Ավստրալիայի Ռայդ քաղաքն ընդունել է Արցախի Հանրապետության անկախությանը սատարող բանաձև
Ավստրալիայի Ռայդ քաղաքի քաղաքային խորհուրդը մայիսի 22-ին միաձայն ընդունել է բանաձև՝ ի սատարումն Արցախի Հանրապետության անկախության։ Բանաձևում քաղաքային խորհուրդը կոչ է արել կենտրոնական կառավարությանը՝ պաշտոնապես ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը և ամրապնդել Ավստրալիայի հարաբերություններն Արցախի ու նրա քաղաքացիների հետ։ Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում են ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ստորև ներկայացնում ենք բանաձևի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը.
Բանաձև
1․ Ռայդ քաղաքի Քաղաքային խորհուրդը  նշում է, որ 2018 թ․ լրանում է Արցախի ազատագրական շարժման 30-ամյակը, ինչը հանգեցրեց 1991 թ․Արցախի Հանրապետության (նախկինում՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) անկախության հռչակմանը։
2․ Ռայդ քաղաքի քաղաքային խորհուրդը․
ա) հաստատում է մարդու ինքնորոշման հիմնական իրավունքի և ազատ ու ժողովրդավարական հասարակության կարևորությունը,
բ) ճանաչում է բոլոր ժողովուրդների, այդ թվում նաև՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը,
գ) ընդգծում է Արցախի Հանրապետության շարունակական ջանքերը՝ ուղղված օրինական խորհրդարանական ընտրությունների միջոցով ազատ և ժողովրդավարական հասարակության կառուցմանն ու պատասխանատու կառավարության կազմավորմանը։
դ) սատարում և խրախուսում է միջազգային հանրությունում Արցախի Հանրապետության ներգրավվածությունը՝ առկա տարածաշրջանային խնդիրների լուծմանը հասնելու և խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու նպատակով,
ե) խրախուսում է Արցախի Հանրապետության հետ խաղաղ հարաբերությունների հաստատումը, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդին մարդասիրական և տնտեսական աջակցության տրամադրումը, և
զ) կոչ է անում Դաշնային կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը և ամրապնդել Ավստրալիայի հարաբերություններն Արցախի Հանրապետության ու նրա քաղաքացիների հետ։

Австралийский город Райд принял резолюцию в поддержку независимости Республики Арцах
Городской совет австралийского города Райд 22 мая единогласно принял резолюцию в поддержку независимости Республики Арцах.
В резолюции городской совет призвал центральные власти официально признать независимость  Республики Арцах и укрепить отношения Австралии с Арцахом и его гражданами. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из Управления информации и по связям с общественностью Министерства иностранных дел Арцаха.
Ниже приводим неофициальный перевод резолюции:
Резолюция
1. Городской совет города Райд отмечает, что в 2018 году исполняется 30-летие освободительного движения Арцаха, что привело к провозглашению в 1991 году независимости Республики Арцах (ранее – Нагорно-Карабахская Республика).
2. Городской совет города Райд:
а) подтверждает важность основного права человека на самоопределение и свободного демократического общества;
б) признает право всех народов, в том числе народа Республики Арцах, на самоопределение;
в) подчеркивает последовательные усилия Республики Арцах, направленные на построение посредством законных парламентских выборов свободного и демократического общества и формирование ответственного правительства;
г) поддерживает и поощряет вовлеченность Республики Арцах в мировое сообщество с целью достижения решения имеющихся региональных проблем и утверждения  мира и стабильности;
д) поощряет установление мирных отношений с Республикой Арцах, а также предоставление народу Арцаха гуманитарного и экономического содействия, и
е) призывает Федеральное правительство признать независимость Республики Арцах и укрепить отношения Австралии с Республикой Арцах и ее гражданами.