Մեծ Բրիտանիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներն այցելեցին Սփյուռքի նախարարություն
Ապրիլի 10-ին Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Մեծ Բրիտանիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին՝ հոգևոր հովվի՝ Մեծ Բրիտանիայի և Իսլանդիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանի ուղեկցությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Լոնդոնի համայնքային շաբաթօրյա դպրոցի տնօրեն Ռամելիա Ղազարյանը, դպրոցի հոգաբարձության վարչության ատենապետ Հրաչ Ղազարյանը, Թեքեյան մշակութային միության ատենապետ Կարեն Արևյանը, Սուրբ Սարգիս եկեղեցու անդամական ժողովի ատենապետ Տիգրան Պետրոսյանը, Սուրբ Եղիշե եկեղեցու ծխական խորհրդի անդամ Սեդրակ Կարամֆիլյանը, Մեծ Բրիտանիայի հայ համայնքային խորհրդի փոխատենապետ Զորիկ Գասպարյանը, առաջնորդարանի ծրագրային կոմիտեի պատասխանատու Պետրոս Ասլանյանը, Հայ Դատի հանձնախմբի ատենապետ Վահան Գրիգորյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց Մեծ Բրիտանիայում հայկական համայնքի համախմբվածությունը, հոգևոր առաջնորդի, ազգային գործիչների ներդրումը ինքնության, լեզվի, մշակույթի ու ավանդույթների պահպանման գործում: Անդրադարձ կատարվեց դպրոցի դասագրքերի, ուսուցիչների վերապատրաստման հարցերին, Սփյուռքի նախարարության «Արի տուն», «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրերին առավել ակտիվ մասնակցությանը:
Քննարկվեցին նաև Թեքեյան մշակութային միության միասնական համահայկական հարթակ ստեղծելու, Ցեղասպանության ճանաչման, Արցախի հիմնախնդրի լուծման, Հայաստանի տնտեսության զարգացման հետ կապված հարցեր, նախանշվեցին դրանց իրականացման ուղիներն ու հնարավորությունները:

Представители армянской общины Великобритании посетили Министерство Диаспоры
Грануш Акопян 10 апреля приняла представителей армянской общины Великобритании в сопровождении предстоятеля армянской епархии Великобритании и �?сландии епископа Овакима Манукяна.
Во встрече участвовали директор воскресной общинной школы Лондона Рамелия Казарян, председатель правления попечительства школы Грач Казарян, председатель культурного союза «Текеян» Карен Аревян, председатель членского собрания церкви Св.Саркис Тигран Петросян, член приходского совета церкви Св. Егише Седрак Карамфилян, вице-председатель общинного совета Великобритании Зорик Гаспарян, ответственный программного комитета предстоятельства Петрос Асланян, председатель комиссии Ай-Дат Ваан Григорян.
Приветствовав гостей, и.о. министра отметила важность сплоченности армянской общины Великобритании, вклад духовного лидера, национальных деятелей в деле сохранения идентичности, языка, культуры, традиций. Были затронуты вопросы учебников, переподготовки педагогов, активного участия в программах Министерства Диаспоры «Ари тун», «Летняя школа «Спюрк».
Были обсуждены вопросы, связанные с созданием единой платформы культурного союза «Текеян», признания Геноцида, решения Арцахской проблемы, развития экономики Армении, отмечены пути и возможности их реализации.