«Տանս դռները միշտ բաց են սփյուռքահայ երիտասարդների առջև». հյուրընկալ ընտանիք
Երևան քաղաքի Նոր Նորք վարչական շրջանի բնակչուհի Լիլիթ Առաքելյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում արդեն 10 տարի իր տանն է հյուրընկալում Սփյուռքից ժամանած պատանիներին ու աղջիկներին:
Վրաստանից, Փարիզից, Աբխազիայից, Մոսկվայից, Հոլանդիայից և այլ քաղաքներից ու երկրներից տիկին Լիլիթի տանն են ապրել 13 աղջիկ ու տղա՝ արժանանալով նրա գրկաբաց ընդունելությանն ու մայրական քնքշանքին: Այս տարի հյուրընկալել է Փարիզից ժամանած Իլոնային և Լորային, որոնց հետ արդեն մտերմացել է, իսկ Վարդավառի տոնը ջերմ մթնոլորտում նշել են Սևանում:
Լիլիթ Առաքելյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց, որ բոլորն էլ շատ խելացի, կայտառ, դաստիարակված ու հայրենասեր երեխաներ են եղել: Գրեթե բոլորի հետ բարեկամացել են, մինչև հիմա համացանցի կամ հեռախոսի միջոցով շփվում են՝ վերապրելով միասին անցկացրած օրերը: Հատկապես սերտ կապի մեջ են Հոլանդիայից Տաթևիկի և Աբխազիայից Սերգեյի հետ:
Սերգեյը՝ մասնակցելով «Արի տուն» ծրագրին, այնքան է ոգևորվել անցկացրած օրերից, որ որոշել է տեղափոխվել Հայաստան: Կրթություն է ստացել Երանի բժշկական համալսարանում և այժմ աշխատում է «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոնում:
«Իմ տանը հյուրընկալած երիտասարդներին այնպես եմ վերաբերվել, որ երբեք օտարություն չեն զգացել: Ծրագրով նախատեսված շրջագայություններից տուն վերադառնալով՝ հանգստանալուց հետո միասին հայկական ավանդական ուտեստներն էինք պատրաստում և զրուցում իրենց տպավորությունների մասին: Հանգստյան օրերն էլ հագեցած էին անցնում. երեկոները զբոսանքի էինք դուրս գալիս և լավ ժամանակ անցկացնում»,-ասաց Լենա Կարապետյանը՝ հավելելով, որ աղջիկներին քուֆթա պատրաստել է սովորեցրել:
Լիլիթ Առաքելյանը վստահեցրեց, որ հետագայում ևս շարունակելու է իր տան դռները սիրով բացել սփյուռքահայ երիտասարդների առջև, քանի որ այդ միջոցով նրանք ծանոթանում են հայկական ընտանիքների նիստուկացին, սովորույթներին, չեն մոռանում հայերենը և կապվում են իրենց Հայրենիքին:

«Двери нашего дома всегда раскрыты для молодых армян Диаспоры»: гостеприимная семья
Жительница административного района Нор Норк Еревана Лилит Аракелян в рамках осуществляемой Министерством Диаспоры РА программы «Ари тун» уже 10 лет принимает в своем доме прибывающих   из Диаспоры юношей и девушек.
В доме госпожи Лилит проживали 13 юношей и девушек из Парижа, Абхазии, Москвы, Голландии и других городов и стран, и каждого она принимала с распростертыми объятиями, материнской лаской. В нынешнем году у нее гостят приехавшие из Парижа �?лона и Лора, с которыми уже подружилась, а праздник Вардавар в теплой обстановке отмечали на Севане.
В беседе с «Армяне сегодня» Лилит Аракелян сказала, что все дети были очень умные, энергичные, воспитанные и патриотичные. Почти со всеми подружились и до сих пор общаются посредством �?нтернета или телефона, переживая заново проведенные вместе дни. Особенно тесно дружит с Татевик из Голландии и Сергеем из Абхазии.
Участвуя в программе «Ари тун», Сергей настолько воодушевился проведенными в Армении днями, что решил перебраться на Родину. Образование получил в Ереванском медицинском университете и ныне работает в республиканском медицинском центре «Армения».
«К гостившим в моем доме молодым людям относилась так, что не чувствовали отчуждения. Возвращаясь домой с предусмотренных программой экскурсий, отдохнув, вместе готовили армянские традиционные блюда, беседовали об их впечатлениях. Выходные дни также были очень насыщенными: вечерами гуляли и прекрасно проводили время», – сказала она, добавив, что научила девочек готовить кюфту.
Лилит Аракелян заверила, что и дальше будет охотно открывать двери своего дома перед молодыми армянами из Диаспоры, поскольку таким образом они знакомятся с бытом, обычаями армянской семьи, не забывают  армянский и привязываются к Родине.