Սոֆիայում կայացել է բուլղարահայ նկարիչ Բեդիկ Բեդրոսյանի աշխատանքների ցուցահանդեսը
Սոֆիայի ազգային պատկերասրահում «Կառամատույց» նախագծի պրեմիերան համախմբել էր հազարավոր արտիստների և մտավորականների, քաղաքական և հասարակական գործիչների: «Կառամատույց»-ը «Երկիր գետի և ծովի միջև» շրջիկ ցուցահանդեսի մի մասն է կազմում, որը ներկայացնում է 20-րդ դարի անվանի գեղանկարիչ Բեդիկ Բեդրոսյանի մեծ արվեստը: Ցուցահանդեսն իրականացվել է Վառնա քաղաքում գործող «Արարատ» հայկական կազմակերպության նախագահ Գևորգ Գրիգորյանի նախաձեռնությամբ:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը հատուկ շնորհակալական նամակ է հղել Գ. Գրիգորյանին: Նամակում նշված է. «Ջերմորեն ողջոնում եմ Ձեր՝ Սոֆիայի ազգային պատկերասրահում բուլղարացի նկարիչ Բեդիկ Բեդրոսյանին նվիրված ցուցահանդեսի կազմակերպումը: Բարձր եմ գնահատում մեծ նկարչի աշխատաքները տարածելու գործում Ձեր ներդրած ջանքերը և նշանակալի ավանդը: Բեդիկ Բեդրոսյանի ստեղծագործությունները Բուլղարիայի ժամանակակից արվեստի և մշակութային ժառանգության կարևորագույն մասն են կազմում»:
Բեդիկ Բեդրոսյանի լավագույն ընկերներից մեկը՝ Ջորջ Չապկանովը, Վառնայի «Արարատ» միությանը ներկայացրեց իր նվերը՝ հուշարձանի տեղադրման նոր նախագիծ՝ նվիրված «Վրձնի վարպետին», ինչպես նաև հավելեց, որ Սոֆիայի քաղաքապետարանը աջակցում է հուշարձանի կառուցմանը:
Գևորգ Գրիգորյանը խորին շնորհակալություն հայտնեց բոլոր ներկաներին և նշեց, որ «Հիշողությունը սիրո հիմնական աղբյուրն է, և այսօր ներկա գտնվելով ցուցահանդեսին՝ մենք բոլորս զգում եք Բեդիկ Բեդրոսյանի սերը և նրա արվեստի «կախարդական» ուժը»:
Պաշտոնական հյուրերի թվում էին Նելլի Մաթևոսյանը՝ Բուլղարիայում ՀՀ դեսպանության խորհրդական, Բուլղարիայում գործող պատկերասրահների տնօրեններ, պատգամավորներ և այլք: Երեկոն եզրափակվեց բուլղարացիների և հայերի կողմից շատ սիրված երգերով:
Բեդիկ Բեդրոսյանին նվիրված ցուցահանդեսը կգօրծի մինչև օգոստոսի 14-ը:
2017թ.-ի հունիսին ՀՀ ազգային պատկերասրահի մշակութային ծրագրում նույնպես ներառված է «Երկիր գետի և ծովի միջև» շրջիկ ցուցահանդեսը:

В Софии состоялось открытие выставки работ болгарского художника-армянина Бедика Бедросяна
Премьера проекта «Платформа» в Национальной картинной галерее Софии объединила тысячи артистов и представителей интеллигенции, политических и общественных деятелей. «Платформа» составляет часть передвижной выставки «Страна между рекой и морем», представляющей искусство известного живописца XX века Бедика Бедросяна. Организована выставка по инициативе председателя функционирующей в Варне армянской организации «Арарат» Геворга Григоряна.
Как передает «Армяне сегодня», премьер-министр Болгарии Бойко Борисов направил Г.Григоряну специальное благодарственное письмо, в котором, в частности, отмечается: «Горячо приветствую Вас в связи с организацией в Национальной картинной галерее Софии выставки, посвященной болгарскому художнику Бедику Бедросяну. Высоко ценю Ваши усилия и значительный вклад в деле распространения искусства великого художника. Творчество Бедика Бедросяна являются важнейшей частью современного искусства и культуры Болгарии».
Один из лучших друзей Бедика Бедросяна, Джордж Чапканов, представил варненскому союзу «Арарат» свой подарок – проект установки памятника, посвященного мастеру кисти, добавив, что мэрия Софии содействует строительству памятника.
Геворг Григорян выразил глубокую благодарность всем присутствующим, отметив, что «Память – основной источник любви, и присутствуя сегодня на выставке, мы все ощущаем любовь Бедика Бедросяна и чарующую силу его искусства».
Среди официальных гостей были советник посольства РА в Болгарии Нелли Матевосян, директоры функционирующих в Болгарии галерей, депутаты и др. Вечер завершился исполнением любимых песен армян и болгар.
Выставка  будет открыта до 14 августа.
В культурную программу Национальной картинной галереи РА на июня 2017 г. также включена передвижная выставка «Страна между рекой и морем».