«Պարը կյա՛նք է, պատմությո՛ւն է, լեզու է և…զե՛նք»: Կատարինա Դարբինյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում Ֆրանսիայից՝ Իսի լե Մուլինիոյից հյուրընկալված «Արարատ» պարախմբի գեղարվեստական ղեկավարներ, երիտասարդ և առինքնող արտաքինով ամուսինների՝ Կատարինա Դարբինյանի և Արամ Արզումանյանի հետ «Հայերն այսօր»-ի համար ունեցած հարցազրույցիս ընթացքում, այս էլ որերորդ անգամ, հիացմունքի ու հպարտության զգացումով համակվեցի՝ Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցների հայրենասիրական, հայանպաստ գործունեության մասին լսելով: Մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում  այդ հարցազրույցը:
-Կատարինա՛, պատմեք, խնդրում եմ Ձեր ղեկավարած պարային համույթի ծավալած գործունեության մասին:
-«Արարատ»-ը ստեղծվել է 14 տարի առաջ, Հայ առաքելական եկեղեցուն կից. հիմնադիրները եկեղեցու ատենապետն ու նրա կինն են՝ Թուրքիայի հայեր Հայկազ Գորդեբակը և Մայդա Գոնկեսեն: Ստեղծման օրվանից համույթը մեկ տարի գործել է ուրիշ պարուսույցի ղեկավարությամբ, որից հետո պատահմամբ գտան մեզ, հրավիրեցին՝ ղեկավարելու խումբը, և արդեն 14 տարի անընդմեջ պարի համույթը ղեկավարում ենք ամուսիններով. կարելի է ասել, որ հիմնադիրները նաև մենք ենք:
-Որքան հասկացա, Դուք և Արամը արհեստավարժ պարողներ եք. ե՞րբ և որտեղի՞ց եք սկսել Ձեր պարային կենսագրությունը:
-Այո,՛ ճիշտ եք նկատել. մենք պրոֆեսիոնալ պարողներ ենք, ապրել ենք Հայաստանում և պարել ենք «Բարեկամություն» պետական հայտնի պարային համույթում: Ավարտել ենք Երևանի պարարվեստի ուսումնարանը, զուգահեռաբար ավարտել ենք նաև Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտը, սովորել ենք Արմեն Մազմանյանի կուրսում: Այնուհետև պայմանագրով, որոշակի ծրագրով մեկնել ենք Փարիզ և, ինչպես արդեն ասացի, 14 տարի է, ինչ այնտեղ ենք ապրում ու աշխատում:
-Տարիքային ի՞նչ խմբի պարողների եք ընդունում, և արդյո՞ք նրանք արհեստավարժ, ճանապարհ անցած պարողներ են:
-Ընդունում ենք փոքր տարիքից՝ 4- 5 տարեկանից սկսա. այդ տարիքային խմբում արդեն ընդգրկված է 25 հոգի, տարիքային շեմը մինչև 30-35 տարեկանն է, մենք չենք սահմանափակում, պարզապես շատերն ամուսնանում են, երեխաներ ունենում. խմբում արդեն ունենք 4-5 ընտանիք, թոռնիկներ էլ ունենք: Ընդունում ենք բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են պարել. բացարձակապես հաշվի չենք առնում արտաքին տվյալները, կարևոր չէ նրանց կառուցվածքը՝ գեր, նիհար…Կարևորն այն է, որ նրանք լավ պարեն, իսկ ամենակարևորը՝ պարի միջոցով հայ ինքնության պահպանումն է, հայ լինելը:
-Խոսենք տարազների մասին: Հայաստանի տարբեր գավառների ազգային տարազները, բնականաբար, տարբեր են եղել. կարողանու՞մ եք նրբորեն մոտենալ ամեն  մի գավառի հագուկապին բնորոշ դետալներին՝ պահպանելով ավանդական գույները, զարդանախշերը, գլխանոցների, զարդերի բոլոր մանրամասները: Խորհրդակցու՞մ եք արդյոք մասնագետների հետ:
-Ձեր հարցը, հիրավի, շատ կարևոր է. ասեմ, որ մեր նպատակը ճշգրիտ էթնոսը բերելը կամ քարոզելը չէ, մեզ համար ամենակարևորը գեղագիտություն է: Տարազները պատրաստվում են մեր ճաշակով, իհարկե, խորհրդակցելով տարազ կարող արհեստավարժ դերձակների հետ, որոնցից մեկն էլ Ռուբինա Հովհաննիսյանն է, օպերայի հայտնի վարպետ-դերձակ Կարինեն, հիմա ծանոթացել ենք դերձակ-նկարչուհի Աիդա Մելքոնյանի հետ, ով այնպիսի՜ ձևավորում է անում, կուզենայի, որ բոլորը տեսնեին նրա էսքիզները:
Կատարինա՛, Դուք և Ձեր ամուսինը՝ Արամը, միայն ղեկավարու՞մ եք համույթը, թե՞ նաև պարում եք ինքներդ:
-Ղեկավարում ենք խումբը, սովորեցնում ենք նոր եկողներին, ավելի երկար տարիներ պարողներին փորձում ենք կատարելագործել, և ինքներս էլ պարում ենք: Շարունակում ենք պարել՝ այդպիսով վաստակելով նաև մեր ապրուստը: Պարում ենք հաճախ մեծ բեմերում, ցուցադրում ենք և՛ մենապար, և՛ զուգապար, նաև՝ ոչ հայկական պարեր, ֆլամինգոյի դասեր ենք վերցնում, բայց դասավանդում ենք հայկական պար:
-Միայն դասավանդու՞մ եք, թե՞ նաև պատմում եք տվյալ պարի կարճ պատմությունը:
-Ե՛վ դասավանդում ենք, և՛ ներկայացնում տվյալ պարի արմատները, բացատրում ենք պարի շարժումների նշանակությունը:
-«Արարատ»-ը Ֆրանսիայից դուրս՝ ուրիշ ո՞ր երկրներում ու քաղաքներում է ելույթներ ունեցել:
-Մեր համույթը ելույթներ է ունեցել ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներում, Բելգիայում, հաջորդ տարի պատրաստվում ենք Հայաստանում նշել մեր համույթի 15-ամյակը և համերգ ունենալ:
-Ի՞նչ հաճախականությամբ եք գալիս Հայրենիք. Սփյուռքի նախարարություն առաջի՞ն անգամ եք եկել:
-Ամեն տարի գալիս ենք Հայաստան, իսկ Սփյուռքի նախարարություն առաջին անգամ եք եկել: Մեզ շատ սիրով ընդունեց հարգարժան նախարարը. մենք եկանք՝ պատմելու մեր աշխատանքի ու հեռահար ծրագրերի մասին, խորհրդակցելու:
-Կա՞ն պարեր, որոնք դեռևս չեք բեմադրել և աշխատում եք դրանց վրա:
-Շատ պարեր ենք բեմադրել, պարզապես ցանկանում ենք որոշ պարեր նորովի բեմադրել. մենք նորամուծությունների կողմնակից ենք և հե՛նց այդ պատճառով նորովի բեմադրեցինք «Բերդ» հանրահայտ պարը:
-Ձեզ ծափահարու՞մ են ֆրանսիացիները…
-Այո՛, մենք ելույթ ենք ունեցել ֆրանսիական մի քաղաքում, ուր դահլիճում հիմնականում ֆրանսիացի հանդիսատեսներ էին. նրանց ընդունելությունը շատ ջերմ էր, ծափահարությունները չէին լռում:
-Բացի Ձեր աշակերտներից՝ Ձեր մասնագիտությունը շարունակողներ ունե՞ք:
-9-ը տարեկան աղջիկ ունենք, ով արդեն 5 տարի պարում է մեր համույթում, մեր տղան դեռևս 4 տարեկան է, առայժմ չի պարում, սակայն համակ ուշադրությամբ  հետևում է մեր պարերին. նա շատ պարային կառուցվածք ունի և կարծում եմ, որ մի օր կցանկանա պարել:
Կատարինա՛, հարցս ուզում եմ ուղղել Արամին. Արա՛մ, ո՞վ է առաջատարը ձեզնից, ո՞վ է համույթի հետ կապված աշխատանքներում ավելի շատ չարչարվում:
-Երկուսս էլ, հավասարապես չարչարվում ենք, սակայն կինս ավելի շատ հոգեբանական աշխատանք է տանում, խոսում է, բացատրում, իսկ ես պահանջում եմ պարողներից ու շարունակ ստիպում ավելի շատ աշխատել:
-14 տարի ղեկավարելով պարային համույթ, ինքներդ էլ լինելով արհեստավարժ պարողներ՝ տարիների ընթացքում ի՞նչ հետաքրքիր բացահայտում եք ունեցել հայկական պարերի մեջ:
Հայկական պարերում ոչ թե բացահայտել, այլ միշտ զգացել ենք այն բացառիկ ռիթմերը, որոնք բնորոշ են միայն հայկական պարերին:

«Танец – жизнь, история, язык и… оружие»: Катарина Дарбинян
Беседуя для «Армяне сегодня» с посетившими Министерство Диаспоры РА художественными руководителями танцевального ансамбля «Арарат» из французского �?си ле Мулино, молодыми супругами Катариной Дарбинян и Арамом Арзуманяном, в который уже раз преисполнилась чувства восхищения и гордости патриотической, проармянской деятельностью наших соотечественников в Диаспоре. Предлагаем вниманию наших читателей эту беседу.
– Катарина, расскажите, пожалуйста, о деятельности руководимого Вами танцевального ансамбля.
– «Арарат» создан 14 лет назад при Армянской Апостольской церкви – учредителями были председатель церкви и его супруга, армяне из Турции Айказ Гордебак и Майда Гонкесе. Со дня основания ансамбль в течение года функционировал под руководством другого хореографа, потом случайно нашли нас, пригласили руководить, и уже14 лет бессменно руководим супругами, можно сказать, что основателями являемся и мы.
– Насколько поняла, Вы и Арам профессиональные танцовщики. Где и когда начали свою танцевальную биографию?
– Да, Вы верно заметили – мы профессиональные танцовщики, жили в Армении и танцевали в известном государственном танцевальном ансамбле «Барекамутюн». Окончили Ереванское хореографическое училище, параллельно также Ереванский художественно-театральный институт, учились на курсе Армена Мазхманяна. Затем по контракту с определенной программой отправились в Париж и, как уже сказала, 14 лет живем и работаем там.
– Какого возраста танцоров принимаете, являются ли они танцорами, прошедшими профессиональный путь?
– Принимаем с юного возраста – с 4-5 лет – в этой возрастной группе уже набрано 25 человек. Возрастной порог – до 30-35 лет. Мы не ограничиваем – просто многие женятся, рождаются дети, в группе уже имеем 4-5 семей, есть даже внуки. Принимаем всех, кто желает танцевать, совершенно не учитываем внешние данные, неважно их строение – полные, худые… Главное, чтобы они хорошо танцевали, а самое главное – посредством танца сохраняли армянскую идентичность, оставались армянами.
– Поговорим о сценических нарядах. Национальные наряды разных уездов Армении были, естественно, разными. Удается чутко относиться к мельчайшим деталям нарядов разных уездов, сохранять традиционные цвета, узоры, все детали головных уборов, украшений? Консультируетесь ли со специалистами?
– Ваш вопрос, конечно, очень важен. Замечу, что цель наша – не представлять или пропагандировать точный этнос, для нас самое главное эстетика. Наряды изготавливаются по нашему вкусу, конечно, консультируясь с изготовляющими наряды профессиональными портными, одна из которых Рубина Ованнисян, а также известная оперная мастер-портниха Карине, ныне же познакомились также с портнихой-художницей Аидой Мелконян, которая делает такие восхитительные оформления – хотелось бы, чтобы все увидели ее эскизы.
– Катарина, Вы с супругом Арамом только руководите ансамблем, или сами тоже танцуете?
– Руководим ансамблем, учим новичков, пытаемся совершенствовать более опытных танцоров, да и танцуем также сами. Продолжаем танцевать, тем самым зарабатывая, так сказать, хлеб свой насущный. Часто танцуем на больших сценах, демонстрируем и сольный, и парный танцы, а также неармянские танцы, берем уроки фламинго, но преподаем армянские танцы.
– Только преподаете, или рассказываете также краткую историю данного танца?
– �? преподаем, и представляем корни данного танца, объясняем значение каждого па.
– В каких странах, городах за пределами Франции выступал «Арарат»?
– Наш ансамбль выступал в разных городах Франции, в Бельгии, в будущем году собираемся отметить в Армении 15-летие нашего ансамбля и выступить с концертом.
– С какой частотой бываете на Родине? В Министерстве Диаспоры побывали впервые?
– В Армению приезжаем ежегодно, а в Министерстве Диаспоры побывали впервые. Нас очень охотно приняла уважаемая министр: мы пришли рассказать о нашей работе, перспективных планах, посоветоваться.
– Есть танцы, которые пока не поставили и работаете над ними?
– Поставили много танцев, просто хотим некоторые танцы поставить по-новому: мы сторонники новаторства и именно поэтому по-новому поставили известный танец «Берд».
– Вам аплодируют французы?
– Да, мы выступали в одном французском городе, где в зале присутствовали в основном французы – их прием был очень теплым, аплодисменты не смолкали.
– Помимо учеников, есть продолжатели Вашей профессии?
– У нас 9-летняя дочка, которая уже 5 лет танцует в нашем ансамбле, нашему сыну 4 года, пока не танцует, однако очень внимательно следит за нашими танцами. У него очень «танцевальная» фигура, и думаю, однажды захочет танцевать.
– Катарина, хочу адресовать вопрос Араму: Арам, кто из вас лидер, кто больше мучается в работе с ансамблем?
– Оба трудимся в равной мере, однако супруга занимается более психологической работой – говорит, объясняет, а я требую от танцовщиков и постоянно заставляю больше трудиться.
– На протяжении 14 лет руководя танцевальным ансамблем и сами являясь профессиональными танцорами, какие интересные открытия сделали с годами в армянских танцах?
– В армянских танцах не раскрыли, а постоянно ощущаем те исключительные ритмы, которые присущи только армянским танцам.