Կոռուպցիոն սկանդալը կարող է վերջ դնել Էրդողանի քաղաքական կարիերային
Անցյալ շաբաթ բացահայտված մի շարք գաղտնալսված հեռախոսազրույցներում լսվել է, թե ինչպես է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հանձնարարում իր որդուն ոստիկանությունից թաքցնել Ստամբուլի իր տանը պահված տասնյակ միլիոնավոր դոլարների կանխիկ գումարը:
Այս ցնցող բացահայտումը պատճառ դարձավ համատարած կոչերի` Էրդողանի հրաժարականի պահանջով, որը պնդում է, թե ձայնագրությունները կեղծ են կամ մոնտաժված: Սակայն պարզվել է, որ Վարչապետի և նրա որդու խոսակցությունների ձայնագրություններն իսկական են, ըստ ամերիկյան Guarded Risk կիբեր ընկերության, որն իրականացրել է հեռախոսազանգերի մանրամասն դատափորձագիտական հետազոտություն:
Զավեշտալի է, որ Էրդողանը, ով իշխանության էր եկել որպես իսլամիստ` նպատակ հռչակելով կոռուպցիայի վերացումը թուրքական քաղաքականությունից, զոհ գնաց` «իշխանությունը փչացնում է. բացարձակ իշխանությունը բացարձակապես է փչացնում» ասույթին…
Հեռախոսազանգերը գաղտնի ձայնագրվել էին այն օրը, երբ ոստիկանությունը ներխուժել էր նախարարների, հայտնի գործարարների և պետական բանկի կառավարչի տները: Նրանք բոլորն էլ մեղադրվում են կաշառակերության և կոռուպցիոն այլ դրսևորումների մեջ ներգրավված լինելու համար:
Ներկայացնում ենք հատվածներ Էրդողանի և նրա որդու՝ Բիլալի, գաղտնալսված հինգ հեռախոսազրույցներից.
Առաջին հեռախոսազանգը, 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ին, ժամը 8:02-ին
Էրդողան. … Հանի´ր քո տանից այն ամենը, ինչ ունես, լա՞վ:
Բիլալ. Ի՞նչն է, որ ունեմ, հայրի´կ: Քո փողը չհրկիզվող պահարանում է:
Էրդողան. Հենց դրա մասին եմ խոսում….
Բիլալ. Ի՞նչ պետք է անենք դրա հետ, հայրի´կ: Որտե՞ղ պիտի դա տեղավորենք:
Էրդողան. Հատուկ տեղերում, որոշ հատուկ տեղերում…. Արա՛ այդ:
Երկրորդ հեռախոսազանգը, ժամը 11:17-ին.
Բիլալ. … Իմ եղբայր [փեսա] Բերաթն այլ բան է առաջարկում: Նա ասում է, որ մենք դրա մի մասը պիտի տանք Ֆարուքին [Կալյունչի, շինարարական ընկերության նախագահ] այլ աշխատանքի համար, որպեսզի նա կարողանա դրանք գործի մեջ դնել նախորդների նման: Այդպես անե՞նք: Այդ ձևով մենք կարող ենք մի մեծ գումար դասավորել:
Էրդողան. Միգուցե:
Բիլալ. Լավ: Մյուս մասի համար, քանի որ բիզնես համագործակցություն ենք սկսել Մեհմեդ Գյուրի հետ [շինարարական խմբի ղեկավար], մտածում ենք դա տալ նրան, ասելով. «պահի՛ր սա, դու կարող ես այն օգտագործել հետագա ծրագրերի համար»: Այս ձևով մենք կարող ենք կրճատել այն, իսկ մնացածն էլ տեղափոխել մեկ այլ տեղ:
Էրդողան. Լավ, շատ լավ, քանի դեռ անում ես…. Լավ կլինի, եթե անես…. Եթե դու կարողանաս բոլորը վերացնել:
Բիլալ. Այո´, Աստծո կամոք, այսօր բոլորը կվերացնենք…
Երրորդ հեռախոսազանգը, ժամը 15:39-ին.
Էրդողան. Կատարեցի՞ր իմ բոլոր առաջադրանքները:
Բիլալ. Երեկոյան կավարտենք: Մի մասը դասավորենք. մենք դասավորել ենք Բերաթի մասը, հիմա, առաջին հերթին կկարգավորենք Մեհմեդ Գյուրի մասը, իսկ հետո մնացածը. դրանք կանենք մութն ընկնելուց հետո….
Էրդողան. Ի՞նչ է արել Սումեյին [դուստրը]:
Բիլալ. Նա դուրս է բերել, հանել է դրանք, մենք խոսել ենք, և այլն:
Էրդողան. Մի՛ խոսեք հեռախոսով միմյանց հետ:
Չորրորդ հեռախոսազանգը, ժամը 23:15-ին.
Բիլալ. Ողջույն, հայրի´կ, զանգահարում եմ, որ … մենք հիմնականում արեցինք [այդ]: Դու հենց հիմա ինձ զանգե՞լ ես, հայրի´կ:
Էրդողան. Ո´չ, ես քեզ չեմ զանգել, դու ես ինձ զանգել:
Բիլալ. Ինձ զանգահարել էին փակ համարից:
Էրդողան. Երբ ասում ես «հիմնականում», արդյոք դու ամբողջովի՞ն վերացրել ես դա:
Բիլալ. Դեռ չեմ զրոյացրել, հայրի´կ: Թո´ւյլ տուր բացատրեմ: Մենք դեռևս ունենք 30 միլիոն եվրո, որը մինչև հիմա չենք կարողացել վերացնել: Բերաթը մի առաջարկ ունի: Կար լրացուցիչ 25 միլիոն դոլար, որը պիտի ստանար Ահմեդ Չալիքը [գործարար]: Նրանք առաջարկում են դա տալ [նրան]: Երբ փողը ստանանք, մի բան կանենք, ասում են նրանք: Իսկ մնացած գումարով կարող ենք բնակարան գնել Շահրիզարից, ասաց նա: Ի՞նչ կասես, հայրի´կ:
Էրդողան. Ինչևէ, մենք կդասավորենք:
Բիլալ. Պիտի՞ այսպես անենք:
Էրդողան. Լավ, արա´ այդպես:
Բիլալ. Ուզում ես դրանք բոլորը վերացնե՞մ, հայրիկ, կամ ուզո՞ւմ ես որոշ գումար քեզ համար:
Էրդողան. Ո´չ, դա չի կարելի թողնել, որդիս: Դու պիտի փոխանցես դրանք ուրիշներին, կարող ես դրանք փոխանցել Մեհմեդի հետ:
Բիլալ. Այո´, տվել ենք նրանց: Մենք տվել ենք 20 [միլիոն] դոլար նրանց:
Էրդողան. Ի սեր Աստծո, առաջին հերթին դու պիտի դրանք փոխանցես: Դու կարող ես հետո դրանք անել…
Բիլալ. Այս պահին մենք կարողացանք այսքանը տալ: Դժվար է արդեն, այն շատ տեղ է զբաղեցնում: Մի մասը տեղավորել ենք մեկ այլ տեղ, մի մասը տվել ենք Թունջին, և հետո…
Էրդողան. Ամբողջը փոխանցել էիր Թունջի՞ն:
Բիլալ. Նրանք հարցրել են, ես հասկացա, որ նա կարող է վերցնել միայն 10 միլիոն եվրո:
Էրդողան. Ինչևէ, մի´ խոսիր սրանով [հեռախոսով]:
Բիլալ. Լավ, ուրեմն, կդասավորենք:
Էրդողան. Լավ, արա´ այդ: Ես չեմ կարող գալ այս գիշեր: Մնում եմ Անկարայում:
Հինգերորդ հեռախոսազանգը, 2013 թ. դեկտեմբերի 18-ին, ժամը 10:58-ին.
Էրդողան. Որոշեցի զանգահարել, տեսնել որևէ նորություն կա՞:
Բիլալ. Ո´չ, ոչ մի բան: Աստծո օգնությամբ ավարտեցինք մեզ տված պարտականությունները:
Էրդողան. Ամե՞ն ինչ վերացվել է:
Բիլալ. Ամբողջությամբ… Ինչպե՞ս ասեմ: Ես ունեմ Սամանդիրայի և Մալթեփիի գումարը` 730 հազար դոլար և 300 հազար թուրքական լիրա: Սրանք ևս կկարգավորեմ: Մենք պարտք ենք 1 միլիոն թուրքական լիրա Ֆաիք Իշկին. ես դա կտամ նրան և կասեմ, որ մնացածը փոխանցի ակադեմիային:
Էրդողան. Բացեիբաց մի´ խոսիր:
Բիլալ. Չանե՞մ:
Էրդողան. Ո´չ, հասկացա՞ր:
Բիլալ. Լավ, հայրի´կ:
Էրդողան. Ես նկատի ունեմ, որ քեզ մոտ ոչինչ չպահես, լինի դա Սամանդիրա կամ այլն… Ուղարկի´ր այնտեղ, որտեղ որ պետք է, ինչո՞ւ ես պահում մոտդ:
Բիլալ. Լավ, հայրի´կ, բայց ես կարծում եմ, որ մենք հսկողության տակ ենք:
Էրդողան. Այն, ինչի մասին ես քեզ ասում էի հենց սկզբից…
Բիլալ. Բայց անվտանգության աշխատակիցնե՞րն են մեզ հետևում, հայրի´կ:
Էրդողան. Տղա´ս, քեզ գաղտնալսում են:
Բիլալ. Բայց նրանք նաև տեսահսկում են մեզ:
Էրդողան. Կարող է ճիշտ լինել: Հիմա մենք որոշ բաներ արել ենք Ստամբուլի ոստիկանական վարչությունում:
Այնուհետև լրացուցիչ ձայնագրություններ են ի հայտ եկել, որոնցում Էրդողանն ու նրա որդին խոսում են մի թուրք գործարարի առաջարկած 10 միլիոն դոլարի կաշառքը մերժելու մասին՝ ոչ բավարար լինելու պատճառով:
Էրդողանը կարող է կորցնել ոչ միայն վարչապետի իր պաշտոնը և մոտ ապագայում նախագահ դառնալու հնարավորությունը, այլ նաև կարող է ենթարկվել երկարատև ազատազրկման իր հանցագործությունների համար:

In a series of secretly recorded phone conversations revealed last week, Turkey’s Prime Minister Recep Tayyip Erdogan was heard instructing his son to hide from police tens of millions of dollars of cash stashed in his Istanbul house.
This shocking revelation generated widespread calls for Erdogan’s resignation who claimed that the phone recordings are fake or edited. It appears, however, that the wiretapped conversations between the Prime Minister and his son are authentic, according to Guarded Risk, an American cyber company that conducted a comprehensive forensic analysis of the phone calls.
It is ironic that Erdogan who came to power as an Islamist with the declared aim of eliminating corruption from Turkish politics, has fallen victim to the dictum: “power corrupts; absolute power corrupts absolutely!”
The phone calls were secretly recorded on the day police raided the homes of several cabinet members, prominent businessmen, and the head of the state bank. They were all accused of involvement in bribery and other corrupt practices.
Here is the English translation of excerpts from Erdogan’s five wiretapped conversations with his son, Bilal:
First phone call at 8:02 am on Dec. 17, 2013:
Erdogan: …Take everything you have out of your house, OK?
Bilal: What would I have, dad? Your money is in the safe.
Erdogan: That’s what I am talking about….
Bilal: What shall we do with it, daddy? Where shall we put it?
Erdogan: In specific places, in some specific places… . Do it!
Second call at 11:17 am:
Bilal: …My brother [in-law] Berat has another idea. He says we should give some of it to Faruk [Kalyoncu, president of a construction company] for the other job, so he can process them like the previous ones. Shall we do that? We can sort out a big amount of money that way.
Erdogan: Possibly.
Bilal: OK. For the other part, because we started a business partnership with Mehmet Gur [managing director of a construction group], we thought of giving it to him saying, ��?keep it, you can use it as projects come up.’ This way, we can reduce it and move the rest to somewhere else.
Erdogan: OK, fine, as long as you do it…. It would be good if you do… If you can liquidate them all.
Bilal: Yes, we will liquidate them all today, God willing!
Third call at 3:39 pm:
Erdogan: Did you complete the tasks I gave you?
Bilal: We will finish them by this evening. We sorted some out; We sorted the Berat part, now we will first handle the part with Mehmet Gur, and the rest, we will do after dark….
Erdogan: What did Sumeyye [daughter] do?
Bilal: She took them out, brought them over, we spoke, etc.
Erdogan: Do not speak on the phone with each other.
Fourth call at 11:15 pm:
Bilal: Hi daddy, I am calling to… we did [it] mostly. Did you call me just now, daddy?
Erdogan: No I did not, you called me.
Bilal: I was called from a secret number.
Erdogan: When you say ��?mostly,’ did you fully liquidate it?
Bilal: It’s not zero yet, daddy. Let me explain. We still have 30 million euros that we could not yet liquidate. Berat has an idea. There was an additional 25 million dollars Ahmet Calik [businessman] should receive. They say let’s give this [to him]. When the money comes, we do [something], they say. And with the remaining money we can buy an apartment from Sehrizar, he says. What do you say, father?
Erdogan: Whatever, we will sort it out.
Bilal: Should we do it like this?
Erdogan: OK, do it.
Bilal: Do you want them all liquidated, father, or do you want some money for yourself?
Erdogan: No, it can’t be left over, son. You could transfer it to the other, with Mehmet you could transfer it there.
Bilal: Yes, we gave it to them. We gave $20 [million] to them.
Erdogan: For God’s sake, first you should have transferred it. Then you could have done it…
Bilal: We were able to give this much for now. It is hard already; it takes too much space. We are putting part of it somewhere else, we gave part of it to Tunc, and then…
Erdogan: Did you transfer all to Tunc?
Bilal: They asked, I guess he said that he could only take 10 million euros.
Erdogan: Whatever! Don’t talk on this [phone].
Bilal: OK, then, we will sort it.
Erdogan: OK, do it. I am not able to come tonight. I’m staying in Ankara.
Fifth call at 10:58 am on Dec. 18, 2013:
Erdogan: I decided to call to see if there is anything new.
Bilal: No, nothing. We finished the tasks you gave us, with God’s help.
Erdogan: Has it been all liquidated?
Bilal: Completely! How should I put it? I had Samandira and Maltepe’s money, 730,000 US Dollars and 300,000 Turkish Liras. I will handle these too. We owe 1 million Turkish Liras to Faruk İsik [parliament member]; I will give it to him and tell him to transfer the rest to the academy.
Erdogan: Do not speak so openly!
Bilal: Shouldn’t I?
Erdogan: Don’t. OK?
Bilal: OK, daddy
Erdogan: I mean, do not keep anything on your person, whatever it is Samandira or whatever… Send it to where it needs to be, why do you keep it on you?
Bilal: OK, daddy, but I think currently we are under surveillance.
Erdogan: What have I been telling you since the very beginning!
Bilal: But is the security staff following us, father?
Erdogan: Son, you are being wiretapped.
Bilal: But they are also visually monitoring us.
Erdogan: That may be true. Now, we’ve just done some things at the Istanbul police headquarters.
Additional recordings have since surfaced in which Erdogan and his son talk about rejecting a $10 million bribe offer from a Turkish businessman for being insufficient.
Erdogan could end up losing not only his current position and the chance of becoming President later this year, but may also face prosecution and a lengthy jail term for his alleged crimes.