ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության մեկուկեսամյա գործունեությունը. արդյունքներ և  նոր ծրագրեր
Տեղի ունեցավ Մոսկվայի ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության հիմնադիրների տարեկան ժողովը, որն ամփոփեց կազմակերպության մեկուկեսամյա գործունեության արդյունքները և նախանշեց նոր ծրագրերը:
Այս ընթացքում կազմակերպությունը, իբրև վերկուսակցական համախմբում, հասարակական դիվանագիրության ուղղությամբ իրականացրել է ծրագրեր, որոնք ուղղված են եղել ազգամիջյան և միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը, քաղաքացիական խաղաղության և տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդմանը: Դրանց թվում են. կլոր սեղանների և շնորհանդեսների կազմակերպումը «Զգու’յշ, պատմական փաստեր են» և «Հայաստանը բարեկամների աչքերով» ծրագրերի շրջանակներում, Հայաստանի և Ռուսաստանի պետական գերատեսչությունների, քաղաքական կուսակցությունների հետ հարաբերությունների զարգացումը, ռուսաստանյան տարածաշրջանների հետ համագործակցությունը, խոշոր միջազգային միջմշակութային փառատոներին մասնակցությունը: Այս գործունեությունը թույլ է տվել ընդլայնելու Հայաստանի և Ռուսաստանի, ինչպես նաև այլ երկրների  միջև երկխոսության դաշտը:
ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպությունը անց է կացրել Մոսկվայի առաջին հայկական քաղաքագիտական ֆորումը, ակտիվորեն համագործակցել է ռուսաստանյան առաջատար վերլուծական կենտրոնների հետ, պարբերաբար մասնակցել է միջազգային գիտաժողովների, ինչը թույլ է տվել մշակելու և ներկայացնելու համապատասխան երաշխավորություններ միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման, տնտեսական զարգացման և հումանիտար համագործակցության վերաբերյալ:
Կազմակերպության համար գործունեության կարևոր փուլ է հանդիսացել Ռուսաստանի նախագահական ընտրարշավին՝ ի պաշտպանություն նախագահի թեկնածու Վլադիմիր Պուտինի հանդես գալը: Այդ աշխատանքը  գնահատված է ՌԴ նախագահի շնորհակալագրով:
ԴԻԱԼՈԳԸ նպատակ ունի հետագայում նույնպես կազմակերպելու քաղաքագիտական համաժողովներ, հասարակական բանավեճեր, մշակութային ձեռնարկներ, հրատարակելու և շնորհանդեսների տեսքով ներկայացնելու թեմատիկ գրքեր գործող ծրագրերի շրջանակներում, տարբեր մակարդակներում երկխոսություն վարել քաղաքական կուսակցությունների և պետական հաստատությունների հետ:
Իսկ Dialogorg.ru կայքը տեղեկատվական-վերլուծական պորտալի վերափոխելը և բանավեճի նոր հարթակների հիմնումը, որոնց շարքում լինելու է նաև «Լորիս-Մելիքով» ֆորումը, կոչված են ուժեղացնելու տեղեկատվական-վերլուծական աշխատանքները: Այդ գործունեության կարևոր բաղադրիչ է լինելու նաև երիտասարդ հետազոտողների համար ուսոցողական դասընթացների անցկացումը:
Նախատեսվում է նոր մակարդակի բարձրացնել փոխգործակցությունը Ռուսաստանի և այլ երկրների վերլուծական հաստատությունների հետ, համատեղ կազմակերպել գիտաժողովներ, հրատարակել վերլուծական նյութեր, իրականացնել տարբեր ինտեգրացիոն ծրագրերի տեղեկատվական-վերլուծական ուղեկցումը:
Քաղաքական, իրավաբանական և տնտեսական բնույթի խորհրդատվության իրականացումը նույնպես կարևոր տեղ է զբաղեցնելու կազմակերպության գործունեությունում:
Ժողովը քննարկեց նաև կազմակերպական հարցեր: ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության նախագահ է վերընտրվել հասարակական-քաղաքական գործիչ, քաղաքագետ Յուրի Նավոյանը: Ներդրվել է կազմակերպության համանախագահների ինստիտուտ. ԴԻԱԼՈԳԻ համանախագահներ են ընտրվել քաղաքագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Արեգ Գալստյանը և քաղաքագետ, գործարար Գոռ Կարախանյանը:
ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյան
Յուրի Նավոյանը ծնվել է 1969 թ.: Ավարտել է ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետը, ՌԴ ԱԳՆ Դիվանագիտական ակադեմիայի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը, Մոսկվայի քաղաքական հետազոտությունների դպրոցը, Եվրոպայի Խորհրդի քաղաքագիտական դասընթացները (Ստրասբուրգ), վերապատրաստում է անցել Հարվարդի համալսարանի իրավաբանական դպրոցում (Բոստոն): Ծառայել է բանակում:
Մինչև 2002 թ.` Մոսկվա տեղափոխվելը, եղել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության նորաստեղծ Սփյուռքի բաժնի պետը, իսկ 2002-2016 թթ.` «Ռուս-հայկական համագործակցություն» կազմակերպության (Մոսկվա) նախագահը: 2017 թ. ապրիլին համախոհ քաղաքագետների հետ հիմնադրել է ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպությունը, որի նախագահն է մինչև օրս:
Միջպետական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված երկարամյաև հասարակական-քաղաքական գործունեության համար պարգևատրվել է ՀՀ «Մովսես Խորենացի» մեդալով, Արցախի Հանրապետության «Երախտագիտություն» մեդալով, ՀՀ ԱԳՆ Պատվո մեդալով, ՌԴ ԱԳՆ «Փոխհամագործակցության համար» մեդալով, ՀՀ սփյուռքի նախարարության ոսկե մեդալով, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի շնորհակալագրով, ՌԴ նախագահի շնորհակալագրով, ՌԴ նախագահին կից Ռազմավարական հետազոտությունների ռուսաստանյան ինստիտուտի «Արժանիքների համար» մեդալով, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի «Գիտական հետազոտությունների և հայրենակիցներին աջակցության համար» մեդալով, ՌԴ գրողների միության «Ալեքսանդր Գրիբոյեդով» մեդալով:
Ամուսնացած է, ունի որդի:
ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության համանախագահ Արեգ Գալստյան
Արեգ Գալստյանը ծնվել է 1989 թ.: Ավարտել է Տոմսկի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի միջազգային հարաբերությունների բաժինը, Բերկլիի Կալիֆորնիայի համալսարանի համաշխարհային քաղաքականության և ԱՄՆ ներքաղաքական գործընթացների ծրագիրը: Եղել է Միչիգանի համալսարանի երիտասարդ քաղաքագետների ծրագրի կրթաթոշակառու: Պատմական գիտությունների թեկնածու է:
Միջազգային գործերի ռուսաստանյան խորհրդի (РСМД) փորձագետ է, Ռոբերտ Դոուլի անվան Քաղաքագիտական հետազոտությունների ինստիտուտին կից «The Great American Society» անդամ (ԱՄՆ):
Forbes, The National Interest, The American Thinker, РБК ամսագրերի մնայուն փորձագետ և սյունակագիր է,  The Armenian Interest գիտա-վերլուծական կենտրոնի հիմնադիր և ղեկավար: Հանդիսանում է ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության համահիմնադիրներից մեկը:
Ամուսնացած է:
ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության համանախագահ Գոռ Կարախանյան
Գոռ Կարախանյանը ծնվել է 1986 թ.: Ավարտել է Մոսկվայի պետական իրավաբանական ակադեմիան և Բուկինգեմի համալսարանը (Մեծ Բրիտանիա), ուր ուսումնասիրել է քաղաքագիտություն և իրավունք:
Տարբեր տարիների իրավաբան է աշխատել «Սոտրուդնիչեստվո» փաստաբանական գրասենյակում և Մոսկվայի «Բարշևսկի և գործընկերներ» փաստաբանական կոլեգիայում: Հանդիասնում է Մոսկվայում ռեստորանների ցանցի հիմնադիր և սեփականատեր:
Ներկայումս «Սկոլկովո» միջազգային բիզնես դպրոցի ունկնդիր է: Հանդիսանում է ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության համահիմնադիրներից մեկը:

Полтора года деятельности организации Д�?АЛОГ: итоги и новые программы
В Москве состоялось собрание учредителей Общественной организации Д�?АЛОГ, на котором были обобщены итоги деятельности организации за 1,5 года и намечены новые программы.
За это время организация, как надпартийное объединение, по линии общественной дипломатии осуществила программы, нацеленные на развитие межнациональных и межгосударственных отношений, укрепление гражданского мира и региональной безопасности.
Среди них: проведение круглых столов и презентаций в рамках программ «Осторожно! �?сторические факты» и «Армения глазами друзей», развитие отношений с органами государственной власти и политическими партиями России и Армении, сотрудничество с российскими регионами, участие в крупных международных межкультурных фестивалях. Эта деятельность позволила расширить пространство диалога между Россией и Арменией, а также другими странами.
Организация Д�?АЛОГ провела первый Московский армянский политологический форум, активно сотрудничала с ведущими российскими аналитическими центрами, периодически участвовала на международных конференциях, что позволила выработать и представить соответствующие рекомендации по вопросам укрепления международной и региональной безопасности, экономического развития и гуманитарного сотрудничества.
Для организации важным этапом стало участие в предвыборной компании на президентских выборах России в поддержку кандидата Владимира Путина. Эта работа была отмечена благодарственным письмом Президента РФ.
Организация намерена дальше проводить политологические конференции, общественные дискуссии, культурные мероприятия, издать и презентовать тематические книги в рамках существующих программ, вести диалог с политическими партиями и органами государственной власти на разных уровнях.
А преобразование сайта Dialogorg.ru в информационно-аналитический портал и создание новых дискуссионных площадок, в числе которых будет и форум «Лорис-Меликов», призваны усилить информационно-аналитическую деятельность. Составной частью этой работы будут обучающие программы для молодых исследователей.
Планируется поднять на новый уровень взаимодействие с признанными исследовательскими организациями России и других стран, совместно с ними проводить конференции, издавая аналитические материалы, осуществлять информационно-аналитическое сопровождение различных интеграционных проектов.
Проведение консалтинга политического, юридического и экономического характера также займет важное место в деятельности организации.
Собрание рассмотрело также организационные вопросы. Председателем организации Д�?АЛОГ переизбран общественно-политический деятель, политолог Юрий Навоян. Введен институт сопредседателей организации: ими стали политолог, кандидат исторических наук Арег Галстян и политолог, предприниматель Гор Караханян.
Председатель организации Д�?АЛОГ Юрий Навоян
Юрий Навоян родился в 1969 году. Окончил исторический факультет Ереванского государственного университета, факультет международных отношений Дипломатической Академии М�?Д РФ, Московскую школу политических исследований, политические курсы Совета Европы (Страсбург), стажировался в Юридической школе Гарвардского университета (Бостон).
До переезда в Москву в 2002 году, был начальником новосозданного Отдела диаспоры Министерства образования и науки Армении, в 2002-2016 гг. руководил организацией «Русско-Армянское Содружество» (Москва).
В апреле 2017 г. с единомышленниками-политологами инициировал создание организации Д�?АЛОГ, председателем которой является по сей день.
За многолетнюю общественно-политическую деятельность по развитию межгосударственных отношений он награжден медалью «Мовсес Хоренаци» РА, медалью «Благодарность» НКР, Медалью почета М�?Д РА, знаком «За взаимодействие» М�?Д РФ, Золотой медалью министерства диаспоры Армении, Благодарственным письмом Генерального секретаря ОДКБ, Благодарственным письмом президента РФ, медалью Российского института стратегических исследований (Р�?С�?) «За заслуги», почетным знаком �?нститута стран СНГ «За научные исследования и поддержку соотечественников», медалью «Александр Грибоедов» Союза писателей России.
Женат, имеет сына.
Сопредседатель организации Д�?АЛОГ Арег Галстян
Арег Галстян родился в 1989 году. Окончил Отделение международных отношений исторического факультета Томского государственного университета, программу по мировой политике – внутриполитическим процессам США Калифорнийского университета в Беркли. Был стипендиатом программы молодых политологов Мичиганского университета.
Эксперт Российского совета по международным делам (РСМД), член «The Great American Society» при �?нституте политических исследований им. Роберта Доула (США).
Постоянный эксперт и колумнист журналов Forbes, The National Interest, The American Thinker, РБК. Основатель и руководитель научно-аналитического центра The Armenian Interest, является одним из соучредителей организации Д�?АЛОГ. Кандидат исторических наук.
Женат.
Сопредседатель организации Д�?АЛОГ Гор Караханян
Гор Караханян родился в 1986 году. Окончил Московскую государственную юридическую академию по специальности «Правоведение» и Букингемский Университет (Великобритания), где изучал политологию и право.
В различные годы работал юристом в Адвокатском бюро «Сотрудничество» и Коллегии адвокатов города Москвы «Барщевский и Партнеры». Является основателем и владельцем сети ресторанов в Москве.
Ныне – студент Международной бизнес школы «Сколково». Является одним из соучредителей организации Д�?АЛОГ