«Սփյուռք ամառային դպրոց-2014». «Վստահ եմ՝ Հայաստանում լրագրողական շատ գիտելիքներ եմ ստանալու…» Վարդիթեր Ծատուրյան
Վարդիթեր Ծատուրյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի լրագրողների դասընթացների վերապատրաստմանն է մասնակցում: Թեհրանում գործող «Հույս» երկշաբաթաթերթի լրագրողներից է: Շատ է սիրում լրագրությունը, այդ իսկ պատճառով այդ մասնագիտությունն է ընտրել: Խոսելով թերթի մասին, Վարդիթերն ասաց, որ արդեն յոթ տարի է, ինչ գործում է Թեհրանում, երկլեզու է տպագրվում՝ հայերեն և պարսկերեն: «Հույս»-ի էջերում կարելի է զանազան տեղեկատվություն գտնել՝ հասարակական-քաղաքական, մշակութային սպորտային և այլն: Վարդիթերը նշեց, որ թերթի աշխարհագրական սահմաներն արդեն ընդլայնվել են. Հայաստանի և աշխարհի տարբեր երկների կրպակներում ևս մյուս թերթերի շարքում կարելի է գտնել  «Հույս» երկշաբաթաթերթը:
Լրագրողուհին ասում է, որ թեհրանահայերը բոլոր լրատվամիջոցներով մեծ ուշադրությամբ են հետևում Հայաստանում և Թեհրանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, այդ առումով տեղի հայ համայնքը շատ ակտիվ է:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցի լրագրողների դասընթացներին մեծ ակնկալիքներով է մասնակցում, վստահ է, որ Հայաստանում լրագրողական շատ գիտելիքներ է ստանալու: Դասընթացների ընթացքում հասցրել է գտնել ոլորտին վերաբերվող իրեն հուզող հարցերի պատասխանները: Շատ գոհ է բոլոր դասախոսություններից, քանի որ իրենց հետ պրոֆեսիոնալ մասնագետներ են աշխատում, ովքեր բազմաբովանդակ և համապարփակ ձևով են անցկացնում դասընթացները:
Վարդիթեր Ծատուրյանը լրագրողների դասընթացներին մասնակցելը մեծ նվաճում է համարում, քանի որ կարողացավ ուժ ու ինքնավստահություն ձեռք բերել: Իսկ դասընթացին մասնակից մյուս երկրների լրագրողների հետ պայմանավորվել են հետագայում կապը պահպանել և անհրաժեշտության դեպքում համագործակցել:
Վերադառնալով Պարսկաստան՝ Վարդիթերը որոշել է լրագրողական հմտություններն առավել հարստացնելու համար ուսումը շարունակել Թեհրանի Լրագրողների ինստիտուտում: Հավաստում է, որ ուսումնառության ընթացքում իրեն շատ կօգնի ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոցի լրագրողների դասընթացներին վերապատրաստվելը:

“Diaspora Summer School-2014”: “I am sure that I will acquire a lot of journalistic knowledge″- VarditerTsaturyan
VarditerTsaturyan participates in the Journalists’ training course within the framework of “Diaspora” Summer School of the RA Ministry of Diaspora. She represents “Huys” bi-weekly in Tehran. She likes journalism very much and,therefore, she has chosen this specialty. When talking about the paper, Varditer says that it has been running in Tehran for already seven years and is published in two languages – Armenian and Persian. On pages of “Huys” one can find a lot of information on public-political, cultural, sports events, etc. She states that the geographic boundaries of the bi-weekly have been extended: in kiosks of Armenia and various countries of the world one can find “Huys” bi-weekly.
The journalist says that the Armenians living in Tehran watch, with great attention, the events happening in Armenia and Tehran via all types of mass media, and in this respect, the local Armenian community is very active.
She participates in Journalists’ training course of “Diaspora” Summer School with great expectations and is sure that she is going to gain a lot of journalistic knowledge in Armenia. In course of the training, she has already received answers to the points of interest. She is satisfied with all the lectures, as the training is run by the professionals, delivering comprehensive and intensive courses.
As stated by VarditerTsaturyan, participation in the journalists’ training courses is a great achievement, as she has been able to acquire vigorand self-confidence. All the journalist participants representing other countries have agreedon staying in touch in the future and cooperating, when necessary.
Varditer has decided that, after returning to Iran, she will continue her education in the Tehran Journalists’ Institute to enrich her journalistic skills. She assures that, in course of her study, her participation in the Journalists’ training course of “Diaspora” Summer School will be very helpful.