Մոսկվայի փոթորկից տուժածների թվում հայեր չկան
Մոսկվայի փոթորկից տուժածների թվում հայեր չկան: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի հետ զրույցում ասացՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ հավելելով, որ տեղեկատվությունը դեռևս ճշտվում է:
«Այս պահին զոհերի ու վիրավորների թվում հայերի մասին տեղեկատվություն չկա»,- նշեց Բալայանը:
ՌԴ քննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոյի հաղորդմամբ, մայիսի 30-ի առավոտվա դրությամբ, Մոսկվայում ու Մոսկվայի շրջանում փոթորկից տուժածների թիվը հասել է 150-ի, մահացածներինը՝ 16-ի, որոնցիցի 11-ը՝ Մոսկվայում, գրում է Meduza-ն:
Մայիսի 29-ին Մոսկվայում գրանցված փոթորիկն ուղեկցվել է հորդառատ անձրևով և ամպրոպով: Հանրային տրանսպորտի կանգառներից մեկը քամին պոկել է տեղից: Վնասվել են լուսացույցներ, գովազդային վահանակներ, տասնյակ հաստաբուն ծառեր են արմատախիլ եղել՝ ընկնելով մարդկանց և մեքենաների վրա:Ընդհանուր առմամբ, փոթորկի ընթացքում քաղաքի ԱԻՆ-ում պատահարների մասին ստացվել է ավելի քան 4500 զանգ:Կաթվածահար է եղել նաև Մոսկվայի օդանավականյանների աշխատանքը: Հետաձգվել է ավելի քան 30, չեղարկվել՝ 13 թռիչք:

Среди пострадавших от урагана в Москве армян нет
Среди пострадавших от урагана в Москве армян нет. Об этом в беседе с PanARMENIAN.Net сказал пресс-секретарь Министерства иностранных дел РА  Тигран Балаян, добавив, что информация пока уточняется.
«В данный момент информации о наличии армян среди погибших и раненых нет», – отметил Балаян.
Как сообщила официальный представитель Следственного комитета РФ Светлана Петренко, по положению на утро 30 мая число пострадавших от урагана в Москве и Московской области достигло 150, погибших – 16, из которых 11 – в Москве, пишет Meduza.
Ураган, зарегистрированный в Москве 29 мая, сопровождался обильным дождем и грозой. Одну из остановок общественного транспорта ветер сорвал с места. Повреждены светофоры, рекламные щиты, десятки деревьев с толстыми стволами были выкорчеваны, упав на людей и автомашины. В общей сложности в МЧС города во время урагана поступило более 4500 звонков. Была парализована и работа московских аэропортов. Отложено более 30, отменено 13 вылетов.