«Ծրագիրն ինձ տվեց հավատ առ այն, որ մենք՝ հայերս, մի միասնություն ենք». «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի սիրիահայ մասնակից
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Քայլ դեպ տուն» ծրագրի ամենաակտիվ մասնակիցներից էր 18-ամյա սիրիահայ Հարություն Բոշկեզենյանը, որն աչքի էր ընկնում հետաքրքրասիրությամբ  ու հարցասիրությամբ: Հարությունի ընտանիքը Սիրիայի Դամասկոս քաղաքից Հայաստան է տեղափոխվել 2016 թ. դեկտեմբերին: «Մինչ այդ Հայաստանում երբեք չէի եղել, տեղափոխվելիս՝ մայրս առաջարկում էր այլ երկիր գնալ, ես պնդեցի, որ ուզում եմ այլևս հայրենիքում ապրել և կրթություն ստանալ»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Հարությունը՝ միաժամանակ պատմելով նաև  Դամասկոսի հայկական հզոր համայնքի, այնտեղ տիրող հայկական մթնոլորտի, եկեղեցիների, դպրոցի մասին: Հայրենիքից դուրս գտնվելով՝ երբեք հայկականությունից հեռու չի եղել, հաճախել է տեղի «Թարգմանչաց ճեմարան», իսկ տանը գործածվող միակ լեզուն հայերենն է եղել:
Հարությունն ընկերական շրջանում մեծ սեր ու հարգանք է վայելում, իսկ ծրագրին մասնակցում էր իր հինգ ընկերների հետ: «Այստեղ շատ նոր ընկերներ ձեռք բերեցի, որոնց կյանքում չեմ մոռանա, հույս ունեմ, որ իրենք էլ ինձ չեն մոռանա»,- հպարտորեն ասաց Հարությունը՝ ավելացնելով, որ հայերի հետ շփվելիս՝ իրեն լավ է զգում, անկախ նրանից, թե որտեղ է գտնվում:
Սիրիահայ երիտասարդը սիրում է զբաղվել սպորտով՝ վազում է, ֆուտբոլ խաղում, և երաժշտությամբ՝ շեփոր և թմբուկ է նվագում: Սիրած զբաղմունքներից է նաև խոհարարությունը: Նաև սովորել է բուժական մերսում, ասում է՝ բոլոր ճամբարականներն արդեն գիտեն իր մերսման հմտությունը:
Հարությունը հստակ է որոշել՝ այլևս չի ցանկանում Հայաստանից հեռանալ: Ուզում է ուսումը ստանալ հայրենիքում և նպաստել երկրի զարգացմանը: Արդեն համալսարանական Հարությունը նոր ուսումնական տարուց սովորելու է Եվրոպական համալսարանում, ուզում է դառնալ IT ծրագրավորող:
Իսկ այն հարցին, թե ի՞նչ տվեց իրեն ծրագիրը, Հարությունը հստակ պատասխանեց,- «Վստահություն ու հավատ առ այն, որ մենք՝ աշխարհի բոլոր հայերս, մի թիմ, մի միասնություն ենք, ունենք մի անուն և այդ անունն է ՀԱՅ»:

«Программа дала мне веру в то, что мы, армяне – единая нация». Армянский участник программы “Шаг к дому” из Сирии
Одним из самых активных участников программы «Шаг к дому» Министерства диаспоры РА был 18-летний армянский участник из Сирии Арутюн Бошкезенян, который выделялся своей любопыностью и любознательностью.
Семья Арутюня переехала из города Дамаск Сирии в Армению в декабре 2016 года. «До этого я никогда не был в Армении, мама предложила мне поехать в другую страну,когда переезжали, и я настоял на том, чтобы жить на родине и получить образование», – сказал Арутюн в беседе с корреспондентом «Hayern Aysor», а также рассказал о влиятельной армянской общине в Дамаске , об армянской атмосфере, церквях и школах. Будучи за пределами родины, он никогда не был вдали от армянства, посещал местную “Переводческую семинарию”, а дома разговаривали только на армянском.
Друзья Арутюна очень любят и уважают его, а в программе он принял участие с 5 своими лучшими друзьями. «Здесь у меня появилось много новых друзей, и я надеюсь, что они меня не забудут», – сказал Арутюн, с гордостью добавляя, что он чувствовал себя хорошо, когда общался с армянами, независимо от того, где он был.
Молодой армянин из Сирии также любит заниматься спортом, бегать, играть в футбол. Помимо этого он любит музыку и играет на трубе и барабане. Одно из самых любимых занятий Арутюна- готовка.
Он также изучал терапевтический массаж и похвастался тем, что многие из участников программы уже знакомы с его мастерством.
Арутюн для себя твердо решил, что больше никогда не покинет Армению.
Он хочет получить образование на родине и внести свой вклад в развитие страны. Арутюн учится в Европейском университете с нового учебного года и хочет стать специалистом в области IT технологий.
Отвечая на вопрос о том, что дала ему программа, Арутюн ответил: «Уверенность и вера в то, что мы, все армяне мира, команда, единство, у нас есть имя, и это – АРМЯН�?Н».