«Ոգեշնչված Կոմիտասով». ցուցահանդես-միջոցառում սփյուռքի նախարարությունում
էստոնաբնակ արվեստագետ, Էստոնիայի միջազգային նկարիչների միության նախագահ Արսեն Քլյանի նախաձեռնությամբ և ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ նոյեմբերի 12-ին սփյուռքի նախարարությունում կայանալու է «Ոգեշնչված Կոմիտասով» խորագրով ցուցահանդես-միջոցառումը, որին ներկայացվելու են միության անդամ հանդիսացող հայաստանաբնակ և սփյուռքահայ արվեստագետների աշխատանքները (գեղանկարչություն և քանդակ):
Արսեն Քլյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Կոմիտասի 150-ամյակին ընդառաջ կազմակերպվող ցուցահանդեսը  կխթանի Հայաստանի և Սփյուռքի արվեստագետների կապերի ամրապնդմանը և աշխարհի մակարդակով հայկական կերպարվեստի զարգացմանը:
«Ցուցահանդեսի այցելուները հնարավորություն կունենան տեսնելու Կոմիտասի ստեղծագործություններից ոգեշնչված նկարներ: Լինելով մեծն Կոմիտասի ժառանգորդներ՝ նրանից գոտեպնդված շարունակում ենք մեր աշխատանքը: Արվեստագետներն ինչպես զգացել են կոմիտասյան երաժշտությունը, այդպես էլ ստեղծագործել են: Օրինակ՝ «Կաքավիկ»-ը լսելիս՝ կաքավ են նկարել և այդպես շարունակ: Մինչև հիմա չեմ նկատել, որ Կոմիտասը որևէ տեղ ներկայացված լինի նման մոտեցմամբ: Առհասարակ, մեր նպատակն է ընդգծել այն հանգամանքը, որ հնի և նորի յուրահատուկ համադրությամբ՝ կարելի է արվեստից արվեստ ստեղծել»,-նշեց Արսեն Քլյանը:
Հավելենք, որ Արսեն Քլյանը դասական ժանրի դիմանկարիչ և քանդակագործ է: Ավարտել է Երևանի Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանը, այնուհետև Լատվիայի գեղարվեստական ակադեմիան, 1980-ական թվականների սկզբին տեղափոխվել է Էստոնիա:
Ցուցահանդեսներով հանդես է եկել Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Կանադայում, ԱՄՆ-ում, Նորվեգիայում, Շվեդիայում, Ֆինլանդիայում և բազմիցս՝ Էստոնիայում:

«Вдохновившись Комитасом» – выставка в Министерстве Диаспоры
12 ноября в Министерстве Диаспоры по инициативе художника из Эстонии, председателя Союза Международных художников Эстонии Арсена Кляна и при поддержке Министерства Диаспоры РА состоится выставка под названием «Вдохновившись Комитасом», в которой примут участие 11 членов Союза художников из Армении и Диаспоры. На выставке будут представлены произведения живописи и скульптурные работы.
В интервью с «Hayern Aysor» Арсен Клян сказал, что выставка, организованная в преддверии 150-летия Комитаса, будет способствовать укреплению связей между художниками Армении и Диаспоры, а также развитию армянского искусства в мировом масштабе.
Посетители выставки смогут познакомиться с работами, которые были созданы под впечатлением от произведений Комитаса. Будучи великими наследниками Комитаса, мы обязаны продолжить его дело. �?скусствоведы творили, вдохновивишись Комитасом. Например, при прослушивании «Կաքավիկ» («Какавик») они отображали куропатку. До сегодняшнего дня Комитас нигде не был представлен подобным образом. В целом, нашей целью является обозначение того, что благодаря смешиванию старого и нового может быть создано уникальное в своем роде искусство», – сказал Арсен Клян.
Добавим, что Арсен Клян – портретист и скульптор классического жанра. Окончил Ереванский государственный художественный колледж им. Ф. Терлемезяна, а затем Латвийскую академию искусств. В начале 1980-х годов он переехал в Эстонию.
Он многократно выставлялся в Эстонии, а также во Франции, Германии, Канаде, США, Норвегии, Швеции, Финляндии.