ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի պատվիրակությունն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Մարտի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի պատվիրակությանը, որի կազմում էին ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթը, ծրագրերի բաժնի պատասխանատու Նվեր Սարգսյանը, ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի միջազգային խորհրդատու Ռիկարդա Մաքֆոլսը: Հանդիպմանը մասնակցում էր «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ –ի նախագահ Ջորջ Բարսեղյանը:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց սիրիահայերի սոցիալական, տնտեսական հարցերի լուծման ուղղությամբ իրականացված քայլերին, առաջնահերթություններին ու մարտահրավերներին:
Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակին՝ ակտիվ համագործակցության ու աջակցության համար, և կարևորեց միջազգային, բարեգործական, համահայկական կառույցների մասնակցությունը սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծմանը, նրանց տնտեսական ինտեգրմանը: Նա հատկապես շեշտեց առողջապահական ու կրթական հարցերի լուծման անհրաժեշտությունը և մասնավորապես նշեց. «Պետք է անենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի սիրիահայերի խնդիրները արագ և համակարգված լուծում ստանան, և նրանք հաստատվեն Հայաստանում»:
ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի միջազգային խորհրդատու Ռիկարդա Մաքֆոլսը նշեց, որ իր աշխատանքի նպատակն է տարածաշրջանի երկրների փախստականների համար ինտեգրման ծրագիր մշակելը և կարևորում է փախստականների բոլոր խմբերի ներառումը սոցիալական ծրագրերում: «Մարդկանց պետք է դարձնել ինքնաբավ, թիրախավորված աջակցություն ապահովել, որ արագ ինտեգրվեն հասարակությանը: Կարևոր է հասարակական կազմակերպությունների աջակցությունը, համախմբումը, համագործակցությունը», – հավելեց նա:
«Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ –ի նախագահ Ջորջ Բարսեղյանը ներկայացրեց 2012թ. ստեղծված կազմակերպության իրականացրած աշխատանքները, ձեռքբերումները և խնդիրները:
Քննարկվեցին նաև Սփյուռքի նախարարության կողմից մշակված՝ «Սիրիական հակամարտության հետևանքով հարկադիր տեղահանված և Հայաստանում պաշտպանություն հայցող անձանց ինտեգրման 2018-2022 թվականների ռազմավարության» նախագծին առնչվող հարցեր:

Делегация офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Армении посетила Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 29 марта приняла делегацию офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Армении, в составе которой были представитель офиса Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Армении Кристоф Биервирт, ответственный отдела программ Нвер Саркисян, международный советник Верховного комиссара ООН по делам беженцев Рикарда Макфолс. Во встрече участвовал председатель ОО «Центр координации проблем сирийских армян» Джордж Барсегян.
В ходе беседы были затронуты шаги, осуществленные по решению социальных и экономических проблем сирийских армян, приоритеты и вызовы.
Министр выразила благодарность офису Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Армении за активное сотрудничество и содействие, отметив важность участия международных, благотворительных, общеармянских структур в решении проблем сирийских армян, их экономической интеграции. Она особо подчеркнула необходимость решения медицинских и образовательных вопросов, в частности отметив: «Мы должны сделать все возможное, чтобы проблемы сирийских армян решались быстро и систематизировано, чтобы они обосновались в Армении».
Международный советник Верховного комиссара ООН по делам беженцев Рикарда Макфолс отметила, что целью ее работы является разработка программы интеграции для беженцев в странах региона, она придает важность вовлечению всех групп беженцев в социальные программы. «Людей надо сделать самодостаточными, обеспечить целевое содействие, чтобы они быстро интегрировались в общество. Важны содействие, сплоченность, сотрудничество общественных организаций», – добавила она.
Председатель ОО «Центр координации проблем сирийских армян» Джордж Барсегян представил деятельность организации, созданной в 2012 году, ее достижения и проблемы.
Были обсуждены также вопросы, касающиеся разработанной Министерством Диаспоры проекта «Стратегия интеграции в 2018-2020гг. лиц, вынужденно перемещенных вследствие Сирийского конфликта и просящих защиты в Армении».