«Սփյուռք ամառային դպրոց-2014». «Վստահ եմ՝ Հայաստանում լրագրողական շատ գիտելիքներ եմ ստանալու…» Վարդիթեր Ծատուրյան
Վարդիթեր Ծատուրյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի լրագրողների դասընթացների վերապատրաստմանն է մասնակցում: Թեհրանում գործող «Հույս» երկշաբաթաթերթի լրագրողներից է: Շատ է սիրում լրագրությունը, այդ իսկ պատճառով այդ մասնագիտությունն է ընտրել: Խոսելով թերթի մասին, Վարդիթերն ասաց, որ արդեն յոթ տարի է, ինչ գործում է Թեհրանում, երկլեզու է տպագրվում՝ հայերեն և պարսկերեն: «Հույս»-ի էջերում կարելի է զանազան տեղեկատվություն գտնել՝ հասարակական-քաղաքական, մշակութային սպորտային և այլն: Վարդիթերը նշեց, որ թերթի աշխարհագրական սահմաներն արդեն ընդլայնվել են. Հայաստանի և աշխարհի տարբեր երկների կրպակներում ևս մյուս թերթերի շարքում կարելի է գտնել  «Հույս» երկշաբաթաթերթը:
Լրագրողուհին ասում է, որ թեհրանահայերը բոլոր լրատվամիջոցներով մեծ ուշադրությամբ են հետևում Հայաստանում և Թեհրանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, այդ առումով տեղի հայ համայնքը շատ ակտիվ է:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցի լրագրողների դասընթացներին մեծ ակնկալիքներով է մասնակցում, վստահ է, որ Հայաստանում լրագրողական շատ գիտելիքներ է ստանալու: Դասընթացների ընթացքում հասցրել է գտնել ոլորտին վերաբերվող իրեն հուզող հարցերի պատասխանները: Շատ գոհ է բոլոր դասախոսություններից, քանի որ իրենց հետ պրոֆեսիոնալ մասնագետներ են աշխատում, ովքեր բազմաբովանդակ և համապարփակ ձևով են անցկացնում դասընթացները:
Վարդիթեր Ծատուրյանը լրագրողների դասընթացներին մասնակցելը մեծ նվաճում է համարում, քանի որ կարողացավ ուժ ու ինքնավստահություն ձեռք բերել: Իսկ դասընթացին մասնակից մյուս երկրների լրագրողների հետ պայմանավորվել են հետագայում կապը պահպանել և անհրաժեշտության դեպքում համագործակցել:
Վերադառնալով Պարսկաստան՝ Վարդիթերը որոշել է լրագրողական հմտություններն առավել հարստացնելու համար ուսումը շարունակել Թեհրանի Լրագրողների ինստիտուտում: Հավաստում է, որ ուսումնառության ընթացքում իրեն շատ կօգնի ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոցի լրագրողների դասընթացներին վերապատրաստվելը:

«Летняя школа Спюрк-2014» «Уверена, в Армении приобрету много знаний по журналистике…»: Вардитер Цатурян
Вардитер Цатурян участвует в курсах журналистов программы Летняя школа «Спюрк». Журналист двухнедельной газеты «Уйс», издающейся в Тегеране. Очень любит журналистику, именно поэтому и избрала эту профессию. Говоря о газете, Вардитер сказала, что она функционирует в Тегеране уже семь лет, издается на двух языках – армянском и персидском. На страницах «Уйс» можно найти разнообразнейшую информацию – общественно-политическую, культурную, спортивную и другую. Вардитер отметила, что географические границы газеты уже расширились: двухнедельник «Уйс» среди многих других газет можно найти в киосках Армении и многих стран мира.
Тегеранские армяне, по словам журналистки, очень внимательно следят по материалам СМ�? за событиями, происходящими в Армении и Тегеране, тамошняя армянская община в этом плане очень активна.
В курсах журналистов Летней школы «Спюрк» участвует с большими ожиданиями, уверена, что приобретет в Армении много знаний по журналистике. В ходе занятий успела уже найти ответы на многие волнующие ее вопросы. Очень довольна всеми преподавателями, поскольку с ними работают профессиональные специалисты, проводящие занятия содержательно и всеобъемлюще.
Участие в курсах журналистов Вардитер Цатурян считает большим достижением, поскольку сумела обрести силу и самоуверенность. А с участниками курсов изх других стран договорились поддерживать связь и в случае необходимости сотрудничать.
Чтобы еще более пополнить профессиональные знания, Вардитер решила по возвращении в Персию продолжить учебу в �?нституте журналистики Тегерана. Заверяет, что в процессе учебы ей очень поможет переподготовка на курсах журналистов Летней школы «Спюрк» Министерства Диаспоры РА.