27 տարի առաջ ազատագրվեց Շուշին
Մայիսի 8-ը հայ ժողովրդի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի: 1992 թվականի այս օրը ազատագրվեց Շուշին։ Շուշիի ազատագրումը բեկումնային դարձավ Ղարաբաղյան պատերազմում և նախանշեց հետագա հաղթանակների ուղին: Այս տարի լրանում է Շուշիի ազատագրման 27-րդ տարին:
Ադրբեջանի կողմից սկսված պատերազմի շրջանում Շուշին վերածվել էր ադրբեջանական զինվորական հենակետի։ Հակառակորդը, օգտագործելով քաղաքի բարձրադիր դիրքը, արդեն 1991 թվականի ավարտին սկսել էր գնդակոծել ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը։ Իրավիճակը կտրուկ վատացել էր 1992 թվականի փետրվարին: Հակառակորդը սկսել է գնդակոծել հատկապես բնակելի թաղամասերը: Նույն թվականի ապրիլի վերջին  ընդունվել է որոշում՝ գրոհելով ազատագրել Շուշին ադրբեջանցիների զինված խմբավորումներից։
1992 թվականի մայիսի 8-ի գիշերը Շուշիի ազատագրմանը մասնակցել է 3800 կամավոր՝ Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերի հրամանատար Արկադի Տեր-Թադևոսյանի (Կոմանդոս) գլխավորությամբ։ Ճակատը եղել է 45 կմ։ Հարձակումն իրականացվել է մի քանի ուղղություններով։
Արդեն մայիսի 9-ի առավոտյան՝ 04:00-ին, Արկադի Տեր-Թադևոսյանը հայտարարել է, որ հակառակորդի բոլոր խմբավորումները լքել են Շուշին և այն այլևս ազատագրված է:
Շուշիի ազատագրման գործողությունը կոչվում է «Հարսանիք լեռներում»: Այս մասին հարցազրույցներից մեկում Արկադի Տեր-Թադևոսյանը պատմել է. «Ռազմական տեսանկյունից մենք պատրաստ չէինք Շուշին ազատագրել: Վազգեն Սարգսյանը (այդ ժամանակ պաշտպանության նախարար) ասաց, որ շտապել պետք չէ, բայց Շուշին պետք էր ազատագրել: Այդ ժամանակ ես խոստացա նրան, որ եթե մենք գրավենք Շուշին, ապա լեռներում կկազմակերպենք նրա հարսանիքը: Այդպես առաջացավ օպերացիայի «Հարսանիք լեռներում» անվանումը»:
Հավելենք, որ Շուշի անվանումն առաջացել է «շոշ» բառից, որն Արցախի բարբառում նշանակում է ծառի այն նորաբույս ճյուղը, որն ամենաբարձրն է բոլոր մնացածներից: Այս անվանումը Շուշին ստացել է իր աշխարհագրական բարձրադիր դիրքի համար:

Shushi was liberated 27 years ago
May 8th is a special day for the Armenian people since it was on this very day that Shushi was liberated back in 1992. The liberation of Shushi changed the course of the Karabakh war and pinpointed the path that would lead to future victories. This year marks the 27th anniversary of the liberation of Shushi.
During the war that Azerbaijan had unleashed, Shushi had turned into a military base for Azerbaijan. In late 1991, taking advantage of the high geographical position of the city, the adversary started bombarding Stepanakert, which is the capital of the Nagorno-Karabakh Republic. The situation sharply worsened in February 1992 when the adversary started bombarding residential districts. In late April 1992, a decision was taken to liberate Shushi from the armed Azerbaijani groupings by way of an attack.
On the night of 8 May 1992, 3,800 volunteer fighters participated in the liberation of Shushi under the direction of commander of the self-defense forces of Artsakh Arkady Ter-Tadevosyan (Komandos). The military front was 45 km, and the attack was made in several directions.
On the morning of 9 May (04:00), Arkady Ter-Tadevosyan declared that all the groupings of the adversary had left Shushi and that Shushi was liberated.
The operation for the liberation of Shushi is referred to as “Wedding in the Mountains”. In one of his interviews, Arkady Ter-Tadevosyan said the following in regard to the operation: “From the military perspective, we weren’t ready to liberate Shushi. Vazgen Sargsyan (then Minister of Defense) said even though there was no need to rush, Shushi had to be liberated. That was when I promised him that if we seized Shushi, we would organize his wedding in the mountains, and that is how the operation was called “Wedding in the Mountains”.
Let us add that the name “Shushi” originates from the word “shosh” which, in the dialect of the people of Artsakh, means the new branch of a tree that is the highest from the other branches. This name is due to the high geographical position of Shushi.