Պարել են սովորում սփյուռքահայ ուսուցիչները
Ծաղկաձորի Երիտասարդական կենտրոնում շարունակվում են «Սփյուռք ամառային դպրոց»-2013թ ծրագրի Հայոց լեզվի և ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացները:
Հայոց լեզվի պարապմունքներին զուգահեռ, որոնք արևելահայերեն և արևմտահայերեն հոսքերով իրականացնում են Երևանի պետական համալսարանի դասախոսները, ուսուցիչներին ուսուցանվում է նաև հայ ազգային երգ ու պար:
Ազգային պարի գաղտնիքներին ուսուցիչներին ծանոթացնում է «Կարին» ազգագրական խմբի ղեկավար Գագիկ Գինոսյանը:
Ինչպես նշեց Գագիկ Գինոսյանը, «Կարին» ազգագրական խումբը ազգային պարի ու երիգի ուսուցման միջոցով փորձում է օգնել հայերին կերտելու ազգային դիմագիծը և վերագտնելու իրենց իրական տեսակը: Քանզի պարը պատահական շարժում ու պարաքայլ չէ. այն, ինչպես Կոմիտասն է ասել, արտահայտում է ազգի բնորոշ գծերը, նրա բարքն ու քաղաքակրթության աստիճանը:
Գագիկ Գինոսյանը Սփյուռքում ապրող հայ ուսուցիչներին հորդորեց, որ նրանք նույնպես այս առաքելությունը որդեգրեն, մանավանդ որ նրանք օգնում են, որպեսզի օտար երկրում ապրող հայն իր տեսակը, իր լեզուն ու մշակույթը պահի:
Առաջին պարպմունքին սփյուռքահայ ուսուցիչները սովորեցին «Գյոնդ», «Վերվերի» պարատեսակները, իսկ հաջորդ պարապմունքի ընթացքում կփորձեն սերտել «Կարնո քոչարին»:
Մինչև պարերի ուսուցումը Գագիկ Գինոսյանը սփյուռքահայ ուսուցիչներին ծանոթացրեց ազգային պարի ակունքներին, պարատեսակներին, խոսեց այն մասին, թե պարն ինչ նշանակություն է ունեցել հայ մարդու համար:
Պարապմունքն անցավ շատ ուրախ, կատակային տրամադրությամբ: Որոշ ուսուցիչների համար մի փոքր դժվար էր պարի ռիթմին վարժվելը: Ինչպես կատակով նշեցին նրանք, ոմանք արդեն երիտասարդ չեն, շատերը տատիկներ են ու երիտասարդական նախկին եռանդն այլևս չունեն: Բայց անկախ տարիքային ու առողջական «գանգատներից»՝ բոլորն էլ ջանում էին կրկնել այն ամենը, ինչը ցույց էր տալիս Գագիկ Գինոսյանը:

Армянские педагоги из Диаспоры учатся танцевать
В молодежном центре Цахкадзора продолжаются курсы армянского языка и переподготовки учителей «Летней школы Спюрк» 2013г.
Параллельно с курсами армянского языка, которые на восточноармянском и западноармянском языках проводят преподаватели Ереванского государственного университета, педагогов обучают также армянским национальным песням и танцам.
С секретами национального танца учителей знакомит руководитель этнографического ансамбля «Карин» Гагик Гиносян.
Как отметил Гагик Гиносян, этнографический ансамбль «Карин» посредством обучения национальным песне и танцу пытается помочь армянам создать национальный облик и вновь обрести свой подлинный вид. Поскольку танец – не случайные движения и па, он, как говорил Комитас, отражает характерные черты нации, ее нравы и степень цивилизованности.
Гагик Гиносян посоветовал живущим в Диаспоре армянским учителям , чтобы они также взяли на вооружение эту миссию, тем более что они помогают живущему на чужбине армянину сохранять свой тип, свой язык и культуру.
На первом занятии армянский учителя из Диаспоры разучивали танцы «Генд», «Вервери», а во время следующего занятия попробуют воспроизвести «Карно кочари».
Прежде, чем разучивать танцы, Гагик Гиносян ознакомил армянских учителей из Диаспоры с истоками национального танца, разновидностями танцев, рассказал о том, какое значение имел танец в жизни армян.
Занятие прошло очень весело, с шутливым приподнятым настроением. Для некоторых учителей некоторую трудность представляло привыкнуть к ритму танца. Как сами они отмечали в шутку, некоторые уже не молоды, многие уже бабушки, ипрежнего молодежного задора уже нет. Не независимо от ссылок на возраст и здоровье, все старались вповторить все, что показывал Гагик Гиносян.