ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղը շարունակում է հայապահպան գործունեությունը
Մայիսյան տոնակատարությունները Հայաստանում մեկտեղեցին աշխարհասփյուռ հայերին.նրանք մեծ խանդավառությամբ եկել էին` մասնակցելու կազմակերպված միջոցառումներին և զգալու հայաշունչ այն մթնոլորտը, որը թևածում էր Սարդարապատի հուշահամալիրում և մայրաքաղաք Երևանում:
Ուխտավոր հայորդիների թվում էին նաև Արգենտինայի հայկական համայնքի մեր հայրենակիցները, որոնցից ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի քարտուղարուհի Սուսաննա Տեր-Կարապետյան-Նահապետյանի և փոխքարտուղար Խուան Կառլոս-Մուրադյանի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ը:
Մեկ անգամ ևս վայելեցինք մեր Հայրենիքը
Սուսաննա Տեր-Կարապետյան-Նահապետյան-Արգենտինահայերի խմբով եկել էինք Հայաստան՝ մասնակցելու Մայիսյան հերոսամարտերի և Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման 100-ամյակի տոնական միջոցառումներին:
Չէինք կարող այդ տոնական օրերին մեր Հայրենիքում չգտնվել: Մեզ նաև հնարավորություն էր ընձեռված մեկ անգամ ևս վայելելու Հայրենիքի օդն ու ջուրը և մարդկանց բարի ժպիտները:
Խմբում կային մարդիկ, ովքեր առաջին անգամ էին լինում Հայաստանում, և ասեմ, որ շատ են սիրել իրենց Հայրենիքը, հիացած են վերադառնալու Արգենտինա:
Խուան Կառլոս Մուրադյան-Ծրագրում ներառել էինք նաև այցելություն Արցախ, որտեղ հրաշալի օրեր ենք անցկացրել:
Շրջելով Արցախ աշխարհով, զգալով հնամենի եկեղեցիների ու ճարտարապետական մյուս կառույցների հայկական ոգին՝ անխոս, մեկ անգամ ևս համոզվեցինք, որ այն եղել և մնում է հայկական տարածք և որ պետք է միասնաբար շարունակել պայքարել Արցախի ամեն մի հողակտորի համար:
Սուսաննա Տեր-Կարապետյան-ՆահապետյանԱրցախում արդյունավետ հանդիպում ունեցանք ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանի հետ: Նրան ներկայացրեցինք նաև Արցախի հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված մեր կատարած բարեգործական ծրագրերը:
Հանդիպեցինք նաև ՀՀ սփյուռքի նորանշանակ նախարար Մխիթար Հայրապետյանի հետ: Նրան տեղեկացրեցինք, որ հետագայում նույնպես պատրաստ ենք աշխատել Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման ուղղությամբ: Այցելելով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ ստացանք նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունը:
Հայկական ճաշատեսակները՝ այցեքարտ Հայաստան գալու համար
Խուան Կառլոս Մուրադյան-ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի համար տարին հագեցած է տարաբնույթ միջոցառումների կազմակերպմամբ:
Կարևոր նախաձեռնություններից մեկը տեղի է ունենալու հունիսի 12-ին. ԱՄՆ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը Բուենոս Այրեսում դասախոսություն է ունենալու արգենտինահայ համայնքի համար: Այս հանդիպումով ցանկանում ենք արգենտինահայերի մոտ ավելի զորեղացնել Արցախի համար մտահոգ լինելու խնդիրը:
Իսկ օգոստոսի 16-ին Արգենտինայում Ֆրանսիայի դեսպանատանը տեղի է ունենալու միջոցառում՝ նվիրված հոկտեմբեր ամսին Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 2018թ. գագաթնաժողովին: Նաև համերգ է նախատեսվում:
Խուան Կառլոս Մուրադյան-ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի «Մարի Մանուկյան» դպրոցն արդեն 35 տարի է, ինչ ձևավորված ավանդույթի համաձայն՝ ավարտական դասարանների հայ աշակերտներին յուրօրինակ ծրագրով բերում է Հայաստան: Ավարտական դասարանների աշակերտները մեկ տարի շարունակ իրենց ծնողների հետ հայկական տարբեր կերակուրներ են պատրաստում և շաբաթը երկու անգամ՝ ուրբաթ և շաբաթ օրերին, այն վաճառում դպրոցի սրահներից մեկում գտնվող խորհրդանշական ռեստորանում:
Ճաշացանկը բաղկացած է լինում հիմնականում հայկական տարբեր տարածաշրջանների ճաշատեսակներից՝ հումուսից, թաբուլեից, հարիսայից, պասուց տոլմայից, խորովածի տեսականուց և այլն: Հավաքված գումարով ամառային արձակուրդին նրանք Հայաստան են գալիս: Ընդհանուր առմամբ՝ այս տարիներին շուրջ 800 սփյուռքահայ պատանիներ և  աղջիկներ են եկել իրենց պապերի երկիրը: Խմբում լինում են երեխաներ, ովքեր առաջին անգամ են այցելում Հայրենիք:
Սուսաննա Տեր-Կարապետյան-ՆահապետյանՎստահաբար կարող ենք ասել, որ այս ծրագիրը  արգենտինահայ երեխաներին սոսկ հայկական ճաշատեսակներ պատրաստել սովորեցնելը չէ, այլև այն նրանց համար հայրենասիրության մի մեծ դարբնոց է:
Երեխաները մեծ ոգևորությամբ են ներգրավվում ծրագրում՝ փորձելով հնարավորինս լավ ցուցանիշ գրանցել: Հյուրասիրություն-վաճառքին մասնակցում են ոչ միայն Բուենոս Այրեսի հայ համայնքի ներկայացուցիչները, այլև այլազգիները, ովքեր հիանում են երիտասարդների հյուրասիրությունից ու սրտաբաց ընդունելությունից:
Նրանք հեռանալիս կատակով ասում են, որ «հայացրեցինք» իրենց, և որ իրենց ազգանվանը այսուհետև «յան» մասնիկն են ավելացնելու:
Մեր գլխավոր նպատակը արգենտինահայ երիտասարդներին այս ծրագրի միջոցով մոտիկից Հայրենիքին ծանոթանալու հնարավորություն տալն է: Միանշանակ կարող եմ ասել, որ նրանք տասնհինգ հիանալի օրեր անցկացնելով Հայաստանում՝ ամուր կապվում են Հայրենիքին և նորից վերադառնալու ցանկություն հայտնում:
Այդ ընթացքում նաև կամավոր աշխատանքերով են զբաղվում.դպրոցներում շինարարական աշխատանքներ են կատարում, բարեգործական այցելություններով լինում են անապահով ընտանիքներում և այլն:
Հ.Գ.-Վերջում  մեր զրուցակիցները շնորհավորեցին հայ ժողովրդին մայիսյան փառապանծ տոների առիթով՝ ցանկանալով բոլորին ազգային համախմբվածություն, խաղաղություն և ընդգծեցին, որ միշտ պատրաստ են օգտակար լինել Հայաստանի շենացման գործին:

Филиал ВАБС Буэнос Айреса продолжает деятельность по сохранению армянства
Майские праздники объединили в Армении рассеянное по всему миру армянство: в большим воодушевлением они приехали участвовать в мероприятиях и наслаждаться пропитанной армянственностью атмосферой, которая витала в мемориальном комплексе Сардарапата и столице Ереван.
Среди паломников были и наши соотечественники из армянской общины Аргентины, с двумя из которых – секретарем филиала ВАБС Буэнос Айреса Сусанной Тер-Карапетян – Нагапетян и заместителем секретаря Хуаном Карлосом Мурадяном побеседовала «Армяне сегодня».
Еще раз насладились нашей Родиной
Сусанна Тер-КАРАПЕТЯН – НАГАПЕТЯН: – С группой армян Аргентины приехали в Армению участвовать в праздничных мероприятиях 100-летия героических Майских сражений и провозглашения Первой Армянской Республики. В эти праздничные дни не могли не находиться на Родине. Нам также была предоставлена возможность еще раз наслаждаться воздухом и водой Родины, добрыми улыбками людей.
В группе были люди, впервые приехавшие в Армению, и замечу – они очень полюбили Родины и возвращаются в Аргентину восторженными.
Хуан Карлос МУРАДЯН: – В программу была включена и поездка в Арцах, где провели замечательные дни.
Путешествуя по Арцаху, впитывая армянский дух старинных церквей и других архитектурных памятников, еще раз убедились, что это было и остается армянской территорией и нужно совместно продолжать борьбу за каждую пядь Арцахской земли.
Сусанна ТЕР-КАРАПЕТЯН – НАГАПЕТЯН: – В Арцахе состоялась плодотворная встреча с министром образования, науки и спорта Нарине Агабалян. Мы представили ей также выполненные нами благотворительные программы, направленные на решение проблем Арцаха.
Встретились также с новоназначенным министром Диаспоры РА Мхитаром Айрапетяном. Проинформировали его, что и в дальнейшем готовы работать над укреплением связей Армения-Диаспора. Посетив Первопрестольный Святой Эчмиадзин, получили также благословение Его Святейшества Католикоса Всех армян Гарегина II.
Армянские блюда – визитная карточка для посещения Армении
Хуан Карлос МУРАДЯН: – Для филиала ВАБС Буэнос Айреса год насыщен разнообразными мероприятиями.
Одно из важных мероприятий состоится 12 июня: постоянный представитель НКР в США Роберт Аветисян прочитает в Буэнос Айресе лекцию для армянской общины Аргентины. Этой встречей хотим еще более усилить озабоченность армян Аргентины Арцахом.
А 16 августа в посольстве Франции в Аргентине состоится мероприятие, посвященное предстоящему в октябре в Ереване саммиту Франкофонии. Планируется также концерт.
Уже 35 лет школа «Мари Манукян» филиала ВАБС Буэнос Айреса, согласно традиции, по специальной программе привозит армян-учащихся выпускных классов в Армению. На протяжении года учащиеся выпускных классов вместе с родителями готовят разные армянские блюда и дважды в неделю – по пятницам и субботам, – продают их в символическом ресторане в одном из залов школы.
Меню в основном бывает составлено из блюд разных регионов Армении – гумус, табуле, ариса, постная толма, шашлык и т. д. На собранные деньги в летние каникулы они приезжают в Армению. В общей сложности за эти годы около 800 юношей и девушек побывали на земле своих предков. В группе бывают дети, впервые приезжающие в Армению.
Сусанна ТЕР-КАРАПЕТЯН – НАГАПЕТЯН: – С уверенностью можем сказать, что эта программа – не только обучение армянских детей приготовлению армянских блюд, но и большая кузница патриотизма.
С большим воодушевлением дети участвуют в программе, стараясь по возможности добиться хороших показателей. В угощении-продаже участвуют не только представители армянской общины Буэнос Айреса, но и представители других народов, которые восхищаются гостеприимством и сердечным приемом молодежи.
Уходя, они в шутку говорят, что их «обарменили» и что отныне к своим фамилиям прибавят частичку «ян».
Наша главная цель – дать молодежи возможность посредством этой программы ближе познакомиться с родиной. Однозначно могу сказать, что, проведя 15 незабываемых дней в Армении, они крепко привязываются к Родине и выражают желание вновь вернуться на Родину.
В этот период они занимаются и волонтерской работой – в школах выполняют строительные работы, с благотворительными визитами посещают необеспеченные семьи и др.
P.S. В заключение наши собеседники поздравили армянский народ со славными майскими праздниками, пожелав всем национальной сплоченности, мира, подчеркнув, что всегда готовы быть полезными в деле процветания Армении.