ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղը շարունակում է հայապահպան գործունեությունը
Մայիսյան տոնակատարությունները Հայաստանում մեկտեղեցին աշխարհասփյուռ հայերին.նրանք մեծ խանդավառությամբ եկել էին` մասնակցելու կազմակերպված միջոցառումներին և զգալու հայաշունչ այն մթնոլորտը, որը թևածում էր Սարդարապատի հուշահամալիրում և մայրաքաղաք Երևանում:
Ուխտավոր հայորդիների թվում էին նաև Արգենտինայի հայկական համայնքի մեր հայրենակիցները, որոնցից ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի քարտուղարուհի Սուսաննա Տեր-Կարապետյան-Նահապետյանի և փոխքարտուղար Խուան Կառլոս-Մուրադյանի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ը:
Մեկ անգամ ևս վայելեցինք մեր Հայրենիքը
Սուսաննա Տեր-Կարապետյան-Նահապետյան-Արգենտինահայերի խմբով եկել էինք Հայաստան՝ մասնակցելու Մայիսյան հերոսամարտերի և Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման 100-ամյակի տոնական միջոցառումներին:
Չէինք կարող այդ տոնական օրերին մեր Հայրենիքում չգտնվել: Մեզ նաև հնարավորություն էր ընձեռված մեկ անգամ ևս վայելելու Հայրենիքի օդն ու ջուրը և մարդկանց բարի ժպիտները:
Խմբում կային մարդիկ, ովքեր առաջին անգամ էին լինում Հայաստանում, և ասեմ, որ շատ են սիրել իրենց Հայրենիքը, հիացած են վերադառնալու Արգենտինա:
Խուան Կառլոս Մուրադյան-Ծրագրում ներառել էինք նաև այցելություն Արցախ, որտեղ հրաշալի օրեր ենք անցկացրել:
Շրջելով Արցախ աշխարհով, զգալով հնամենի եկեղեցիների ու ճարտարապետական մյուս կառույցների հայկական ոգին՝ անխոս, մեկ անգամ ևս համոզվեցինք, որ այն եղել և մնում է հայկական տարածք և որ պետք է միասնաբար շարունակել պայքարել Արցախի ամեն մի հողակտորի համար:
Սուսաննա Տեր-Կարապետյան-ՆահապետյանԱրցախում արդյունավետ հանդիպում ունեցանք ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանի հետ: Նրան ներկայացրեցինք նաև Արցախի հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված մեր կատարած բարեգործական ծրագրերը:
Հանդիպեցինք նաև ՀՀ սփյուռքի նորանշանակ նախարար Մխիթար Հայրապետյանի հետ: Նրան տեղեկացրեցինք, որ հետագայում նույնպես պատրաստ ենք աշխատել Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման ուղղությամբ: Այցելելով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ ստացանք նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունը:
Հայկական ճաշատեսակները՝ այցեքարտ Հայաստան գալու համար
Խուան Կառլոս Մուրադյան-ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի համար տարին հագեցած է տարաբնույթ միջոցառումների կազմակերպմամբ:
Կարևոր նախաձեռնություններից մեկը տեղի է ունենալու հունիսի 12-ին. ԱՄՆ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը Բուենոս Այրեսում դասախոսություն է ունենալու արգենտինահայ համայնքի համար: Այս հանդիպումով ցանկանում ենք արգենտինահայերի մոտ ավելի զորեղացնել Արցախի համար մտահոգ լինելու խնդիրը:
Իսկ օգոստոսի 16-ին Արգենտինայում Ֆրանսիայի դեսպանատանը տեղի է ունենալու միջոցառում՝ նվիրված հոկտեմբեր ամսին Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 2018թ. գագաթնաժողովին: Նաև համերգ է նախատեսվում:
Խուան Կառլոս Մուրադյան-ՀԲԸՄ Բուենոս Այրեսի մասնաճյուղի «Մարի Մանուկյան» դպրոցն արդեն 35 տարի է, ինչ ձևավորված ավանդույթի համաձայն՝ ավարտական դասարանների հայ աշակերտներին յուրօրինակ ծրագրով բերում է Հայաստան: Ավարտական դասարանների աշակերտները մեկ տարի շարունակ իրենց ծնողների հետ հայկական տարբեր կերակուրներ են պատրաստում և շաբաթը երկու անգամ՝ ուրբաթ և շաբաթ օրերին, այն վաճառում դպրոցի սրահներից մեկում գտնվող խորհրդանշական ռեստորանում:
Ճաշացանկը բաղկացած է լինում հիմնականում հայկական տարբեր տարածաշրջանների ճաշատեսակներից՝ հումուսից, թաբուլեից, հարիսայից, պասուց տոլմայից, խորովածի տեսականուց և այլն: Հավաքված գումարով ամառային արձակուրդին նրանք Հայաստան են գալիս: Ընդհանուր առմամբ՝ այս տարիներին շուրջ 800 սփյուռքահայ պատանիներ և  աղջիկներ են եկել իրենց պապերի երկիրը: Խմբում լինում են երեխաներ, ովքեր առաջին անգամ են այցելում Հայրենիք:
Սուսաննա Տեր-Կարապետյան-ՆահապետյանՎստահաբար կարող ենք ասել, որ այս ծրագիրը  արգենտինահայ երեխաներին սոսկ հայկական ճաշատեսակներ պատրաստել սովորեցնելը չէ, այլև այն նրանց համար հայրենասիրության մի մեծ դարբնոց է:
Երեխաները մեծ ոգևորությամբ են ներգրավվում ծրագրում՝ փորձելով հնարավորինս լավ ցուցանիշ գրանցել: Հյուրասիրություն-վաճառքին մասնակցում են ոչ միայն Բուենոս Այրեսի հայ համայնքի ներկայացուցիչները, այլև այլազգիները, ովքեր հիանում են երիտասարդների հյուրասիրությունից ու սրտաբաց ընդունելությունից:
Նրանք հեռանալիս կատակով ասում են, որ «հայացրեցինք» իրենց, և որ իրենց ազգանվանը այսուհետև «յան» մասնիկն են ավելացնելու:
Մեր գլխավոր նպատակը արգենտինահայ երիտասարդներին այս ծրագրի միջոցով մոտիկից Հայրենիքին ծանոթանալու հնարավորություն տալն է: Միանշանակ կարող եմ ասել, որ նրանք տասնհինգ հիանալի օրեր անցկացնելով Հայաստանում՝ ամուր կապվում են Հայրենիքին և նորից վերադառնալու ցանկություն հայտնում:
Այդ ընթացքում նաև կամավոր աշխատանքերով են զբաղվում.դպրոցներում շինարարական աշխատանքներ են կատարում, բարեգործական այցելություններով լինում են անապահով ընտանիքներում և այլն:
Հ.Գ.-Վերջում  մեր զրուցակիցները շնորհավորեցին հայ ժողովրդին մայիսյան փառապանծ տոների առիթով՝ ցանկանալով բոլորին ազգային համախմբվածություն, խաղաղություն և ընդգծեցին, որ միշտ պատրաստ են օգտակար լինել Հայաստանի շենացման գործին:

AGBU Buenos Aires continues to carry out activities for national preservation
The festivities dedicated to the events in May gathered all Armenians of the world in Armenia. They had come with great excitement to participate in the events and enjoy the Armenian atmosphere that exited at Battle of Sardarapat Memorial Complex and in Yerevan.
Among the Armenian visitors were members of the Armenian community of Argentina. One of those members, Secretary of AGBU Buenos Aires Chapter Susanna Der-Garabedian-Nahabetian and Deputy Secretary Juan Carlos Mouradian gave an interview to Hayern Aysor.
We enjoyed being in our homeland once again
Susanna Der-Garabedian-Nahabetian: A group of Argentine-Armenians and I came to Armenia to participate in the festivities dedicated to the 100th anniversary of the May Heroic Battles and the 100th anniversary of the declaration of the First Republic of Armenia.
We simply had to be in the homeland on those days. We were also provided with the opportunity to enjoy once again the air and water in Armenia and see the smiles on people’s faces.
There were people who were visiting Armenia for the first time, and I must say that they loved their homeland and will return to Argentina with admiration.
Juan Carlos Mouradian: We had also planned a visit to Artsakh where we had a wonderful time.
Touring Arstakh and feeling the Armenian spirit of the ancient churches and other architectural structures, we became convinced once again that Artsakh has been and remains an Armenian territory and that we Armenians must continue to fight for every piece of land of Artsakh together.
Susanna Der-Garabedian-Nahabetian: In Artsakh, we had a fruitful meeting with Minister of Education, Science and Sport of the Republic of Artsakh Narine Aghabalyan and presented the charity programs that we have carried out to solve the key issues in Artsakh.
We also had a meeting with newly appointed Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Mkhitar Hayrapetyan and informed him that we are ready to work on strengthening Armenia-Diaspora relations in the future as well. During our visit to the Mother See of Holy Etchmiadzin, we received the blessing of His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians.
Armenian dishes — a ��?business card’ for visits to Armenia
Juan Carlos Mouradian: This year is a year of various kinds of events for AGBU Buenos Aires.
One of the major events will be held on June 12. On that day, Permanent Representative of the Nagorno-Karabakh Republic in the United States of America Robert Avetisyan will deliver a lecture for the Armenian community of Argentina in Buenos Aires. With this meeting, we want to further empower the Armenians of Argentina to show concern about Artsakh.
On August 16, the French Embassy in Argentina will host an event dedicated to the 2018 Francophonie Summit to be held in Yerevan in October 2018. There will also be a concert.
Juan Carlos Mouradian: For the past 35 years, according to an established tradition, the AGBU Buenos Aires Chapter’s Marie Manoogian School brings the graduating students to Armenia through a special program. For one consecutive year, the graduating students and their parents make various Armenian dishes and sell them at the symbolic restaurant in one of the school’s halls on Fridays and Saturdays.
The menu mainly consists of the dishes of various Armenian regions and includes hummus, tabbouleh, harissa, pasuts dolma, a variety of barbecue and more. They raise funds and spend their summer vacation in Armenia. Overall, over the past years, nearly 800 young Diaspora Armenians have visited the land of their ancestors. The group includes children who visit Armenia for the first time.
Susanna Der-Garabedian-Nahabetian: It is safe to say that the program is is not only a way of teaching the Armenian children of Argentina to prepare Armenian dishes, but also a great smithy for patriotism.
The children are engaged in the program with great excitement and try to achieve good results. The sale/reception gathers not only members of the Armenian community of Buenos Aires, but also foreigners who admire the young people’s hospitality and heartfelt reception.
When the foreigners leave, they jokingly say that we “Armenified” them and that they will add the “yan” to their last names.
Our main aim is to provide the young Armenians of Argentina with the opportunity to get acquainted with Armenia up close through this program. I can definitely say that their fifteen-day visit helps them become strongly attached to Armenia and makes them want to visit Armenia again.
During the visit, they work as volunteers by working on construction in schools and carry out charity acts for socially disadvantaged families and more.
P.S.– In closing, our interlocutors congratulated the Armenian people on the glorious celebrations of May, wishing everyone national unity, peace and emphasized that they are always ready to assist Armenia in nation-building.