Մաժակ Թոշիկյանի նոր ստեղծագործությունը՝ «Սասունցիների պարը»
Թուրքիայում ծնված ու մեծացած կանադաբնակ երաժշտական պրոդյուսեր, երգահան Մաժակ Թոշիկյանը (Թուրքիայում հայտնի՝ Չենք Թաչքան անունով) երեք տասնյակ հայկական երգերի հեղինակ է, որոնցից առաջինը  գրվել է Հովհաննես Շիրազի «Նամակ» բանաստեղծության հիման վրա, և այն հնչեցրել է ճանաչված երգչուհի Սիպիլը: Հայրենիքից հեռու բնակվող մեր տաղանդավոր հայրենակիցն իր իսկ խոստովանությամբ ՝ մինչև Հայրենիք այցելելն  իր կարոտը Հայաստանից  այդ երգերով է առել…
Մաժակ Թոշիկյանն այսօր էլ ապրում է  Հայրենիքից հեռու, սակայն  այն այլևս երազ չէ  տաղանդավոր երաժշտի համար, այլ՝ իրական  մի հեքիաթ, որի գույներից  ու արևի ջերմությունից, պատմության հերոսական  էջերից  ծնունդ են առնում նոր գործեր. դրանցից մեկն էլ վերջերս գրած  Գևորգ Էմինի «Սասունցիների պարը» ստեղծագործության համար գրված երաժշտությունն է:
«Այս ծրագիրը մի քանի տարի առաջ Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանն էր ինձ առաջարկել: Սկսեցի աշխատել, և գրեթե մեկ տարի անց ստեղծագործությունն արդեն պատրաստ էր:
Հիսնամյա իմ փորձառությամբ, մանրակրկիտ աշխատանքով՝ ձեռնարկեցի այս մեծ ծրագիրը: Այսքան տարի ոչ ոք փորձ չէր արել այս շատ տպավորիչ գործը երաժշտության վերածել, ուրախ եմ, որ այդ բախտն ինձ վիճակվեց: Այժմ իմ ամենակարևոր երազանքն է՝ «Սասունցիների պարը» արժանավայել ներկայացնել Հայաստանում և Սփյուռքում»,- «Հայերն այսօրի»-ի հետ զրույցում ասաց Մաժակ Թոշիկյանը:
Ստեղծագործությունը գրված է Epic-Cinematic Sound ժանրում, որն ինչպես նշեց Մաժակ Թոշիկյանը, ընդունելի է ո´չ միայն հայերի կողմից, այլև շատ գործածելի է աշխարհում:
«Նվագախմբի, երգչախմբի, ավանդական նվագարանների կատարողների և  մեներգիչների բաժինները՝ որպես playback, պետք է ներառվեն ստեղծագործության մեջ: Հասկանալի է, որ եթե քառասունից ավելի պարախումբ, ութսունից ավելի երգչախումբ-նվագախումբ մեկտեղվեն մեկ բեմում՝ խճողումն անխուսափելի կլինի, միաժամանակ այսպիսի բազմամարդ խմբից լավագույն ձայնային արդյունք ստանալը բավականին ծախսատար կլինի»,-նշեց Մաժակ Թոշիկյանը:
Երգահանը հավելեց, որ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, քաջատեղյակ լինելով ծրագրին, առաջարկել է 2018 թվականի սեպտեմբերին ստեղծագործությունը հնչեցնել Հայաստանում՝ նկատի առնելով, որ սեպտեմբերի 21-ին նշվում է Հայաստանի Անկախության տոնը: «Նկատի ունենալով այս հանգամանքը, այսօր արդեն կարող ենք արձանագրել, որ ստեղծագործության առաջնախաղը կկայանա սեպտեմբերին՝  Երևանի Օպերայի և բալետի պետական ակադեմիական թատրոնում: Հուսով եմ, ներկայացումների շարքը կձգվի մինչև Պոլիս, Նյու Յորք, Բոստոն, Մոնրեալ, Տորոնտո, Լոս Անջելես, Փարիզ և այլ քաղաքներ: Այս առիթով ուզում եմ նաև իմ շնորհակալությունը հայտնել Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին, ով պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել նախագծին»,-ասաց ստեղծագործության հեղինակը:
Զրույցի վերջում Մաժակ Թոշիկյանը հավելեց, որ «Սասունցիների պարը» ստեղծագործության խորեոգրաֆը և պարախմբի ղեկավարը Արման Ջուլհակյանն է (Երևան), նախագծին մասնակցելու են «Փարոս» կամերային երգչախումբը (Երևան, խմբավար Րաֆֆի Միքայելյան), ավանդական նվագարանների կատարողներ, իսկ որպես մեներգիչ՝ հանդես կգա Գոհար Հովհաննիսյանը (Երևան):

Новое произведение Мажака Тошикяна – «Танец сасунцев»
Родившийся и выросший в Турции, проживающий в Канаде музыкальный продюсер, композитор Мажак Тошикян (в Турции известен под именем Ченк Тачкан) – автор трех десятков армянских песен, первая из которых написана на основе стихотворения Ованеса Шираза «Письмо», ее исполнила известная певица Сипил. Проживающий вдали от Родины наш талантливый соотечественник, по собственному его признанию, до посещения Родины этими песнями утолял тоску по Армении…
Мажак Тошикян и сегодня живет вдали от Родины, однако она уже не мечта для талантливого музыканта, а реальная сказка, из красок и солнечного тепла, героических страниц истории которой рождаются новые произведения. Одно из них – музыка, написанная недавно на произведение Геворга Эмина «Танец сасунцев».
«Этот проект несколько лет назад предложил мне председатель Всемирного комитета Панармянских игр �?шхан Закарян, и спустя почти год произведение было уже готово.
Задействовав свой пятидесятилетний опыт, кропотливым трудом взялся за этот большой проект. Столько лет никто не пытался это весьма впечатляющее произведение переложить на музыку, рад, что это счастье выпало мне. Сейчас самая главная моя мечта – достойно представить «Танец сасунцев» в Армении и Диаспоре», – сказал в беседе с «Армяне сегодня» Мажак Тошикян.
Произведение написано в жанре Epic-Cinematic Sound, который, как отметил Мажак Тошикян, приемлем не только для армян, но и активно используется во всем мире.
«Партии оркестра, хора, исполнителей на традиционных инструментах и солистов, в качестве playback, должны быть включены в произведение. Понятно, что если собрать на одной сцене более 40 танцевальных ансамблей, свыше 80 хоров и оркестров – суматоха неизбежна, а добиться от столь многолюдного коллектива голосового результата – достаточно затратно», – отметил Мажак Тошикян.
Композитор добавил, что министр Диаспоры РА Грануш Акопян, будучи прекрасно осведомлена о проекте, предложила в сентябре 2018 года представить произведение в Армении, учитывая, что 21 сентября отмечается праздник независимости Армении. «Учитывая это обстоятельство, сегодня уже можно констатировать, что премьера произведения состоится в сентябре в Ереванском государственном академическом театре оперы и балета. Надеюсь, цикл представлений достигнет Константинополя, Нью-Йорка, Бостона, Монреаля, Торонто, Лос Анджелеса, Парижа и других городов. В этой связи хочу также выразить мою благодарность министру Диаспоры Грануш Акопян, изъявившую готовность поддержать проект», – сказал автор произведения.
В завершение беседы Мажак Тошикян добавил, что хореографом и руководителем танцевального ансамбля произведения «Танец сасунцев» является Арман Джулакян (Ереван), в проекте участвуют камерный хор «Парос» (Ереван, хормейстер Раффи Микаелян), исполнители на традиционных инструментах, а солисткой выступит Гоар Ованнисян (Ереван).