Հայազգի նշանավոր գործիչ Գժեգոժ Պիրամովիչի հիշատակին նվիրված միջոցառումներ Լեհաստանի Կուրուվ քաղաքում
Նոյեմբերի 14-ին Լեհաստանի Կուրուվ քաղաքում տեղի ունեցան Լեհաստանի պատմության նշանավոր գործիչներից մեկի՝ Լեհաստանի կրթության նախկին նախարար, բանաստեղծ, հոգևորական, Լեհաստանի՝ բարձրագույն «Սպիտակ Արծիվ» շքանշանի ասպետ, հայազգի Գժեգոժ Պիրամովիչի (Փիրումյան) մահվան 215-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Գժեգոժ Պիրամովիչը նաև հանդիսանում է Լեհաստանի առաջին Սահմանադրության տեքստի համահեղինակներից մեկը:
Միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Կուրուվ ժամանած Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, Կուրուվի վույտ (համայնքի ղեկավար) Ստանիսլավ Վոյչիխը, տեղական իշխանությունների այլ ներկայացուցիչներ, քաղաքի բազմաթիվ մտավորականներ մասնակցեցին Գժեգոժ Պիրամովիչի հիշատակին մատուցված Սուրբ պատարագին: Ներկաներին ուղղված իր խոսքում ՀՀ դեսպանը նշեց, որ հպարտություն է ապրում` իմանալով հայազգի նշանավոր գործիչների՝ Լեհաստանի պատմության մեջ ունեցած ակնառու և բացառիկ դերակատարության մասին, որոնց թվին է դասվում նաև պետական, հասարակական և կրոնական գործիչ Գժեգոժ Պիրամովիչը:
Այնուհետև, դեսպան Ղազարյանը և Կուրուվի վույտ Ստանիսլավ Վոյչիխը ծաղիկներ են զետեղել և հարգանքի տուրք մատուցել Գժեգոժ Պիրամովիչի և նրա մոր՝ եկեղեցու բակում զետեղված հուշատախտակների առջև:
ՀՀ դեսպանը Կուրուվի վույտի ուղեկցությամբ այցելել է նաև քաղաքի թանգարան, որտեղ ներկայացված ցուցանմուշներն առավելապես վերաբերում են Գժեգոժ Պիրամովիչի կյանքին և գործունեությանը:

Poland’s Kurow hosts events dedicated to the memory of notable Polish-Armenian figure Gzhegozh Piramovich
On November 14, the Polish city of Kurow hosted events dedicated to the 215th death anniversary of former Minister of Education of Poland, poet, clergyman, knight of the White Eagle Order (the highest order of Poland) Gzhegozh Piramovich (Pirumyan), who was of Armenian descent and one of the notable figures in the history of Poland, as reported the press service of the RA Ministry of Foreign Affairs.
Gzhegozh Piramovich was also one of the co-authors of the text of the first Constitution of Poland.
RA Ambassador to Poland Edgar Ghazaryan, who is in Kurow to participate in the events, as well as vuyt (head of community) of Kurow Stanislav Voychikh, other representatives of the local authorities and several intellectuals of the city, participated in the Holy Mass served in memory of Gzhegozh Piramovich. In his speech addressed to the gathered, the Ambassador stated that he feels proud to know about the outstanding and exceptional role that notable Armenian figures have played in the history of Poland, among whom is state, public and religious figure Gzhegozh Piramovich.
Afterwards, Ambassador Ghazaryan and vuyt of Kurow Stanislav Volchikh laid flowers near the plaques placed in memory of Gzhegozh Piramovich and his mother in the churchyard and paid their respects to their memory.
The RA Ambassador, with the accompaniment of the vuyt of Kurow, visited the city’s museum where the exhibited samples were mainly devoted to the life and career of Gzhegozh Piramovich.