Նամակ հայ զինվորին. Իսպանիայի Վալենսիա քաղաքի հայկական կիրակնօրյա դպրոցի սաներ
Հայոց հաղթանակած բանակի 25-ամյակի առթիվ Իսպանիայի Վալենսիա քաղաքի հայկական կիրակնօրյա դպրոցի սաները «Նամակ հայ զինվորին» խորագրի շրջանակներում  իրենց բարեմաղթանքներն են հղել հայ զինվորին:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին փոխանցում են Վալենսիայի (Իսպանիա) «Արարատ» հայկական միությունից՝ 6-15 տարեկան երեխաները բարի ծառայություն են մաղթել մեր հայրենի սահմանները պաշտպանող զինվորներին, բարի վերադարձ դեպի տուն և խաղաղություն Հայոց աշխարհին: Աշակերտները մեծագույն խանդավառությամբ են ընդունել այն, որ նամակները պիտի հասնեն դիրքեր, զինվորները պիտի կարդան դրանք ու ոգևորվեն:

Students of Armenian Sunday School of Valencia send letters to Armenian soldiers
On the occasion of the 25th anniversary of the victorious Armenian Army, students of the Armenian Sunday School in Valencia have expressed their kind wishes to Armenian soldiers in letters entitled “Letter to an Armenian Soldier”.
As reported Ararat Armenian Association of Valencia to Hayern Aysor, the 6-15-year-old children and teens wished the defenders of the homeland safety, a safe return to their homes and peace to Armenia and Artsakh. The schoolchildren were very excited about the fact that their letters would be sent to the military positions and that the soldiers would read them and feel motivated.
Below you will find the letters that the children of the Armenian Sunday school wrote to Armenian soldiers.