Ավստրալաբնակ Զոհրապ Բոյաջյանը ցանկանում է հայրենադարձվել
Զոհրապ Բոյաջյանը ծնվել է Լիբանանում: Նախնիներն Արևմտյան Հայաստանի Ուրֆա քաղաքից են: Հայոց ցեղասպանությունից փրկվելով՝ նրա ընտանիքը փախել է Սիրիա, ապա տեղափոխվել Լիբանան:
Զոհրապ Բոյաջյանը տասնվեց տարեկանից Քուվեյթում է ապրել՝ հորեղբոր մոտ, հետո տարբեր քաղաքներ գնացել, իսկ 1978 թվականին հաստատվել է Ավտրալիայում:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցի ընթացքում Զոհրապ Բոյաջյանն ասաց՝ ապրելով օտար միջավայրում, միշտ մտքով Հայաստանում է եղել և վերադառնալու ուղիներ որոնել:
Հետևելով սրտի ձայնին՝ 2009 թվականին առաջին անգամ Հայաստան է եկել, որից հետո այցելություններն ավելի հաճախակի են դարձել:
«Ավստրալիայում միշտ խոսում էինք Հայաստան գալու մասին: Ինը տարի առաջ առաջին անգամ եկա և միանգամից հավանեցի Հայրենիքս: Տարվա գրեթե կեսը Հայաստանում եմ լինում, իսկ երբ վերադառնում եմ Ավստրալիա՝ անհամբերությամբ եմ սպասում ոտքս կրկին մայր հողի վրա դնելուն»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Զոհրապ Բոյաջյանը՝ հավելելով, որ ցանկանում է իր վերադարձն ինքնանպատակ չլինի, այլև նպաստի հայաստանյան կյանքի զարգացմանը: Այս ուղղությամբ կապի մեջ է ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակիցների հետ՝ միասին քննարկելով հնարավոր նախագծերի իրականացման հարցերը:
Հայաստանում գտնվելու օրերին մեր զրուցակիցը շատ է սիրում շրջել գյուղերում, զրուցել գյուղացիների հետ՝ ծանոթանալով նրանց առօրյա  հոգսերին: Հատկապես թումանյանական Դսեղում է հաճախակի լինում՝ վայելելու գեղեցիկ բնությունն ու մաքուր օդը:
Զոհրապ Բոյաջյանն իր հնարավորությունների սահմանում բարեգործական նախաձեռնություններով է հանդես գալիս. մինչ այժմ դրամական աջակցություն է տրամադրել երկու գյուղերի մանկապարտեզի՝ սնունդ և այլ անհրաժեշտ պարագաներ գնելու համար: Դսեղ գյուղում էլ մեկ անապահով ընտանիքի է օգնության ձեռք մեկնել:
Նման նախաձեռնողականության պատճառը մեկն է՝ նա խղճի առջև հանգիստ է զգում, ինչպես նաև հորդորում է բոլոր կարող ուժերին՝ իր քայլով քաջալերվել և այցելել մոռացված գյուղեր՝ նեցուկ լինելով  գյուղացիներին:
Այս տարվա այցելությունը Հայաստան Զոհրապ Բոյաջյանը դեռ երկար տարիներ է հիշելու, քանի որ այն համընկել է Թավշյա հեղափոխության բախտորոշ օրերի հետ: Նա էլ, մեկ բռունցք դարձած, դուրս է եկել փողոց, կանգնել հայրենակիցների կողքին՝ սպասելով հայ ժողովրդի արդար հաղթանակին:
«Հուսով եմ՝ Թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում, իսկապես, դրական մեծ փոփոխություններ կլինեն, մարդիկ առավել բարեկեցիկ կյանքով կապրեն և կստեղծվեն այնպիսի նպաստավոր պայմաններ, որ վերջնականապես կորոշեմ հայրենադարձվել»,-զրույցն ամփոփեց Զոհրապ Բոյաջյանը:

Зохраб Бояджян из Австралии намерен репатриироваться
Зохраб Бояджян родился в Ливане. Его предки из города Урфы Зпадной Армении. Чтобы спастись во время Геноцид армян, его семья сбежала в Сирию, а затем переехала в Ливан.
Зохраб Бояджян жил в Кувейте с шестнадцати лет, жил у двоюродных братьев, затем побывал в разных городах, а в 1978 году поселился в Австралии.
Во время разговора с «Hayern Aysor» Зохраб Бояджян сказал, что, проживая в чужой среде, он мысленно всегда был в Армении и искал возможности для возвращения на Родину.
После его сердечного приступа он впервые приехал в Армению в 2009 году, после чего визиты участились.
«В Австралии мы всегда обсуждали приезд в Армению. Девять лет назад я впервые побывал на Родине и сразу полюбил ее. Примерно половину года провожу в Армении, и когда я возвращаюсь в Австралию, я с нетерпением жду, чтобы снова положитсь ногу на землю родной страны», – сказал Зохрап Бояджян в разговоре с « Hayern Aysor », добавив, что он хочет, чтобы его возвращение не было самоцелью, а способствовало развитию армянской жизни. По данным вопросам он сотрудничает с сотрудниками Министерства Диаспоры РА, обсуждая возможные варианты реализации проектов.
Во время пребывания в Армении наш собеседник любит совершать экскурсии по деревням, разговаривать с жителями, знакомиться с их повседневными проблемами. Особенно часто посещает село Дсех, известное как родина знаменитого армянского писателя Ованеса Туманяна, чтобы насладиться красивой природой и свежим воздухом.
Зохрад Бояджян по мере своих возможностей занимается благотворительностью. До сих пор он оказал финасовую поддержку детским садам двух деревень для покупки продовольствия и других необходимых принадлежностей. В Дсехе он оказал поддержку одной неблагополучной семье.
Причиной такой инициативы является то, что таким образом он чувствует, что его совесть чиста, а также он настоятельно призывает всех, кто имеет возможность, посещать забытые деревни, поддерживая их жителей .
«Надеюсь, после бархатной революции в Армении действительно произойдут позитивные изменения, люди будут жить более благополучной жизнью и смогут создавать благоприятные условия, именно тогда я окончательно решусь на репатриацию», – подвел итоги Зохрап Бояджян.