Ժամանակի մեքենան պետերբուրգահայերին տեղափոխել էր Պատմական Հայաստան
«Մի ժողովուրդ՝ մի ընտանիք». այս կարգախոսը կրող տոնական-ուսուցողական միջոցառումը փետրվարի 4-ին տեղի ունեցավ Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքում։
«Խատուտիկ» էթնիկ կենտրոնը Սանկտ Պետերբուրգի Հայ առաքելական եկեղեցու և հայկական համայնքի հովանու ներքո գործող «Վերնատուն» մշակութային կենտրոնում անցկացրեց հայկական ավանդական Նոր տարին նշելու տոնական-ուսուցողական բարեգործական միջոցառումը։
Բացման խոսքով հանդես եկավ համայնքի ղեկավար Կարեն Մկրտչյանը, ով հյուրերին մաղթեց բարի ժամանց և շնորհակալություն հայտնեց «Խատուտիկ» էթնիկ կենտրոնի թիմին, յուրահատուկ միջոցառում կազմակերպելու համար։ Հյուրերին ողջունեց նաև  Սուրբ Կատարինե հայ առաքելական եղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Եփրեմ Զարգարյանը, և միջոցառումը սկսվեց միասնական «Հայր մեր» աղոթքով։
Ըստ սցենարի, հյուրերը «ժամանակի մեքենայով» տեղափոխվեցին Պատմական Հայաստան, որտեղ նրանց սպասում էր հյուրընկալ հայ ժողովուրդը:
«Հայ ժողովուրդ»-ը «Խատուտիկ» էթնիկ կենտրոնի մասնագետներն ու կամավորներն էին, «Զարթոնք» պարային համույթի և Հայ Առաքելական եկեղեցու Լազարյանների անվան հայեցի դաստիարակության կենտրոնի «Ավետում» երգչախմբի անդամները, ովքեր հյուրերին դիմավորեցին հայկական ավանդական տարազներով՝ ներկայացնելով մեր մշակույթն ու արժեքները։
Սկսվեց ինտերակտիվ բեմականացում՝ կազմակերպիչների և հավաքված հյուրերի  մասնակցությամբ:
Միջոցառումը բաղկացած էր պատմական ակնարկից, ստեղծագործական վարպետության դասից, ազգային պարերից, երգերից, խաղերից, ավանդական աղանդեր՝ «փոխինձ» պատրաստելուց, ազգային տոնական Կենաց ծառ զարդարելուց և այլ հետաքրքիր մանրուքներից։ Միջոցառման ընթացքում հյուր եկավ Կաղանդ պապը, ով հյուրերին, ըստ ավանդույթի, շնորհավորեց, տվեց իր խորհուրդներն ու նվերները, ինչպես նաև համախմբելով երեխաներին՝ միասին գրեցին նամակ՝ ուղարկելու իրենց բարեմաղթանքները Հայաստան:
«Խատուտիկ» էթնիկ կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Լիլիթ Շարբաթյանը «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց. «Անչափ կարևոր է արժևորել սեփական բազմադարյա պատմությունն ու մշակույթը, ավանդույթներն ու արժեքները։ Այսօր ապրելով հայերնիքից հեռու՝ մեգապոլիսում, մարդիկ կանգնած են ձուլման խնդրի առաջ, ինչը հանգեցնում է ինքնության, մայրենի լեզվի, ավանդույթների, արժեքների փոփոխմանն ու երբեմն էլ՝ մոռացմանը։ Այս միջոցառման և, ընդհանրապես, մեր զարգացման կենտրոնի գործունեության գլխավոր նպատակն է մարդկանց օգնել պահպանել ազգային դիմագիծն ու առաջնորդվել վեհ արժեքներով»:
Իսկ երեխաների նամակում հետևյալ բարեմաղթանքներն էին.
«Թո´ղ մեր հայրենիքում խաղաղություն լինի, պատերազմ չլինի, թո´ղ բոլոր զինվորները ուժեղ լինեն ու ողջ-առողջ տուն վերադառնան, թո´ղ ծաղկի մեր հայրենիքը, թող մեր ծնողները մեզանով ուրախանան, թող հայրիկները մնան Հայաստանում, որ մենք էլ այնտեղ ապրենք, երբ մեծանանք՝ մենք կվերադառնանք Հայաստան, որ սիրունացնենք մեր երկիրը…»:

Машина времени перенесла петербургских армян в �?сторическую Армению
«Один народ – одна семья» – празднично-познавательное мероприятие под таким девизом прошло 4 февраля в армянской общине Санкт Петербурга.
Этнический центр «Хатутик» Санкт Петербурга в культурном центре «Вернатун», функционирующем под патронатом Армянской Апостольской церкви и армянской общины празднично-познавательным благотворительным мероприятием отметил традиционный армянский Новый год.
Со вступительной речью выступил руководитель общины Карен Мкртчян, пожелавший гостям приятного досуга и выразивший благодарность команде этнического центра «Хатутик» за организацию этого своеобразного мероприятия. Гостей приветствовал также духовный пастырь Армянской Апостольской церкви Св.Катарине Епрем Заргарян. Само же мероприятие началось совместной молитвой «Отче наш».
По сценарию, гости были перенесены машиной времени в �?сторическую Армению, где их ждал гостеприимный армянский народ.
«Армянским народом» выступали специалисты и волонтеры этнического центра «Хатутик», члены танцевального ансамбля «Зартонк» и хора «Аветум» центра армянского воспитания им. Лазарянов Армянской Апостольской церкви. Они встречали гостей в традиционных армянских нарядах, представив наши культуру и ценности.
Началось интерактивное представление с участием организаторов и гостей.
Мероприятие состояло из исторического очерка, урока творческого мастерства, национальных песен, танцев, игр, приготовления традиционного «похиндза», украшения национального праздничного древа жизни и других интересных деталей. В ходе мероприятия в гости пришел Дедушка Каханд, по традиции, поздравивший гостей, давший советы и вручивший подарки, вместе с детьми написал письмо с добрыми пожеланиями для отправки в Армению.
Генеральный директор этнического центра «Хатутик» Лилит Шарбатян в беседе с «Армяне сегодня» сказала: «Чрезвычайно важно ценить собственную многовековую историю и культуру, традиции и ценности. Живя сегодня вдали от Родины, в мегаполисе, люди стоят перед проблемой ассимиляции, что приводит к смещению идентичности, родного языка, традиций, ценностей, порой забвению. Главной целью этого мероприятия и в целом центра развития является помощь людям сохранить национальный облик и руководствоваться величественными ценностями».
А в письмах детей были следующие пожелания: «Пусть на нашей Родине царит мир, не будет войны, пусть все воины будут сильными и возвратятся домой здоровыми, пусть процветает наша Родина, пусть наши родители радуются нами, пусть отцы остаются в Армении, чтобы мы тоже жили там. Когда вырастем, мы возвратимся в Армению, чтобы украшать нашу страну…»