«Nouse». Հայոց ցեղասպանություն. ինչու պետք է հիշել այդ ողբերգության մասին
NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ընթերցողի ուշադրությանն է ներկայացնում լրագրող Անատոլի Վատամանի՝ բրիտանական «Nouse» պարբերականում հրապարակված հոդվածը:
Ապրիլի 24-ին հիշատակվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Այդ տարելիցը պետք է մեզ համար հիշեցում լինի այն մասին, որ նույնիսկ մարդկության առաջընթացի դարաշրջանում կարող են այնպիսի անօրինական եւ սարսափելի խախտումներ տեղի ունենալ, որոնք հաճախ հանգեցնում են սարսափելի ողբերգության ոչ միայն յուրաքանչյուր տուժած անձի եւ նրա ընտանիքի, այլեւ մի ամբողջ երկրի եւ ժողովրդի համար: Հայոց ցեղասպանության պարագայում պետք է որոշ դասեր քաղել:
Քաղաքական առումով Հայոց ցեղասպանությունը պատահականություն չէր, այլ պետական կենտրոնացված քաղաքականության հետեւանք՝ մի միության գլխավորությամբ, որը ցանկանում էր կոնսոլիդացնել իր անձնական էլիտար դիրքորոշումն ու Թուրքիայի աշխարհաքաղաքական դիրքն Օսմանյան կայսրության անկման լույսի ներքո: Այդպիսով, հանցագործներն ու կազմակերպիչները հստակ մտադրություններ եւ նպատակներ ունեին, որոնց նրանք ցանկանում էին հասնել անմեղ մարդկանց զանգվածային սպանությունների միջոցով: Դա ցույց է տալիս, որ այսօր միջազգային հանրությունը պետք է ոչ միայն ավելի ակտիվորեն ներգրավվի ինքնիշխան պետությունների գործերում՝ ապագա ողբերգությունները կանխելու համար, այլեւ այդ ջանքերը համալրի պարզ, մարդու իրավունքների ոլորտում խախտումների իրաբանական սահմանմամբ եւ մեխանիզմների իրականացմամբ:
Աշխարհաքաղաքական իմաստով Թուրքիան կարող էր (եւ դեռեւս կարող է) Ցեղասպանությունը հերքել միայն այլ պետությունների, մասնավորապես՝ արեւմտյան երկրների աջակցությամբ: Այդ իրադարձություններից անմիջապես հետո Թուրքիան կարող էր հասնել միջազգային լռության, քանի որ այն անցավ Արեւմուտքի հետ դրական հարաբերությունների կառուցման, որն առանձնապես ցանկություն չուներ միջազգային մակարդակով հիշատակել կամ դատապարտել Թուրքիայի անցյալի սխալները: Բացի այդ, «սառը պատերազմի» սկզբում Թուրքիան Արեւմուտքի գլխավոր դաշնակիցներից մեկը դարձավ, եւ «սառը պատերազմի» ժամանակ դաշնակիցներին քննադատելը ռազմավարական տեսանկյունից վտանգավոր քայլ եւ դիվանագիտական տխմար սխալ էր համարվում, որը կարող էր վտանգի տակ դնել երկարաժամկետ հիմքով հարաբերությունների կարգավիճակը:
Այսօր, երբ Ռուսաստանի հետ Արեւմուտքի հարաբերությունների վատթարացումն ակնհայտ է դառնում, մենք կանգնած ենք «սառը պատերազմի» ժամանակաշրջանի սխալները կրկնելու վտանգի առջեւ, քանի որ մարդու իրավունքների խախտումները դատապարտելուց հրաժարումն ուժեղ խթան է ապագայում դրանց կրկնության համար:
Այդ համատեքստում մենք պետք է միշտ հիշենք ապրիլի 24-ը՝ որպես մեր հավաքական պատմական հիշողության անքակտելի մաս, որպես ողբերգության մասին մտորելու, մեր անցյալի անհաջողությունները հիշելու, զոհերի եւ նրանց ընտանիքների հետ հիշելու եւ վշտակցելու ամսաթիվ, որպեսզի հիշենք, որ ապագա սերունդների համար խաղաղությունը կախված է մեր անցյալի բացթողումներից դասեր քաղելու եւ դրանք խոստովանելու ունակությունից:

«Nouse»: Геноцид армян – почему стоит помнить эту трагедию?
Новости Армении –NEWS.am приводит статью журналиста Анатолия Ватамана, опубликованную в британском издании «Nouse», со значительными сокращениями:
24 апреля знаменует 100-летие Геноцида армян – события, которое часто с горечью вспоминают Армянская христианская церковь и христианские общины в Азии и Восточной Европе. Эта дата должна служить нам своевременным напоминанием о том, что даже в эпоху разума и прогресса человечества могут происходить такие беззаконные и ужасные нарушения, которые часто приводят не только к трагедии для каждого пострадавшего человека и его семьи, но и к страшной трагедии для страны и нации. В случае с Геноцидом армян должны быть извлечены некоторые уроки.
В политическом плане Геноцид армян не был случайностью, а результатом целенаправленной государственной политики во главе с союзом, который хотел консолидировать свою личную элитную позицию и геополитическое положение Турции в свете распада Османской империи. Таким образом, преступники и организаторы имели ясные намерения и цели, которых они хотели достичь через массовые убийства невинных людей. Это показывает, что сегодня международное сообщество должно не только более активно вовлекаться в дела суверенных стран для предотвращения будущих трагедий, но и дополнить эти усилия разработкой ясного, связного юридического определения нарушений в области прав человека и механизмов реализации.
В геополитическом смысле Турция могла (и все еще может) отрицать Геноцид только благодаря поддержке других государств, в частности западных стран. Непосредственно после этих событий Турция смогла добиться международного молчания, так как она приступила к построению позитивных отношений с Западом, который не имел особого желания упоминать или осуждать прошлые ошибки Турции на международном уровне. Кроме того, с начала «холодной войны» Турция стала одним из главных союзников Запада в идеологической битве между сверхдержавами, и критика своих союзников во время «холодной войны» считалась опасным шагом по стратегическим соображениям и глупой дипломатической ошибкой, которая могла бы поставить под угрозу статус отношений на долгосрочной основе. Сегодня, в то время как ухудшение отношений Запада с Россией становится очевидным, мы рискуем повторить ошибки эпохи «холодной войны», так как отказ осудить нарушения прав человека создает сильные стимулы для его повторения в будущем.
В таком контексте мы всегда должны помнить дату 24 апреля как неотъемлемую часть нашей коллективной исторической памяти – как дату для того, чтобы задумываться о трагедии, чтобы вспоминать наши прошлые неудачи, чтобы чтить память и скорбеть с жертвами и их семьями, чтобы помнить, что мир для будущих поколений зависит от нашей способности признавать и извлекать уроки из своих прошлых упущений.