«ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ՊԵՏՔ Է ՊՐԱԳՄԱՏԻԿ ԼԻՆԻ ԵՎ ԱՌԱՋՆՈՐԴՎԻ ԻՐ ՇԱՀԵՐՈՎ»
«Իրատես de facto»-ի զրուցակիցն է Եվրազէսի ինստիտուտի տնօրեն, ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի Եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի հարցերով գիտական խորհրդի բյուրոյի անդամ Վլադիմիր Լեպեխինը:
-Դուք առաջի՞ն անգամ եք Հայաստանում:
-Այո, ես միշտ մտածում էի` ինչպես է դա տեղի ունենալու:
-Եվ ինչպե՞ս տեղի ունեցավ:
-Հրաշալի, մի քանի անգամ պատրաստվել եմ, բայց չի ստացվել, իհարկե, գրքեր եմ կարդացել, լուսանկարներ եմ նայել, հրաշալի ճարտարապետություն ունեք: Արդեն եղել եմ տաճարում, զգացել եմ լույսը, որ կա ձեր երկրում, և մարդկանց բարությունը:
-Ի՞նչ է Հայաստանը Ռուսաստանի համար` ռազմավարական գործընկե՞ր, դաշնակի՞ց Հարավային Կովկասում, աղքատ ազգակա՞ն:
-Ոչ մի դեպքում` աղքատ ազգական: Ռուսաստանի պատմությունն այնպես է զարգացել, որ բարեկամները այդքան էլ շատ չեն: Հաշվի առնելով Ռուսաստանի դերն աշխարհում, վերաբերմունքը մեր երկրի նկատմամբ արդար չէ, ուստի դաշնակցային ու բարեկամական հարաբերությունները մեզ համար շատ կարևոր են: Հատկապես այս իրավիճակում, աշխարհաքաղաքական այս զարգացումների մեջ: ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո հիմնական խաղացողներն աշխարհում փոխվել են, փոխվել է Ռուսաստանը, որ դիմակայում էր Արևմուտքին: Հիմա ավելի ինտենսիվ քարոզչություն է մղվում Ռուսաստանի դեմ, քան առաջ էր:
-Ինչո՞վ եք բացատրում:
-Գլոբալ շուկայի շահերով, որ որոշում են համաշխարհային տնտեսության զարգացման ուղղությունները: Պատկերացրեք` սառը պատերազմի ժամանակաշրջանում ԱՄՆ-ում այդ ուղղությամբ աշխատում էր մի քանի միլիոն մարդ` քաղաքագետներ, տնտեսագետներ, լրատվամիջոցներ, ռազմաարդյունաբերական համալիրը: Այսինքն` մարդիկ աշխատում էին, փող էին վաստակում: ԽՍՀՄ-ը դադարեց գոյություն ունենալ, և պարզվեց, որ ուրիշ թշնամի չկա, այդ պատճառով սկսեցին թշնամի ստեղծել: Միջին ամերիկացու գիտակցության մեջ պետք էր արտաքին թշնամի, և հայտնվեցին թեժ կետերը` Հարավսլավիան, սեպտեմբերի 11-ը, Աֆղանստանը, Իրաքը, թվարկումը դուք էլ կարող եք շարունակել: Ինչքան էլ փորձում էին Ռուսաստանից թշնամի սարքել, չէր ստացվում` ռուսական մաֆիա, որ ամբողջ օրը կրակում է այլազգիների վրա, ռուս ազգայնականներ, որ կրակում են ամբողջ օրը յուրայինների վրա, միևնույն է, չէր ստացվում` այդ խնդիրների վրա փող չես աշխատի: Ռուսաստանն իրեն պասիվ էր պահում, իր խնդիրներով էր զբաղված, թշնամու կերպարի չէր ձգում, ոչինչ չէր կատարվում: Չարի առանցք, դիկտատոր Պուտին` այս բիլինաները մեծ մասամբ կապվում էին քարոզչամեքենայի գործունեության հետ: Հիմա Ռուսաստանին մեղադրում են չգործած մեղքերի համար, այդ պատճառով էլ շատ կարևոր են բարեկամներն ու դաշնակիցները: Բուն քաղաքական որոշումն է կարևոր:
-Եվրասիական միության ստեղծումը ա՞յդ ենթատեքստում է:
-Ո՞ր ենթատեքստում:
-Հետխորհրդային ժամանակների, աշխարհի գլոբալ փոփոխությունների, գլոբալացվող աշխարհում Ռուսաստանի դերի փոփոխության:
-Ոչ, դա տարածաշրջանային նախագիծ է, աշխարհաքաղաքական ոչինչ չկա, աշխարհաքաղաքականի վերածում են մեր հակառակորդները, որ Մաքսային միության մեջ սպառնալիք են տեսնում գլոբալ շուկայի համար: Ծրագիրը նախաձեռնված է իբրև տարածաշրջանային, պետք էր վերականգնել տնտեսական կապերը, հեշտացնել ապրանքների տեղաշարժը, և, իհարկե, մարդկանց: Եվրասիական միության ստեղծման առաջարկ ՌԴ նախագահից առաջ Ղազախստանի նախագահն էր արել, որին պրագմատիկ Պուտինը դրական արձագանքեց: Հասկանալի է, որ օբյեկտիվ հիմքը ոչ միայն տնտեսությունն է, նաև պատմամշակութային միասնական տարածքը: Նաև` քաղաքական դրդապատճառները: Ռուսական ղեկավարությունը իրեն զուսպ է պահում, որովհետև շարունակ մեղադրանքներ են հնչում, որ կայսերական նախագիծ է, կայսերական նկրտումների դրսևորում, և այլն, և այլն…
-Որ ԽՍՀՄ-ի վերականգնումն է:
-Դա անմիտ է, հիմա փոխվել են ժամանակները, սկզբունքորեն այլ են հասարակությունները: Կայսրությունը ենթադրում է իշխանության հիերախիայի գերակայություն, վարչական գերիշխող ուղղահայաց: Դուք տեսնում եք` ինչպես է կառուցում Ռուսաստանն իր արտաքին քաղաքականությունը, ինչպես է ներքին քաղաքականությունն իրականացվում, ինչպես են կառուցվում հարաբերությունները Մաքսային միության ներսում: Կայսերական մտադրություններ ընդհանրապես չկան: Կայսերական գաղափարներն առաջադրում են ազգայնականները, բայց այդ հասկացությանը այլ իմաստ են հաղորդում: Որքան էլ տարօրինակ է` կայսերապաշտական գաղափարներ առաջադրում են նաև ազատականները: Օրինակ` ազատական կայսրություն ստեղծել, այնպիսի համակարգ, ինչպես Եվրամիությունում է` ֆինանսական կառավարում: Բոլորը միմյանց քաղաքակիրթ ժպտում են խիստ ֆինանսական կարգավորման առկայությամբ: Փափուկ ուժի դրսևորումը Ռուսաստանում բոլորովին այլ է, քան Արևմուտքում: Օրինակ, երբ ռուս պաշտոնատարներին հարցնում ես` ինչո՞ւ ակտիվ չեն, ինչո՞ւ նախաձեռնող չեն, պատասխանում են` մենք փափուկ ուժ ենք կիրառում:
-Փափուկ ուժը, այնուհանդերձ, բավականին ագրեսիվ ուժ է:
-Այո, Չինաստանը, օրինակ, կիրառում է խելացի ուժի ռազմավարությունը, որը ևս, հասկանալի է, որ փափուկ չէ: Եթե Եվրոպան մինչև որոշակի պահ ինքնուրույն քաղաքականություն էր վարում` Վատիկանը և արքայական ընտանիքները, Ֆրանցիսկ պապի ընտրություն-նշանակումից հետո Վատիկանը կորցրեց այն դերը, որ կատարո՞ւմ էր:
-Ինչո՞ւ, Վատիկանը մնում է պետություն, պապը` կաթոլիկ աշխարհի և պետության ղեկավար:
-Մինչև հիմա նրա քայլերից գլխավորը Վատիկանի բանկի վերահսկողությունից հրաժարվելն էր: Կաթոլիկ եկեղեցու պատմության մեջ առաջին անգամ պապ է դառնում ճիզվիտ կարդինալը, որ գրավիչ կերպարով եկավ հայտարարելու` աղքատությունը անպատվություն չէ, պատիվ է: Ո՞րն է նրա քայլի գաղափարական իմաստը` պետք չէ սոցիալական ընդվզում: Համաշխարհային տնտեսությունը ճգնաժամի մեջ է, երկրագնդի բնակչության մեծ մասի օրակարգի հարցն է` տնտեսությունն անարդար է կառուցված, հասարակությունն անարդար է կառուցված, ինչպե՞ս այդ ճգնաժամից դուրս գալ: Աշխարհի ուժեղները հասկանում են, որ կամ պետք է ունեցածը կիսեն, կամ հասարակությունն ավելի արդար դարձնեն: Ի՞նչ կարելի է հակադրել ընդվզումի բարձրացող ալիքին: Աղքատության մոդան: Գալիս է նոր պապ, որ երթևեկում է հասարակական տրանսպորտով, հրաժարվում պապական նստավայրից և ասում` պետք չէ ընդվզել, պետք չէ ընդվզել աշխարհի ուժեղների դեմ, պետք է սիրել մերձավորին:
-Սեպտեմբերին Հայաստանը հայտարարեց Մաքսային միությանն անդամակցելու ցանկության մասին, ի՞նչ հեռանկարներ ունենք` չունենալով Մաքսային միության հետ մաքսակետ:
-Ընդհանուր սահմանը կարևոր չէ, ձևային հայտանիշ է: Մաքսային միությունը դիտարկում են իբրև կոշտ ձևաչափ, որտեղ ամեն ինչ որոշված է: ԽՍՀՄ-ի ժամանակներում այդպես էր` կա ղեկավարություն, որի որոշումները չեն քննարկվում: Մաքսային միությունը ենթադրում է տնտեսական փոխգործակցություն, ապրանքաշրջանառության ընդլայնում: Իմ կարծիքով` Հայաստանը չպետք է կողմնորոշվի Ռուսաստանի կամ մյուս երկրների դիրքորոշումներով, Հայաստանը պետք է շատ պրագմատիկ լինի և առաջնորդվի իր շահերով: Հիմա խոսքը Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին չէ, այլ գործընթացը սկսելու: Ղրղզստանը, օրինակ, երկու տարի այդ փուլում է: Ոչ ոք չի ձգտում արագության: Հայաստանն ընտրել է ուղղությունը, հիմա պետք է պայմաններն առաջադրի և, եթե իր շահերը չհամընկնեն, կարող է ասել` մենք կմտածենք և այս-այս համաձայնագրերը չենք ստորագրի: Մաքսային միությունում կա անդամների հավասարություն` անկախ նրանց տարածքից, բնակչության թվից, տնտեսական վիճակից:
-Իսկ Ռուսաստանի ինչի՞ն է դա պետք, Կրեմլը, միևնույն է, կձգտի պահել ղեկավար դիրքերը:
-Ոչ, երբ Ռուսաստանն ակտիվանում է, անմիջապես մեղադրվում է կայսերական նկրտումների մեջ, որ չունի: Առաջատար կարող է լինել ուրիշ պետություն` կամ Բելառուսը, կամ Ղազախստանը, կամ այլ երկիր: Ասենք` Հայաստանը: Ղրղզստանը չի կարող ղեկավար դիրքերի հավակնել, որովհետև չունի այդ առաքելությանն ունակ էլիտա: Ղազախստանը սկզբում նախաձեռնող էր, բայց նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի մի քանի առաջարկներ ընկալում չունեցան Ռուսաստանում, օրինակ` տարածաշրջանային միասնական տարադրամի ներմուծումը, որը, իհարկե, ռուբլին չէր կարող լինել, այլ` թենգան, կամ ենրեան: Բելառուսը փորձում է խելացի ուժ կիրառել` երկու մեծ տերությունների մրցակցությունից իր օգուտները ստանալ: Բայց Բելառուսի կառավարման համակարգում քաղաքական էլիտան ղեկավար դեր չունի:
-ՈՒժերի այդ դասավորության մեջ ի՞նչ կարող է Հայաստանն անել:
-Հայաստանն ունի ինտելեկտուալ էլիտա և ազգային ինքնագիտակցության զարգացման, հոգևոր մոբիլիզացիայի հնարավորություն: Եթե Հայաստանն ավելի ակտիվ լինի, շատ ավելին կստանա Ռուսաստանից: Օրինակ` խոշոր ներդրողներից: Նախապաշարվածություն կամ դիմակայություն Ռուսաստանի ղեկավարության կամ ազատական մտածողության կողմից չկա այս հարցում, բայց Հայաստանում էլ չկա որևէ կառույց կամ անհատ, որ առաջարկներ է անում, նախաձեռնություններ է ներկայացնում: Ռուսաստանի նախագահի որոշումները պրագմատիզմի և ողջամտության արդյունք են, բայց նրա կողքին պակասում են գաղափարակիրները, որ պատրաստ են պայքարել իրենց գաղափարների իրականացման համար: Իր հոգեխառնվածքով Պուտինը բարեփոխիչ չէ, անհրաժեշտ է, որ ինչ-որ մեկը նրան համոզի ու ապացուցի, որ որոշակի քայլեր են անհրաժեշտ առաջ գնալու համար: Հետխորհրդային տարածքում հիպոթետիկ մակարդակով այդ կարող է անել միայն Հայաստանը: Դա կարևոր է և Ռուսաստանի, և տարածաշրջանի, և Հայաստանի համար: Եթե Մաքսային միությունում չորրորդ-հինգերորդ խաղացող հայտնվի, նախագիծն առաջ կգնա: Հեռանկարներ կբացվեն, երբ ռուսական էլիտայում էլ փոփոխություններ լինեն:
-Հայաստանում Մաքսային միությանն անդամակցելու նախագահի հայտարարությունը միանշանակ չընդունվեց, հնչեցին և բավական բարձրաձայն դեմ ձայներ: Որոշումը պայմանավորվեց առաջին հերթին անվտանգությամբ: Կարո՞ղ է ՀԱՊԿ-ը պաշտպանել Հայաստանը և ո՞ւմ սպառնալիքից: Ադրբեջանի՞, ում ինտենսիվ զինում է Ռուսաստանը, Թուրքիայի, ում հետ փակ է սահմանը, Իրանի՞, ում հետ ջերմ հարաբերություններ ունենք, Վրաստանի՞, ով ապահովում է հիմնական ցամաքային կապը աշխարհի հետ: ՈՒմի՞ց այդքան պետք է վախենանք:
-Հայ հասարակության մեծ մասը հայտարարությունը լավ ընդունեց, ես տեսել եմ «Ինտեգրացիա և զարգացում» կենտրոնի կատարած հարցումները, որոնց համաձայն` բնակչության 86 տոկոսը կողմ է ՄՄ-ին անդամակցելուն, 75 տոկոսը մերձավոր դաշնակից տեսնում է Ռուսաստանին: Հասարակության տրամադրություններն են նախագահին նման որոշում ընդունելու մղել: Ռուսաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանում ստատուս քվոյի պահպանությամբ, որովհետև իրադրությունը լարված է և Կենտրոնական Ասիայում, և Փոքր Ասիայում: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ռուսաստանը չի ցանկանում կտրուկ քայլեր կատարել գլոբալ խաղացողների ներգրավման ուղղությամբ, որովհետև ձևաչափի փոփոխությունը հայտնի չէ ինչի կհանգեցնի, իսկ Ռուսաստանը պետք է կատարի պարտավորությունները: Զենքի վաճառքը հաստատում է, որ կան օլիգարխիկ շահեր, որոնց համար բիզնեսը ամենակարևորն է: Ռուսաստանը պարտավորություններ ունի ՀԱՊԿ-ի գծով, ես պատճառներ չեմ տեսնում, որ հրաժարվի իր պարտավորությունները կատարելուց:
-Ղազախստանն էլ ՀԱՊԿ անդամ է, բայց նախագահի մակարդակով քանիցս հայտարարում է, որ ընդունում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, այսինքն` Նուրսուլթան Նազարբաևի կարծիքով` ԼՂՀ-ն ադրբեջանական տարածք է:
-Կա հռետորաբանություն, կա իրականություն:
-Ինչի՞ն հավատա միջին վիճակագրական քաղաքացին:
-Ես կարծում եմ, որ նախագահ Նազարբաևի օրոք կտրուկ քայլեր չեն լինի, երբեմն կարելի է նման հայտարարություններ անել, որոնք որոշակի ենթատեքստ ունեն: Իրականությունը կախված է ոչ Ադրբեջանից, ոչ Ղազախստանից, բոլորն էլ դա հասկանում են, բիկֆորդյան քուղը վառելը կարող է գլոբալ պայթյուն հարուցել: Ո՞Ւմ է պետք: Հաստատ ոչ Ադրբեջանին, ոչ Ղազախստանին: Ադրբեջանին հիմա ավելի ձեռնտու է տարածքի ինչ-որ մասեր գնելը, քան ռազմական գործողություններ վարելը: Ընթացիկ իրավիճակում` մեկ սերնդի մասշտաբով, պետք չէ այդքան սուր արձագանքել նմանատիպ հայտարարություններին, որ հնչում են նախընտրական շրջանում կամ կոնկրետ ինչ-որ դեպքի առնչությամբ:
-Ինչպե՞ս եք տեսնում բանակցային գործընթացը Մաքսային միության մեջ, եթե Հայաստանը ցանկանա լինել Եվրասիական տնտեսական միության հիմնադիրներից, այլ ոչ թե հետո միանալ գործող կառույցին:
-Բավարար ժամանակ կա, եթե մենք 2014-ի ավարտին այդ մասին խոսեինք, զուտ ձևական կլիներ: Եվրասիական միությունը հիմնադիր հասկացություն չունի, բոլորը հավասար են իրենց իրավունքների մեջ:
-Բայց կառույցը արդեն ձևավորվում է, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողով է ստեղծված, վերջերս ռուս խորհրդարանականները խոսում էին նաև Եվրասիական խորհրդարանական վեհաժողովի ստեղծման մտադրության մասին:
-Գլխավորը փոխգործակցությունից որոշակի արդյունքներ ստանալն է, այդ պատճառով էլ կարևորը սեփական բիզնես-պլան ունենալն է, հնարավոր ներդրողների հետ պայմանագրեր ստորագրելը, նախագծերին մասնակցելը, առաջարկներ անելը, իսկ թե այդ ամենը ինչ ձևաչափով կկատարվի` ՄՄ-ի, թե Եվրասիական միության, այնքան էլ էական չէ:
-Ի՞նչ է անհրաժեշտ աբխազական երկաթուղին վերաբացելու համար, ո՞վ կարող է աշխատեցնել այդ թափանիվը:
-Ռուս չինովնիկների համար երկու տեսակետ է գերակա. առաջինը` աշխատենք արագ-արագ, ՄՄ-ն ստեղծենք, բոլորին ներգրավենք, երկրորդը` մենք ոչինչ չենք անելու, առաջարկեք ձեր գաղափարները և առաջ մղեք: Ռուսական կողմն ընդառաջ կգա, կարող են ինչ-որ հարցեր լինել, Ղազախստանը կտրտնջա, Բելառուսը բողոքներ կունենա, Հայաստանը Ռուսաստանի փորձագիտական խմբերի, կառավարության աջակցությունը միշտ կունենա:
-Ձեր խոսքը հնչում է հետաքրքիր ու գեղեցիկ, բայց դա տեսություն է, իսկ պրակտիկան այլ է` ապրել է պետք, ցանկալի է ոչ ցամաք հացով: Հայաստանը հարուստ երկիր չէ, կյանքը դժվար է, աշխատատեղերը քիչ են ու մեզ հիմա պետք է ոչ թե «Հայրենակիցներ» ծրագրով լուծել ՌԴ-ում աշխատուժի խնդիրը, այլ աշխատատեղեր ունենալ Հայաստանում արտագաղթը կանխելու համար:
-Այդ հարցը լուծելու համար մեծ ներդրումներ են պետք:
-Հենց այդ պատճառով էլ ես տեսությանը չեմ հավատում:
-Հայաստանի քաղաքական էլիտան պետք է որոշի` կամ այսօր հանգիստ նստում է ու սպասում, թե ուրիշները ինչ են որոշում, կամ նախաձեռնություն է դրսևորում իր կենսական հարցերը լուծելու համար:
-Եվ` ինչպե՞ս:
-Ձևավորվում է կոնկրետ ազգային գաղափար, ոչ ապրիորի, ասենք` ինչպես կոմունիզմ կառուցելը, Եվրամիություն մտնելը, դեմոկրատիան կամ ազատ շուկան, այլ զարգացման հաստատուն ազգային ծրագիր, որի համար Հայաստանում բոլոր հիմքերը կան` պատմական արմատներ, քաղաքակրթական վիթխարի ժառանգություն, որ գուցե ակտիվորեն չի ներկայացվում, բայց պահպանվում է: Աշխարհում շատ երկրներ անցել են այդ գործընթացը, և այնտեղ վճռական դեր խաղացել են առաջնորդներն ու էլիտան, որ կազմակերպել են գործընթացն ու ռեսուրսներ գտել: Նշեմ Թայվանը, Հարավային Կորեան, Սինգապուրը, Մալայզիան: Ի՞նչն է Հայաստանին խանգարում այդ ճանապարհով գնալ:
-Ձախողվելու վախը:
-Ճեղքում կատարում են համարձակ գործողները, դուք ասել եք Այբ-ը, պետք է մտածեք Բեն-ի մասին, հետո ի՞նչ եք անելու: Ես կարծում եմ` հայերն այն մարդիկ չեն, որ վախենում են ու սպասում, նրանք պատրաստ են գործել և սպասում են, սովորաբար, միայն համընթաց քամուն:

«АРМЕН�?Я ДОЛЖНА БЫТЬ ПРАГМАТ�?ЧНОЙ �? РУКОВОДСТВОВАТЬСЯ СОБСТВЕННЫМ�? �?НТЕРЕСАМ�?»
Собеседник «�?ратес de facto» – генеральный директор �?нститута ЕврАзЭС, Член бюро Научного совета по комплексным проблемам евразийской экономической интеграции, модернизации, конкурентоспособности и устойчивому развитию Российской Академии наук Владимир Лепехин.
– Вы впервые в Армении?
– Да, всегда думал, каково это будет.
– �? каково Вам?
– Чудесно, я несколько раз готовился к приезду, но не получалось. Конечно, читал книги, смотрел фотографии, у вас изумительная архитектура. Я уже побывал в церквах, ощутил присущий вашей стране свет и доброту людей.
– Чем является Армения для России – стратегическим партнером, союзником на Южном Кавказе, бедным родственником?
– Ни в коем случае не бедным родственником! �?стория России так сложилась, что у нее не так уж много друзей. Учитывая роль России в мире, отношение к нашей стране не справедливое, так что союзнические и дружественные отношения для нас очень важны. Особенно в этой ситуации, в контексте данных геополитических развитий. После развала СССР в мире произошло изменение основных акторов, изменилась и сама Россия, противостоявшая Западу. Сегодня против России ведется более интенсивная пропаганда, чем раньше.
– Чем Вы это объясняете?
– �?нтересами глобального рынка, предопределяющими векторы развития мировой экономики. Только представьте: в период Холодной войны в США в этом направлении работали несколько миллионов человек: политологи, экономисты, представители СМ�?, военно-промышленный комплекс. СССР перестал существовать, и тут выяснилось, что другого врага нет, поэтому они и стали создавать нового врага. В сознании среднего американца должен быть образ внешнего врага, поэтому и появились горячие точки – Югославия, 11 сентября, Афганистан, �?рак, вы и сами можете перечислять дальше. Как они ни пытались сделать врага из России – не получалось: русская мафия, целыми днями отстреливающая своих, русские националисты, постоянно отстреливающие инородцев – это все равно не то, на этих проблемах денег не заработаешь. Россия вела себя пассивно, занималась собственными проблемами, на образ врага не претендовала, ничего не происходило. Ось зла, диктатор Путин – эти былины были преимущественно связаны с работой пропагандистской машины. Сейчас Россию обвиняют в несовершенных грехах, поэтому нам важно иметь друзей и союзников. Важно именно политическое решение.
– Создание Евразийского союза обусловлено этим контекстом?
– Каким?
– Постсоветской эпохой, глобальными изменениями в мире, изменением роли России в глобализующемся мире.
– Нет, это региональный проект, и здесь нет ничего геополитического, геополитическим его делают наши противники, которые видят в Таможенном союзе угрозу для глобального рынка. Программа инициировалась как региональная, она должна была восстановить экономические связи, облегчить передвижение товаров и, конечно, людей. Еще до президента РФ президент Казахстана выступил с предложением о создании Евразийского союза, на которое прагматик Путин среагировал положительно. Понятно, что объективной основой проекта выступает не только экономика, но и единое культурно-историческое пространство. А также политические причины. Российское руководство ведет себя сдержанно, потому что постоянно звучат обвинения в том, что это имперский проект, проявление имперских посягательств, и так далее…
– Что это восстановление СССР.
– Это бессмысленно, времена изменились, принципиально другими стали общества. �?мперия предполагает доминирование властной иерархии, превалирование административной вертикали. Вы видите, как Россия выстраивает свою внешнюю политику, как проводит внутреннюю политику, как строит отношения внутри Таможенного союза. У нее вообще нет имперских намерений. �?мперские идеи выдвигают и либералы. Например, создание либеральной империи, такой системы, как Евросоюз – финансовое управление. Все вежливо улыбаются друг другу в условиях жесткой финансовой дисциплины. В России мягкая сила проявляется совершенно иначе, чем на Западе. Например, когда российских чиновников спрашивают, почему они не активны, не инициативны, они отвечают: мы применяем мягкую силу.
– Тем не менее мягкая сила – довольно агрессивная сила.
– Да, Китай, например, использует стратегию умной силы, которую тоже, понятное дело, мягкой не назовешь. Если Европа до определенного момента проводила самостоятельную политику – Ватикан и королевские династии, то утратил ли Ватикан свою роль после избрания-назначения папы Франциска?
– Почему? Ватикан продолжает оставаться государством, папа – главой католического мира и этого государства.
– До сих пор самым важным его шагом стал отказ от контроля над банком Ватикана. Впервые в истории католической церкви папой стал кардинал-иезуит, который с благостным видом пришел, чтобы заявить: бедность не бесчестие, а честь. В чем идеологический смысл его шага: не нужно социальных протестов. Мировая экономика переживает кризис, для больше части населения планеты насущные вопросы – несправедливое устройство экономики, общества и пути выхода из кризиса. Сильные мира сего понимают, что или должны поделиться имуществом или сделать общество справедливее. Что можно противопоставить нарастающей волне протеста? Моду на бедность. Приходит новый папа, который передвигается на общественном транспорте, отказывается от папской резиденции и говорит: не нужно протестовать, не нужно бунтовать против сильных мира сего, нужно возлюбить ближнего.
– В сентябре Армения объявила о желании вступить в Таможенный союз, каковы наши перспективы при отсутствии общей таможенного пункта с Таможенным союзом?
– Наличие общей границы не так важно, это формальный признак. Таможенный союз воспринимают как жесткий формат, где все решено. Во времена СССР так оно и было – существует руководство, решения которого не обсуждаются. Таможенный союз предполагает экономическое сотрудничество, расширение товарооборота. По-моему, Армения не должна ориентироваться на позиции России или других государств, она должна быть очень прагматичной и руководствоваться собственными интересами. Речь не о вступлении в Таможенный союз, а о начале процесса. Кыргызстан, например, уже два года на этом этапе. Никто не гонится за быстротой. Армения выбрала вектор, теперь она должна выдвигать требования и, если ее интересы не будут учтены, может сказать: мы подумаем и не подпишем те или иные соглашения. В Таможенном союзе предполагается равенство участников, независимо от их территории, численности населения, экономической ситуации.
– А зачем это надо России, Кремль, в любом случае, будет стремиться сохранить за собой руководящую роль?
– Нет, когда Россия активизируется, ее тут же обвиняют в имперских поползновениях, которых у нее нет. Лидером может быть и другое государство – или Беларусь, или Казахстан, или другая страна. Скажем, Армения. Кыргызстан не может претендовать на главенствующую роль, потому что не обладает элитой, способной выполнять эту миссию. Казахстан сначала был инициатором, но некоторые предложения президента Нурсултана Назарбаева не встретили понимания в России, например: введение единой региональной валюты, которой, конечно, не мог быть рубль, но тенге или енреа. Беларусь пытается использовать умную силу – извлечь собственную выгоду из конкуренции двух крупных держав. Но в правительственной системе Беларуси политическая элита не играет руководящей роли.
– Что может сделать Армения при таком раскладе сил?
– У Армении есть интеллектуальная элита и возможность развития национального самосознания, духовной мобилизации. Если Армения будет активнее, то она может получить от России гораздо больше. Например, крупные инвестиции. В этом вопросе нет предпочтений или сопротивления российских властей или либералов, но и в Армении отсутствует какая-либо структура или человек, который выступает с инициативами, выдвигает предложения. Решения президента России – результат прагматизма и здравомыслия, но рядом с ним не хватает идеологов, готовых бороться за реализацию своих идей. Путин по своему менталитету не реформатор, необходимо, чтобы кто-то его убеждал и доказывал, что для продвижения вперед необходимы определенные шаги. Гипотетически на постсоветском пространстве это может сделать только Армения. Это важно и для России, и для региона, и для Армении. Если в Таможенном союзе окажется четвертый-пятый актор, проект продвинется. Новые перспективы откроются тогда, когда в российской элите произойдут изменения.
– В Армении неоднозначно было воспринято заявление президента РА о вступлении в Таможенный союз, звучали – и довольно громко – голоса против. Решение было продиктовано прежде всего соображениями безопасности. Сможет ли ОДКБ защитить Армению и от чьей угрозы? От Азербайджана, которого Россия усиленно вооружает, Турции, с которой у нас заблокирована граница, �?рана, с которым у нас теплые взаимоотношения, Грузии, обеспечивающей нашу основную сухопутную связь с миром. Кого мы должны так бояться?
– Большая часть армянского общества хорошо восприняла это заявление, я видел результаты соцопросов, проведенных центром «�?нтеграция и развитие», согласно которым 86% населения поддерживает вступление в ТС, 75% воспринимает Россию как ближайшего союзника. �?менно общественные настроения обусловили подобное решение президента Армении. Россия заинтересована в сохранении статус-кво в регионе, потому что ситуация напряженная и в Центральной Азии, и в Малой. Будучи сопредседателем Минской группы ОБСЕ, Россия не хочет делать резких шагов по привлечению глобальных акторов, потому что еще неизвестно, к чему приведет изменение формата, а Россия должна выполнять свои обязанности. Продажа оружия подтверждает, что существуют олигархические интересы, для которых бизнес важнее всего. У России есть обязательства по линии ОДКБ, и я не вижу причин, по которым она могла бы отказаться от их выполнения.
– Казахстан тоже член ОДКБ, но на президентском уровне неоднократно заявлялось, что он признает территориальную целостность Азербайджана, то есть, по мнению Нурсултана Назарбаева, НКР – азербайджанская территория.
– Есть риторика и есть реальность.
– Чему должен верить среднестатистический человек?
– Думаю, при президенте Назарбаеве резких шагов не будет, порой можно делать такие заявления, у которых есть определенный подтекст. Реальность зависит не от Азербайджана и не от Казахстана, все это понимают, поджигание бикфордова шнура может привести к глобальному взрыву. Кому это нужно? Точно не Азербайджану и не Казахстану. Азербайджану сейчас выгоднее выкупить какие-то части территории, нежели вести за них боевые действия. При текущем положении дел – в масштабе одного поколения – не стоит так остро реагировать на подобные заявления, звучащие в предвыборный период или по какому-то конкретному случаю.
– Каким Вам видится переговорный процесс в рамках Таможенного союза, если Армения захочет стать одним из учредителей Евразийского экономического союза, а не потом уже присоединиться к действующей структуре?
– Еще есть достаточно времени, если бы мы говорили об этом в конце 2014 года, то тогда это было бы чисто формально. В Евразийском союзе нет понятия «учредитель», все равны в своих правах.
– Но эта структура уже формируется, создана Евразийская экономическая комиссия, недавно российские парламентарии говорили и о намерении создать Евразийскую парламентскую ассамблею.
– Главное – получение определенных результатов от сотрудничества, именно поэтому важно наличие государственного бизнес-плана, подписание договоров с возможными инвесторами, участие в проектах, выдвижение предложений, а в каком формате все это будет происходить – ТС или Евразийского союза – не столь существенно.
– Что нужно для перезапуска абхазского участка железной дороги, кто может запустить этот маховик?
– Для российских чиновников превалируют две точки зрения: давайте мы быстро-быстро поработаем, создадим ТС, всех в него включим; а вторая – мы ничего не будем делать, предлагайте и продвигайте собственные идеи. Российская сторона пойдет вам навстречу, могут возникнуть какие-то вопросы, Казахстан начнет роптать, Беларусь – жаловаться, но Армения всегда будет пользоваться поддержкой экспертных групп и правительства России.
– То, что Вы говорите, интересно и красиво, но это лишь теория, а на практике все иначе: нужно жить, желательно не только на черством хлебе. Армения небогатая страна, жизнь трудна, рабочих мест не хватает, и нам теперь нужно не решать по программе «Соотечественники» проблему рабочей силы для РФ, а открыть рабочие места для предотвращения эмиграции из Армении.
– Для решения этой проблемы нужно значительные инвестиции.
– �?менно поэтому я не верю этой теории.
– Политическая элита Армении должна решить: или она сегодня спокойно сидит и ждет, что решат другие, или проявляет инициативу для решения жизненно важных для себя вопросов.
– Каким образом?
– Формируется конкретная национальная идея, не априори, как, скажем, строительство коммунизма, вступление в Евразийский союз, демократия или свободный рынок, а четкая национальная программа развития, для которой у Армении есть все основания: исторические корни, гигантское цивилизационное наследие, которое, возможно, активно не представляется, но сохраняется. Многие страны мира прошли через этот процесс, и решающую роль здесь играли лидеры и элита, которые организовывали процесс и изыскивали ресурсы. Отмечу Тайвань, Южную Корею, Сингапур, Малайзию. Что мешает Армении пойти по такому пути?
– Страх неудачи.
– Прорыв дается только тем, кто действует отважно. Вы сказали «А», нужно подумать и о «Б», а что вы потом будете делать? Думаю, армяне не те люди, которые трусят и выжидают, они говоры действовать и обычно ждут только попутного ветра.