Հայկական դեղերի արտահանման ընդլայնման ուղղութեամբ աշխատանքներ են իրականացվում
Հայաստանից դեղերի արտահանման աշխարհագրության ընդլայնման նպատակով հայկական դեղարտադրողներն աշխատանքներ են իրականացնում տարբեր երկրներում, և որոշակի տեղաշարժեր արդեն արձանագրվել են:
«Արﬔնպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱՆ «Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն»-ի փոխտնօրեն Ալբերտ Սահակյանը:
«Հայաստանում գրանցված դեղերի շուրջ 10 տոկոսը հայկական արտադրության են, որոնցով ապահովվում է հանրապետության դեղային պահանջարկի շուրջ 7 տոկոսը: Դրանք հիﬓականում տարբեր դեղաբանական խմբերում ընդգրկված դեղահատեր են, փոշիներ, դեղապատիճներ, ամպուլաներ, կաթիլաներարկման լուծույթներ, քսուքներ, մոﬕկներ, սուսպենզիաներ, ներքին և արտաքին ընդունման տարբեր լուծույթներ և այլն:
Հայաստան է ներմուծվում հանրապետության բնակչությանն ու բժշկական հաստատություններին անհրաժեշտ դեղերի շուրջ 90%-ը:  Ներմուծման ծավալների հաջորդականության՝ 2016 թվականի դրությամբ խոշոր ներմուծողներն են Շվեյցարիան, Հունգարիան, Գերմանիան, Ֆրանսիան, Սլովենիան, Ռուսաստանը, Ավստրիան, Վրաստանը, Միացյալ Թագավորությունը, ԱՄՆ-ը»,-ասաց Ալբերտ Սահակյանն ու  հավելեց, որ դեղերի ներմուծումը ենթակա է խիստ կարգավորման, և որևէ երկիր ներմուծման մատչելիության տեսանկյունից չի կարող առանձնանալ:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում արտադրվող դեղերը հիﬓականում արտահանվում են Իրաք, Մոլդովա, Ղազախստան, Տաջիկստան, Ռուսաստանի Դաշնություն, Լատվիա, Վրաստան, Ուզբեկստան, Բելառուս, Ուկրաինա, Եﬔն և Վիետնամ: Արտահանող հիﬓական ընկերություններն են «Արփիﬔդը», «Լիկվորը», «Ֆարմատեքը» և Երևանի քիﬕադեղագործական գործարանը:
«Մեր ունեցած տվյալների համաձայն, արտահանման աշխարհագրության ընդլայնման նպատակով հայկական դեղարտադրողները աշխատանքներ են իրականացնում տարբեր երկրներում, և որոշակի տեղաշարժեր արդեն արձանագրվել են: Օրինակ՝ «Լիկվոր» ՓԲԸ-ն պատշաճ արտադրական գործունեության` GMP (ՊԱԳ) հավաստագիր ստանալուց հետո դեղեր է սկսել արտահանել դեպի Իրաք և Վիետնամ»,-ասաց
Սահակյանը:
GMP ստանդարտներին համապատասխանող երեք ընկերություններից ﬔկի՝ «Արփիﬔդ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Վաչագան Ղազարյանի խոսքով, արտահանող երկրների աշխարհագրությունն իսկապես տարեցտարի ﬔծանում է: 2014-ից դեղեր են արտահանում Թուրքﬔնստան, Ղազախստան, իսկ այս տարվանից՝ նաև Եﬔն: «Ընդլայնման ուղղությամբ տարբեր քայլեր ենք իրականացնում, ուսուﬓասիրում ենք տարբեր երկրների շուկաները, ցուցահանդեսներին փորձում ենք ﬔր շուկան հնարավորինս լավ ներկայացնել»,-ասաց Ղազարյանը:
Ալբերտ Սահակյանը նշեց, որ դեղարտադրության բնագավառում հիﬓական խնդիրները ֆինանսական ներդրուﬓերն են, ինչպես նաև որակավորված մասնագետների պակասը: Այս հանգամանքներից են կախված արտահանման հնարավորություններն ու նոր շուկաների նվաճումը:
Սակայն դեղերի շրջանառության կարգավորման նպատակով, վերջին տարիներին օրենսդրական դաշտում իրականացվել են բազմաթիվ աշխատանքներ, որոնցից են “Դեղերի մասին” ՀՀ նոր օրենքի ընդունումը: Ներկայում ՀՀ ԱՆ զբաղված է այդ օրենքից բխող շուրջ 60 իրավական ակտերի մշակմամբ, որոնց զգալի մասը գտնվում է ՀՀ կառավարության ընդունման, ﬕ մասն էլ քննարկման փուլում: Շրջանառության կարգավորումը դինաﬕկ գործընթաց է և անընդհատ գտնվում է ուսուﬓասիրության և կարգավորման գործընթացում:

Works are being done to expand export of Armenian drugs
Armenian drug producers carry out works in different countries aimed at expanding the export geography of Armenian drugs, and
there is already a certain progress on this path, Albert Sahakyan – deputy director of ��?Drug and Medicine Technology Expertise Center’ at the healthcare ministry, told Armenpress.
“Over 10% of drugs registered in Armenia are of Armenian production which ensures nearly 7% of the country’s drug demand. About 90% of drugs necessary for the people and medical facilities is being imported to Armenia.
According to the sequence of import volumes, as of 2016, the major importers are Switzerland, Hungary, Germany, France, Slovenia, Russia, Austria, Georgia, the UK, the US”, Albert Sahakyan said, adding that the import of drugs is subjected to strict regulation.
He said the drugs produced in Armenia are mainly exported to Iraq, Moldova, Kazakhstan, Tajikistan, Russia, Latvia, Georgia,
Uzbekistan, Belarus, Ukraine, Yemen and Vietnam. The main exporting companies are Arpimed, Likvor, Pharmatech and the
Yerevan chemical-pharmaceutical firm.
“According to our data, the Armenian drug producers carry out works in different countries aimed at expanding the export
geography of Armenian drugs, and there is already a certain progress on this path. For instance, Likvor CJSC has started to export drugs to Iran and Vietnam after receiving GMP certificate”, he said.
Vachagan Ghazaryan – director general of Arpimed, said the geography of exporting countries expands year by year. Since 2014 drugs are exported to Turkmenistan, Kazakhstan, and starting from this year also to Yemen. “We take various measures to expand the export, observe the markets of different countries, and try to present our market maximally at best during exhibitions”, Ghazaryan said.
According to Albert Sahakyan, the main problems in pharmaceutical industry are financial investments, as well as the lack of qualified specialists. The export opportunities and attraction of new markets depend on these factors. However, a number of works were made in the legislative field in recent years aimed at regulating the drug circulation, one of which is the adoption of the new law on ��?Drugs’. Currently, the healthcare ministry is engaged in developing 60 legal acts stemming from the law, majority of which are at the government’s adoption, as well as discussion stage. The circulation regulation is a dynamic process and is always on the study and settlement process.