Գլենդելի  «Հայ դպրոց» հիմնադրամը  15 տարեկան է
ԱՄՆ Գլենդել (Կալիֆորնիա) քաղաքում գործող «Հայ դպրոց» շահույթ չհետապնդող հիմնադրամի համար տարին հոբելյանական է. լրանում է ստեղծման տասնհինգ տարին:
Աշխատանքները սկսելով 2003 թվականին՝ հիմնադրամը հավատարիմ է մնացել իր որդեգրած առաքելությանը. երեխաների կյանքում կարևորելով կրթության դերը՝ հարմարավետ, անվտանգ միջավայր ստեղծել և դասասենյակային նոր կահույքով, այլ պարագաներով ապահովել Հայաստանի և Արցախի նախևառաջ հեռավոր քաղաքների, սահմանամերձ գյուղերի դպրոցներին և աշակերտներին: Ծրագրում ընդգրկվել են նաև մերձակա մարզերը:
Հանրագումարի բերելով տասնհինգ տարիների կատարած աշխատանքը և իրականացրած ծրագրերը՝ «Հայ դպրոց»-ի հանրային կապերի պատասխանատու Մելինե Մելքոնյանը «Հայերն այսօր»ի հետ զրույցի ընթացքում ասաց, որ մինչև այժմ հիմնադրամն օգնել է ավելի քան 280 դպրոցի. շուրջ 24.000 աշակերտ ստացել է դպրոցական որակյալ կահույք՝ նոր, գունավոր, բազմաֆունկցիոնալ սեղաններ, աթոռներ, գրատախտակներ, գրապահարաններ և համակարգչային սեղաններ, կախիչներ, ուսուցիչների համար նախատեսած պարագաներ: Նախապատվությունը հիմնականում տալիս են ավելի անմխիթար վիճակում գտնվող հաստատություններին:
«Մենք համագործակցում ենք հայաստանյան և արտասահմանյան տարբեր կազմակերպությունների հետ: Հիմնադրամի հետագա աշխատանքները համակարգելուն մեծապես նպաստում են տարվա ընթացքում կազմակերպվող նկարների ցուցահանդեսները, ամանորյա միջոցառումները, ճաշկերույթները և այլ ձեռնարկները, որոնց արդյունքում կարողանում ենք դրամահավաք կազմակերպել»,-ասաց Մելինե Մելքոնյանը՝ հավելելով, որ տարիների ընթացքում նվիրատուների թիվն աճել է՝ իրենց գաղափարակից ընկերների, բարեկամների և տեղի հայ համայնքի վստահության շնորհիվ:
Հիմնադրամի հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում պարահանդես է կազմակերպվել և հատուկ թողարկմամբ ամսագիր հրատարակվել, որտեղ ամփոփված են կյանքի կոչած ծրագրերը և շնորհավորական նամակները:
Ի դեպ, Հայաստանի բնակչության համար աշխատատեղեր (թեկուզ ժամանակավոր) ստեղծելու համար դպրոցներին տրամադրվող կահույքը Հայաստանում է պատրաստվում, որի միջոցով ընտանիքները կարողանում են լուծել կենցաղային խնդիրները:
«HALO Trust NK» կազմակերպության օգնությամբ Մելինե Մելքոնյանն այս անգամ նույնպես գնացել է Արցախի ականապատված գյուղեր՝ հագուստ բաժանելու նպատակով: Արդյունքում Լաչինի շրջանի գյուղերի 227 բնակիչ և Հադրութի շրջանի գյուղերի 138 բնակիչ օգտվել են բարեգործական նախաձեռնությունից:
«Մեր այցելություններից հետո գյուղացիների ոգևորությունը միանգամից նկատելի է դառնում: Նրանք հույսով են լցվում, հասկանում են, որ լքված չեն և իրենց աջակցող մարդիկ կան: Իսկ աշակերտներին ամեն անգամ ուրախությունից փայլող աչքերով տեսնելով՝ հոգիս խաղաղվում է, որ նրանց կարողացել ենք ժպիտ պարգևել»,-նշեց Մելինե Մելքոնյանը:
Զրույցի վերջում Մելինե Մելքոնյանը, շնորհավորելով «Հայ դպրոց» հիմնադրամի հոբելյանական՝ 15-րդ տարվա կապակցությամբ, մասնավորապես նշեց. «Հայաստան-Սփյուռք փոխգործակցության զարգացման ճանապարհին հիմնադրամի ամբողջ աշխատակազմին կանաչ ճանապարհ և հարատև գործունեություն եմ մաղթում: Հատկապես շնորհակալ ենք հիմնադրամի նախագահ Մոնեհ Տեր-Գրիգորյանին, որն իր  ազգանվեր աշխատանքով նպաստում է հայրենաշինության գործին:
Հավելենք, որ հիմնադրամի բացման գործում մեծ է պարսկահայ բարերար Լևոն Ահարոնյանի ավանդը: Նա հեռուստատեսությամբ տեղեկանալով Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն թաղամասի թիվ 136 դպրոցի հրդեհվելու մասին՝ որոշել է հովանավորել վերանորոգման աշխատանքները, նաև աջակցել  է Բնապահպանության թանգարանի շենքի  վերանորոգմանը: Ապա Լևոն Ահարոնյանը նկատել է՝ Հայաստանում անմխիթար վիճակում գտնվող այլ դպրոցներ էլ կան, որոնք նույնպես վերանորոգման կարիք ունեն: Այդ պատճառով դրամահավաքներ կազմակերպելու նպատակով սկսել է շրջել տարբեր երկրներով: Առաջին նվիրատվությունը եղել է Արագածոտնի մարզի Օշական գյուղի դպրոցին:

Фонду «Армянская школа» Глендейла исполнилось 15 лет
Этот год является юбилейным для  некоммерческого фонда «Армянская школа» в Гленделе (Калифорния). Он отмечает пятнадцатилетие со дня основания.
Начиная с 2003 года, фонд остался преданным своей идеям. Придавая особую важность роли образования в жизни детей, он обеспечивает им  комфортные и безопасные условия для обучения -приобретая  для них новую мебель и другие предметы интерьера для классов, и в первую очередь для школ и учащихся из отдаленных районов и приграничных сел  Армении и Арцаха.
Подводя итоги пятнадцатилетней работы, Мелине Мелконян, координатор по связям с общественностью фонда “Армянская школа” , в интервью с «Hayern aysor» , отметила что на сегодняшний день фонд помог более чем 280-ти  школам. Порядка  24 000 учеников получили школьную мебель высокого качества, новые красочные и многофункциональные парты, скамьи, доски, книжные шкафы и компьютерные столы, вешалки, принадлежности для учителей и многое другое. Преимущество отдается школам, которые находятся в более изношенном состоянии.
«Мы сотрудничаем с различными армянскими и зарубежными организациями, деятельности фонда оказывают содействие различные художественные выставки, новогодние мероприятия, банкеты и другие мероприятия, в ходе которых, мы можем организовать сбор средств в поддержку нашего фонда», сказала Мелине Мелконян, добавив, что на протяжении последних лет  количество спонсоров и единомышленников  увеличилось, во многом  благодаря доверию местной армянской общины.
В рамках юбилейного мероприятия был организован карнавал и  был выпущен специальный журнал, в котором были представлены программы фонда и поздравительные письма.
Кстати,мебель, предоставляемая школам  изготавливается  в Армении, что обеспечивает рабочие места (пусть даже  и временные) для местного населения.
При поддержке компании  «HALO Trust NK»  Мелине Мелконян на этот раз  отправилась в  заминированные села Арцаха, чтобы раздать одежду нуждающимся. В результате этой инициативы 227 жителей Лачинского района и 138 жителей  Адрутского района получили помощь.
«После посещения отдаленных  сел и деревень,  мы отчетливо чувствуем энтузиазм местных жителей. Они понимают, что они не одни, и мы всегда рядом с ними. Каждый раз, видя улыбающиеся лица детишек, я радуюсь, что могу им чем-то помочь», – сказала Мелине Мелконян.
В конце беседы Мелине  Мелконян поздравила Фонд с 15-летним юбилеем. «На пути к развитию армяно-диаспорского партнерства я желаю всему персоналу Фонда зеленого пути и и дальнейшей плодотворной деятельности. Особую благодарность  выражаем председателю  Фонда Моне Тер-Григорян,  который своей работой вносит неоценимый вклад в  развитие своей Родины.
Добавим, что большой вклад в Фонд внес армянин из �?рана  Левон Ааронян. Увидев по телевизору сюжет о пожаре в школе  № 136 в Канакер-Зейтуне, он сразу же принял решение о финансировании восстановительных работ. Также он оказал поддержку при  реконструкции  здания для реконструкции Музея окружающей среды. Позже Левон Ааронян спонсировал и другие школы, которые находились в изношенном  состоянии, и нуждались в ремонте.С этой целью он начал  сбор средств из разных стран. Первое пожертвование получила школа в деревне Ошакан Арагацотнского района.