Երիտասարդների մասնակցությամբ է, որ պիտի դիմագրավենք Հայ դատի վերանորոգ մարտահրավերներին. Հարութ Շիրինյան
Հոկտեմբերի 18-19-ը Բրյուսելում կայացավ Եվրոպահայերի 4-րդ համագումարը, որի աշխատանքները «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ամփոփել է ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի հա­ղոր­դակ­ցու­թյան և հա­սա­րա­կայնու­թյան հետ կա­պե­րի պատասխա­նա­տու Հարութ Շիրինյանը:
– Հարգելի´ Հարութ, փորձենք ամփոփել Եվրոպահայերի 4-րդ համաժողովը: Միշտ որևէ գործ սկսելուց առաջ հստակեցվում են նպատակները, ո՞րն էր համագումարի նպատակը և ինչպե՞ս այն իրագործվեց:
– Ինչպես Եվրոպահայերի նախորդ երեք համագումարները, ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի նախաձեռնած, իր տեսակի մեջ արդեն չորրորդ այս համագումարի նպատակները նույնն են մնում՝ համատեղել եվրոպահայերին և Եվրոպայում գործող քաղաքական, քաղաքացիական, կղերական, մշակութային և կրթական հայկական հաստատությունների ու կազմակերպությունների ավելի քան 150 ներկայացուցիչների, որոնց հնարավորություն է տրվում զրուցելու, քննելու, քննարկելու, միասնաբար արտահայտվելու և եզրակացություններ անելու՝ Եվրոպայում մեր ժողովրդի դիմագրաված հիմնահարցերի ներկա զարգացումների շուրջ, մասնավորապես՝ Հայ դատին առնչվող զանազան պայքարներին և հայապահպանությանը:
Նպատակները նույնն են, արծարծված խնդիրներն են, որ փոխվում են համագումարից համագումար:
– Ովքե՞ր էին մասնակցում համագումարին և բանախոսների ընտրությունը ինչպե՞ս էր կատարվել:
– Համագումարի երկու օրերի ընթացքում, նախ Բրյուսելի Հայ տանը, այնուհետև Եվրոպական խորհրդարանում, ողջույնի խոսքերով հանդես եկան Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա. Հայրապետը, Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Եվրոպական խորհրդարանի անդամներ Մարիա Սփիրաքին, Ֆրանկ Էնգելը և Էլենի Թեոխարուսը, ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական խորհրդի նախագահ Հակոբ Տեր-Խաչատուրյանը և Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը:
Պատվո հրավիրյալների ելույթներից հետո համագումարի ընթացքում կայացան 5 տարբեր կլոր-սեղաններ՝ բանախոսներ ունենալով հայ և ոչ հայ անձնավորություններ, որոնք փորձառու մասնագետներ են հանդիսանում այն ոլորտներում, որոնց անդրադարձ եղավ, լինեն դրանք քաղաքական, դիվանագիտական, իրավական, պատմական, համայնքային կամ լրատվամիջոցների շրջանակներում:
– Համագումարի երկու օրերն ունեին իրենց ասելիքը: Պայմանականորեն եթե մոտենանք` առաջին օրը առավելաբար մեր ներքին հարցերին, աշխատանքներին էր նվիրված` հայապահպանում, Հայոց ցեղասպանություն, լոբբիստական աշխատանք, 2-րդը՝ արտաքին: Ինչպե՞ս ընթացան քննարկումները երկու օրերին և ի՞նչ հարցեր բարձրաձայնվեցին:
– Համագումարն իր կլոր-սեղանների միջոցավ անդրադարձավ 4 կարևոր թեմաների:
Առաջին` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և հատուցման պահանջատիրական պայքարը Եվրոպայում, ուր քննարկվեցին այդ պայքարը իրավական դաշտ փոխանցելու գործընթացի հնարավորությունները և փոխհատուցման կարևորությունը Հայոց ցեղասպանության իրավական թղթածրարի համար:
Երկրորդ` Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքի հարցն էր, ինչպես նաև թուրք և ադրբեջանական ազդեցությունը Եվրոպայում: Այս նյութի քննարկման ընթացքում շեշտը դրվեց լրատվամիջոցների և այսօրվա սոցիալական ցանցերի խաղացած վճռական դերի վրա:
Երրորդ նյութն էր` Հայաստան-Եվրոպական միություն երկկողմանի հարաբերությունները, որի ընթացքում Եվրոպական միությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը և Եվրոպական միության արտաքին քայլերի ծառայության բաժնի պատասխանատու Ջիովանի Քրեմոնինին անդրադարձան Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ստորագրվելիք համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին:
Իսկ չորրորդ ընդհանուր թեման հայապահպանության հարցն էր Եվրոպայի հայկական համայնքներում, որի ընթացքում քննարկվեց նաև ինքնության, կրթության, լեզվի և մշակույթի հետ կապված հարցեր:
–  Համաժողովից բխող` Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի հաջորդ քայլը, անելիքը ո՞րն է լինելու:
– Իբր կազմակերպիչ կողմ և Եվրոպայում Հայ դատի հարցերով զբաղվող գործադիր մարմին՝ մեր գրասենյակի պարտականությունն է հաշվի առնել բոլոր այն առաջարկները, որոնք հնչեցին երկօրյա համագումարի ընթացքում և կարող են իրենց նպաստը բերել առաջիկա ամիսներին, տարիներին տարվող Հայ դատի պահանջատիրական պայքարում:
Ամենակարևոր ուղերձը, որը համագումարը կարողացավ տարածել՝ ո՞րն էր և ո՞ւմ էր հասցեագրված:
– Նախևառաջ պետք է նշեմ, որ եվրոպահայերը մեկ անգամ ես փաստեցին, որ կարող են համախմբվել և միաձայն կերպով դիրքորոշվել Հայ դատի հիմնական և ծանրակշիռ նյութերի շուրջ, և այս բոլորը եվրամիության հաստատությունների ժողովրդավարության արժեքները խորհրդանշող Եվրոպական խորհրդարանում:
Կուզեմ անդրադառնալ նաև Եվրոպահայերի 4-րդ համագումարին մեծ թվով երիտասարդների մասնակցությանը: Սա նշանակում է, որ մեր դատի գաղափարական պայքարի շունչը տակավին երկար է: Եվ մենք միայն մեր երիտասարդների աշխուժ մասնակցությամբ է, որ պիտի դիմագրավենք Հայ դատի վերանորոգ մարտահրավերներին:
Կցանկանամ նաև խոսել այն կարևոր իրադարձության մասին, որը տեղի ունեցավ համագումարին զուգահեռ: Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի նախաձեռնությամբ հիմնադրվեց Արցախի հետ բարեկամության երկու խում` նախ 11 բելգիացի հոլանդախոս քաղաքական և քաղաքացիական անձնավորությունների հետ ֆլամանդական խորհրդարանում, այնուհետև 16 բելգիացի ֆրանսախոս քաղաքական և քաղաքացիական անձնավորությունների հետ Վալոնիա-Բրյուսել դաշնակցային խորհրդարանում:
Այս կարևոր քայլի համար ուզում եմ շնորհավորել Արցախի իշխանություններին, որոնք պետք է մասնակցեն Արցախի ժողովրդին ադրբեջանական մեկուսացումից դուրս հանելու գործընթացին:

Harut Shirinyan: “It is the participation of young Armenians that will help confront the challenges for the solution to the Armenian Cause”
From October 18 to 19, Brussels hosted the 4th Congress of European-Armenians. Communication and Public Relations Officer of the ARF-D Armenian National Committee of Europe Harut Shirinyan recapped the congress in an interview with Hayern Aysor.
Hayern Aysor: Dear Harut, let’s try to recap the 4th Congress of European-Armenians. The goals of any action are specified before the action is taken. What was the goal of this congress and how was it accomplished?
Harut Shirinyan: Like the previous three Congresses of European-Armenians, the goals of the fourth Congress of European-Armenians organized by the ARF-D Armenian National Committee of Europe are the same (to consolidate European-Armenians and more than 150 representatives of Armenian political, civic, religious, cultural and educational organizations and institutions of Europe, providing them with the opportunity to talk, examine and discuss, express ideas and draw conclusions about the current developments of the solutions to the issues facing Armenians in Europe, particularly the struggle for the Armenian Cause and the preservation of the Armenian identity.
The goals are the same, but the issues change during every congress.
Hayern Aysor: Who was participating in the congress? How were the speakers selected?
Harut Shirinyan: During the two-day congress, we heard welcoming remarks from Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia; President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan; Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandyan; Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan; Members of the European Parliament Maria Spiraki, Frank Engel and Eleni Theocharus; Chairman of the Central Board of the ARF-D Armenian National Committee Hagop Der-Khatchadourian and Chairman of the Armenian National Committee of Europe Kaspar Garabedian at the Armenian Home in Brussels and in the European Parliament.
The speeches by the guests of honor were followed by five different roundtable discussions, which featured speeches by Armenians and non-Armenians who are experienced specialists in the fields that were addressed, be it politics, diplomacy, law, history, communities or the media.
Hayern Aysor: Messages were conveyed during the two-day congress. Conditionally, the first day was mainly devoted to domestic affairs (preservation of the Armenian identity, the Armenian Genocide and lobbying), while the second day was mainly devoted to foreign affairs. How were the discussions during these two days and what issues were raised?
Harut Shirinyan: The participants of the congress addressed four major topics through roundtables.
The first topic was devoted to the recognition of the Armenian Genocide and the struggle for claims in Europe. During the discussion, the participants considered the opportunities for moving the struggle to the legal field and the importance of restitution for the legal documentation related to the Armenian Genocide.
The second topic was devoted to the right of the people of Artsakh to free self-determination and the impact of the Turks and Azerbaijanis in Europe. During the discussion of this issue, the emphasis was placed on the decisive role that the media and social networks have played.
The third topic was devoted to the relations between Armenia and the European Union. During the discussion, Ambassador of the Republic of Armenia to the European Union Tatul Margaryan and Officer of the External Action Service of the European Union Giovanni Cremonini addressed the Comprehensive and Enlarged Partnership Agreement to be signed between Armenia and the European Union.
The fourth topic was devoted to preservation of the Armenian identity within the Armenian communities of Europe. During the discussion, the participants considered issues related to identity, education, language and culture.
Hayern Aysor: What will be the next step of the Armenian National Committee of Europe stemming from the congress?
Harut Shirinyan: As the organizer and the executive body dealing with issues related to the Armenian Cause in Europe, it is the duty of our office to consider all the proposals that were made during the two-day congress and the proposals that can contribute to the struggle for claims for the Armenian Cause that will be led in the months and years to come.
Hayern Aysor: What was the main message that the congress managed to get across and to whom was it addressed?
Harut Shirinyan: First of all, I must say that the European-Armenians showed once again that they can come together and express a unanimous position on the major and weighty issues related to the Armenian Cause and within the European Parliament, which is a symbol of the democratic values of the institutions of the European Union.
I would also like to touch upon the fact that a large number of young Armenians participated in the 4th Congress of European-Armenians. This means that the ideological struggle for the Armenian Cause will last long. It is only the active participation of young Armenians that will help us confront the new challenges in the pursuit of solution of the Armenian Cause.
I would also like to talk about a major event that took place on the sidelines of the congress. The Armenian National Committee of Europe established two friendship groups with Artsakh (the first one was established in the Flemish Parliament with 11 Dutch-speaking Belgian politicians and civilians, and the other was established in the Valonia-Brussels Federal Parliament with 16 French-speaking Belgian politicians and civilians).
For this major step I would like to thank the authorities of Artsakh, which will participate in the process of helping the people of Artsakh stop Azerbaijan from isolating them.