Թուրք լրագրողը զուգահեռներ է անցկացրել 1915թ. և այսօրվա Թուրքիայի դեպքերի միջև
«Անատոլիան ականատեսն է ապրիլի 24-ին հայերի հետ կատարվածին շատ նման զարգացումների: Այս անգամ ոչ թե հայ քաղաքական գործիչներն ու մտավորականներն են իրենց տներում հարձակման ենթարկվում ու ձերբակալվում, այլ քրդերը, գրում է  Ermenihaber.am-ը:
Քուրդ քաղաքական առաջնորդների դեմ նման գործողություններն անխուսափելի էին, հատկապես երբ պետության գեների մեջ ներծծված մասնատման վախին գումարվում է Էրդողանի զայրույթը», – գրում է թուրքական «haberdar.com» թերթի սյունակագիր Էրգյուն Բաբահանը:
Հեղինակը նշում է, որ Թուրքիայի կառավարությունը միավորվել է քրդերի դեմ: Ընդ որում, կառավարություն ասելով տվյալ դեպքում պետք է հասկանալ ոչ միայն Էրդողանին և նրա «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը (ԱԶԿ-AKP), այլև ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական» (ԺՀԿ-CHP), «Ազգայնական շարժում» (ԱՇԿ-MHP) և «Հայրենիք» կուսակցությունները, որոնք հանուն քրդերից ազատվելու պատրաստ են թեկուզ ժամանակավորապես միավորվել ԱԶԿ-ի հետ:
«Պատմության այս փուլում քրդերի վիճակը սուննի մուսուլմանների դեմ միայնակ մնացած հայերի վիճակից չի տարբերվում:
Թուրքիայում ամեն օր սաստկացող  ֆաշիզմին Եվրամիության և Ամերիկայի արձագանքը շատ թույլ է: Չնայած ողջ մարդասիրական պաթոսին՝ Արևմուտքը գերադասում է իր սեփական շահը և նախընտրում է Թուրքիայում կատարվող դեպքերին նայել հանդիսատեսի դիրքից»:
Բաբահանը նկատել է տալիս, որ հակառակ դեպքում Էրդողանը կարող է իրագործել իր սպառնալիքը և միլիոնավոր սիրիացիներին ուղարկել Եվրոպա՝ տակնուվրա անելով ողջ աշխարհը:
Հեղինակի խոսքերով՝ երբ Անատոլիայի հնագույն ազգը իրենց հողերից արմատախիլ էր արվում,  Օսմանյան պետության դաշնակիցը ԳԵրմանիան էր: իսկ այսօր Ռուսաստանն է:
«Գուցե հիմա դեպի սիրիական անապատներ ձգվող քարավաններ, ժայռերին նետվելով սպանվող նորածիններ չկան, բայց մերօրյա պայմաններում շատ անիմաստ և անըմբռնելի ողբերգություն է տեղի ունենում»:
Բաբահանը ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ այսօր փորձ է արվում քրդերին զրկել ինքնությունից, սուննիացնել:
«Հայերին այս հողերից արմատախիլ արած պետությունը վստահ է, որ իր այս նպատակին էլ հաստատ կհասնի: Նա համոզված է՝ անցյալում արել եմ, էլի կանեմ»:
«Այսօր Անատոլիան կրկին ողբերգության շեմին է: Նա կամ կրկին անգամ ականատեսը կլինի 1915թ. նման արյունոտ իրադարձությունների, կամ միությունն ու միասնականությունը կորցնելով կմասնատվի», – եզրափակում է հեղինակը:

Turkish journalist draws parallels between 1915 and the current events in Turkey
“Anatolia is witnessed developments that are very similar to what happened to the Armenians on April 24th. This time, it is Kurdish political figures and intellectuals being attacked and apprehended in their homes, not Armenian political figures and intellectuals, writes Ermenihaber.am.
Such actions against Kurdish political leaders were inevitable, especially when Erdogan’s frustration is added to the fear of schism that is ingrained in the genes of the state,” writes Ergyun Babahan, columnist for the Turkish haberdar.com newspaper.
The author states that the Turkish government is fighting against the Kurds. Moreover, by government, in this case we need to understand not only Erdogan and his Justice and Development Party (AKP), but also the Republican People’s Party (CHP), the Nationalist Movement Party (MHP) and Homeland Party, which are ready to join forces with the AKP even temporarily for the sake of relieving themselves of the Kurds.
“In this stage of history, the state of the Kurds is no different from the state of the Armenians who have remained alone against the Sunni Muslims.
Fascism is growing in Turkey every day, but the response of the European Union and the United States is very weak. In spite of the humanitarian pathos, the West places its own interest above everything else and prefers to look at the events taking place in Turkey form the perspective of a spectator.”
Babahan notes that if this wasn’t the case, Erdogan could implement his threat and send millions of Syrians to Europe, turning the whole world upside down.
According to the author of the article, when the ancient nation of Anatolia was being extirpated from its lands, Germany was the ally of the Ottoman Empire. Today, the ally is Russia.
“There may not be caravans stretching towards the Syrian deserts or newborns being killed by being thrown off cliffs, but a very senseless and incomprehensible tragedy is taking place in our days.”
Babahan draws attention to the fact that an attempt is currently being made to deprive the Kurds of their identity and make them convert to Sunni.
“The state having extirpated the Armenians from these lands is certain that it can definitely achieve this goal as well and that since it has done it in the past, it can do it again.”
“Today, Anatolia is on the brink of a tragedy once again. It will either witness the bloody events similar to those that took place in 1915, or it will split by losing unity and consolidation,” the author concludes.