Ռուսաստանից սահմանամերձ Չինարի.ամանորյա նվերներ սահմանամերձ գյուղի աշակերտներին
Ռուսաստանի հայերի միության Խոստա քաղաքի տարածաշրջանային բաժանմունքի նախագահի տեղակալ, գործարար Վալերի Մուրադյանը և համայնքի ներկայացուցիչներ Մարկոս Քեսյանը Ամանորի և Սուրբ Ծնունդի նախաշեմին կրկին Հայաստան էին եկել:
Խոստայի մեր հայրենակիցներն ավանդաբար այցելում են Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չինարիի միջնակարգ դպրոցի աշակերտներին՝ ամանորյա նվերներ հանձնելու և ամենակարևորն ասելու, որ միշտ նրանց կողքին են:
Դեկտեմբերի 29-ին նրանք Չինարի գյուղ են մեկնել՝ տոնական 100 նվերներ հանձնելու աշակերտներին:Բացի ամանորյա նվերներից, 11 առաջին դասարանցիներին տվել են բջջային հեռախոս, իսկ 11-րդ դասարանի աշակերտներին, նրանց դասղեկին և Չինարիի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանին հանձնել են 13 ուղեգիր` 2017 թվականի ամառային հանգիստը Խոստայում անցկացնելու համար:
Տոնական միջոցառմանը օրհնության խոսքով է հանդես եկել Տավուշի մարզի  Բերդ քաղաքի և Բերդի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Արամ քահանա Միրզոյանը, ներկա են եղել Չինարիի գյուղապետը, ուսուցիչները, գյուղի բնակիչները և այլ հյուրեր:
«Չինարեցիների կողմից ջերմ ընդունելության արժանացանք: Ամանորյա հանդեսը տեղի է ունեցել  գյուղի հրապարակում, որտեղ հավաքվել  էին շուրջ 300 մարդ: Ազգային երգ ու պարի ուղեկցությամբ, բարձր տրամադրությամբ՝ միասին նշեցինք Ամանորը, իսկ Ձմեռ պապի «պարտականություններն» այս տարի նույնպես Վալերի Մուրադյանը ստանձնեց»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Մարկոս Քեսյանը՝ վստահեցնելով, որ նման նախաձեռնություններն անպայման շարունակական բնույթ են կրելու:
Մարկոս Քեսյանը տեղեկացրեց նաև, որ Սոչիի հայ համայնքի ղեկավար Հմայակ Ուստյանի գլխավորությամբ և Չինարիի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանի հետ քննարկումների արդյունքում են որոշում՝ ինչ անհրաժեշտ պարագաներ ընտրել, որից հետո սկսում են նվերների պատրաստման աշխատանքներն իրականացնել:
Վալերի Մուրադյանը, անդրադառնալով այս նախաձեռնությանը, «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց, որ ապրելով Հայաստանից հեռու՝ մտածում են Հայրենիքին օգտակար լինելու մասին և փորձում միշտ աջակցություն ցուցաբերել:Եվ իբրև ամանորյա բարեմաղթանք՝ ցանկացավ՝ ամեն բացվող առավոտ Հայաստանի համար խաղաղ լինի, իսկ մարդիկ՝ բարեկեցիկ կյանքով ապրեն:

�?з России – в приграничный Чинари: Новогодние подарки школьникам приграничного села
Заместитель председателя Хостинского регионального отделения Союза армян России, предприниматель Валерий Мурадян и представитель общины Маркос Кесян в канун Нового года и Святого Рождества вновь приехали в Армению.
Наши соотечественники из Хосты традиционно посещают учащихся средней школы приграничного села Чинари Тавушской области, чтобы вручить новогодние подарки и, самое главное – сказать, что они всегда с ними.
Они отправились в село Чинари 29 декабря со 100 праздничными подарками, а 11 первоклассников получили сотовые телефоны, еще 13 путевок для проведения летнего отдыха в Хосте были вручены учащимся 11 класса, их классруку и сельскому старосте Самвелу Сагояну.
Со словами благословения на праздничном мероприятии выступил духовный пастырь города Берд и Бердского региона Тавушской области иерей Арам Мирзоян.
«Мы удостоились теплого приема чинарийцев. Новогоднее празднество состоялось на сельской площади, где собралось около 300 человек. Под аккомпанемент национальных песен и танцев с прекрасным настроением вместе отметили Новый год. А обязанности Деда Мороза в этом году, как и прежде, были возложены на Валерия Мурадяна», – сказал в беседе с «Армяне сегодня» Маркос Кесян, заверив, что подобные инициативы непременно будут иметь продолжение.
Он также сообщил, что в ходе консультаций между руководителем армянской общины Сочи Амаяком Устияном и старостой села Чинари Самвелом Сагояном решается, какие выбрать необходимые предметы, после чего начинается подготовка подарков.
Коснувшись этой инициативы, Валерий Мурадян в беседе с «Армяне сегодня» сказал, что, живя вдали от Армении, думают, чем быть полезными Родине и пытаются оказать содействие. А в качестве Новогоднего пожелания, пожелал, чтобы каждое новое утро для Армении было мирным, люди жили благополучно.