Սիրիահայ Սևան-Հանեշյան-Պետուրյանի հոգու թռիչքը բանաստեղծություն է դարձել
Սիրիահայ երիտասարդ բանաստեղծ Սևան Հանեշյան-Պետուրյանը ծնվել է Քեսաբում: Ավարտել է Լաթաքիայի համալսարանի տնտեսագիտության բաժինը: Երկամյա ծրագրով Հալեպում հայագիտություն է ուսումնասիրել:
Սևանի ամուսինը՝ Տեր Գարեգին քահանա Պետուրյանը, Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության ԱՄՆ Արևմտյան թեմի Սուրբ Քառասնից Մանկաց եկեղեցու հոգևոր հովիվն է, և դա է պատճառը, որ նրանք այժմ ԱՄՆ-ում են ապրում: Սակայն Քեսաբի և Հայաստանի հետ կապը երբեք չեն խզել: Այս անգամ նույնպես նրանք Հայաստան էին եկել՝ շրջելու տեսարժան, պատմամշակութային վայրերով և նոր հրատարակած գիրքը ներկայացնելու Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանին: Վերջինս, ջերմ ընդունելության արժանացնելով երիտասարդ գրողին և բարձր գնահատելով գրքի լույս ընծայումը, նրան առաջարկել է Հայաստանում գրքի շնորհանդես կազմակերպել:
Հունիսի 15-ին Հայաստանի գրողների միությունում տեղի է ունեցել Սևան Հանեշյան-Պետուրյանի «Արեգակնատենչ հորիզոններ» բանաստեղծությունների առաջին ժողովածուի շնորհանդեսը:
Գիրքը բաժանված է 10 մասի, որտեղ բանաստեղծն արտացոլել է իր հոգու թռիչքը, երազները, մտորումներն ու հույզերը, որոնք բացահայտում են գրողի ստեղծագործական ներաշխարհը: Նա բանաստեղծությունների միջոցով արտահայտում է նաև իր սերը ծննդավայր Քեսաբի հանդեպ, վերհուշի տեսքով ներկայացնում է դրվագներ մանկությունից և պատանեկությունից:
Հետևելով արմատների կանչին՝ Սևանն ամուսնու հետ ուխտագնացության է մեկնել Արևմտյան Հայաստան, եղել են Անիում, Վանում, տեսել են Սիսի Կաթողիկոսարանի, Մշո Սուրբ Առաքելոց և մյուս վանքերի ավերակները, որոնցից ստացված տպավորություների հիման վրա բանաստեղծություններ է գրել:
«Մասնագիտությամբ տնտեսագետ եմ, բայց շատ եմ սիրել հայոց լեզուն, հայագիտությունը, քանի որ գիտակցում եմ՝ Սփյուռքում լեզուն ազգային ինքնության պահպանման հիմքն է:Այդ միտքն ինձ առաջ մղեց՝ գիրքը հրատարակելուն»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Սևան Հանեշյան-Պետուրյանը՝ հավելելով, որ Կալիֆորնիայում՝ իր երեխաները հայկական դպրոց են հաճախում, իսկ տանը միայն հայերեն են խոսում: Գրքի շնորհանդեսը նախատեսվում է նաև Քեսապում և ԱՄՆ-ում:
Սևան Հանեշյան-Պետուրյանի բանաստեղծությունները լույս են տեսել Սիրիայում և Լիբանանում հրատարակվող բազմաթիվ թերթերում: Հայաստանում նրա բանաստեղծությունները տպագրվել են «Գարուն» և «Նարցիս» հանդեսներում:

Полет души сирийской армянки Севан Ханешян-Петурян стал поэзией
Молодая сирийская армянка, поэтесса Севан Ханешян-Петурян родилась в Кесабе, окончила экономическое отделение университета Латакии. По двухлетней программе изучала в Алеппо арменоведение.
Супруг Севан, иерей Гарегин Петурян, является духовным пастырем церкви Сорока Святых младенцев Западной епархии США Католикосата Великого Дома Киликийкого, и это стало причиной того, что ныне они проживают в США. Однако связи с Кесабом и Арменией никогда не прерывались. На этот раз они также приехали в Армению, чтобы походить по достопримечательным местам, историко-культурным памятникам, а также представить свою новую изданную книгу председателю Союза писателей Армении Эдварду Милитоняну. Последний, тепло приняв молодую поэтессу и высоко оценив выход в свет книги, предложил организовать презентацию книги в Армении.
В Союзе писателей Армении 15 июня состоялась презентация первого сборника стихов Севан Ханешян-Петурян «Жаждущие солнца горизонты».
Книга разбита на 10 частей, в которых поэтесса отразила полеты своей души, мечты, размышления и эмоции, которые раскрывают ее внутренний творческий мир. Посредством стихов она выражает также любовь к родному Кесабу, в виде воспоминания представляет эпизоды детства и юности.
Следуя зову корней, Севан с супругом отправилась в паломничество в Западную Армения – побывали в Ани, Ване, видели руины католикосата Сиса, монастыря Мшо Сурб Аракелоц и других, и на основе полученных впечатлений написала стихи.
«По специальности я экономист, но очень люблю армянский язык, арменоведение, поскольку сознаю: в Диаспоре язык является основой сохранения национальной идентичности. Эта мысль и побудила меня издать книгу», – в беседе с «Армяне сегодня» сказала Севан Ханешян-Петурян, добавив, что в Калифорнии ее дети посещают армянскую школу, дома же говорят исключительно на армянском.
Презентация книги планируется также в Кесабе и США.
Стихи Севан Ханешян-Петурян публиковались в многочисленных газетах, издающихся в Сирии и Ливане. В Армении ее стихи печатались в журналах «Гарун» и «Нарцисс».