությանը՝ հայապահպանությանը:
«Ռադիո Այգը» հեռարձակման 4 տարիների ընթացքում մեծապես նպաստել է նաև Հայաստան-Սփյուռք կապի ստեղծմանն ու պահպանմանը: Հայկական այս ռադիոյի եթերները ընդգրկում են լրատվական, քաղաքական, հոգևոր, մշակութային հաղորդումներ, հարցազրույցներ, իսկ երաժշտական կատարումներից առավելագույն տեղը հատկացվում է ազգային երգարվեստին՝ ժողովրդական, աշուղական, գուսանական, հայկական և համաշխարհային դասական երաժշտությանը:
«Ռադիո Այգի» գլխավոր առանձնահատկությունը, սակայն, այն է, որ կարևորագույն առաքելությունն իրականացնում է առանց նյութական շահի և ակնկալիքի,-«Ռադիոլուրի» հետ զրույցում խոստովանեց «Ռադիո Այգըի» հիմնադիր Շաքե Մանգասարյանը:
Հատկանշական է, որ ոչ միայն «Ռադիո Այգն» է հավատարիմ իր ունկնդիրներին, այլև ունկնդիրներն են հավատարիմ իրենց սիրելի ռադիոկայանին։ Քանի որ հեռարձակումն իրականացվում է բացառապես հայերենով, այն նպաստում է նաև Սփյուռքում մայրենիի պահպանմանը:
Ի դեպ, Շաքե Մանգասերյանին և «Ռադիո Այգի» աշխատակազմին երեկ ընդունել է Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Բարձր գնահատելով հայկական ռադիոյի գործունեությունը հայապահպանության և ազգային արժեքների տարածման գործում՝ Սփյուռքի նախարարը «Ռադիո Այգին» է հանձնել հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար մրցանակաբաշխության «Հայոց ցեղասպանություն. 100-րդ տարելիցին ընդառաջ լավագույն հրապարակում» անվանակարգում ստացած մրցանակը:

Шаке МАНГАСАРЯН: «Если есть армянин – есть и борьба за то, чтобы остаться армянином»
В эти дни в Ереване находится учредитель армянского радио в Объединенных Арабских Эмиратах Шаке Мангасарян.
«Радио Айг» функционирует с 2011 года. Не преследуя какой-либо материальной выгоды, армянское онлайн-радио сохраняет верность своей политике и миссии: созданию и сохранения связи Армения-Диаспора. Сегодня Шаке Мангасарян побывала в гостях у «Радиолур».
В самом большом городе Объединенных Арабских Эмиратов, где лишь 5 процентов населения христиане, функционирует армянская онлайн-радиостанция. �?дея создать в Дубае армянское радио принадлежит уроженке Алеппо Шаке Мангасарян.
На пути пропаганды в ОАЭ Армении и армянской культуры Шаке Мангасарян преодолела достаточно серьезные препятствия, и сегодня уже с гордостью может говорить, что армянское онлайн-радио достигло главной своей миссии – сохранения армянства.
За 4 года трансляции «Радио Айг» в большой мере способствовало также созданию и сохранению связей Армения-Диаспора. Эфир этого армянского радио охватывает информационные, политические, духовные, культурные передачи, интервью, а в музыкальном отделе преимуществе отдается национальному песенному искусству и мировой классической музыке.
«Главная особенность «Радио Айг», однако, состоит в том, что важнейшую миссию оно выполняет без материальной выгоды и ожиданий», – сказала в беседе с «Радиолур» Шаке Мангасарян.
Примечательно, что не только «Радио Айг» верно своим слушателям, но и слушатели верны своей любимой радиостанции. Поскольку трансляция осуществляется исключительно на армянском, это способствует также сохранению в Диаспоре родного языка.
Кстати, Шаке Мангасарян и сотрудников «Радио Айг» вчера приняла министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Высоко оценив деятельность армянского радио в деле сохранения армянства и распространения национальных ценностей, министр Диаспоры вручила «Радио Айг» премию в номинации «Геноцид армян: лучшая публикация в канун 100-летия» конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства».