Արցախում անց է կացվել մարտական հրաձգությամբ գումարտակային մարտավարական զորավարժություն
Արցախի զինված ուժերում հուլիսի 18-ից ԼՂՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանի ղեկավարությամբ մեկնարկած բազմաստիճան շտաբային զորավարժությունների շրջանակում հուլիսի 21-ին բանակի «Տիգրանակերտ» զորավարժարանում անց է կացվել մարտական հրաձգությամբ գումարտակային մարտավարական զորավարժություն, որի ընթացքին հետևել են նաև բանակի հրամանատարի տեղակալները, շտաբի բաժինների և ծառայությունների պետերը, միավորումների և զորամասերի հրամանատարներն՝ իրենց տեղակալներով, ինչպես նաև հայկական երկու հանրապետությունների համագործակցության և փորձի շրջանակներում Արցախում գտնվող ՀՀ զինված ուժերի բարձրաստիճան սպայակազմի ներկայացուցիչներ:
Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից։
Ներկայացնելով գումարտակային մարտավարական զորախաղերի առանձնահատկությունները՝ ՊԲ հրամանատարը նշել է, որ ինչպես համաբանակային նշանակության մյուս բոլոր միջոցառումները, տվյալ զորախաղերը ևս անց են կացվում տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական արդի և հավանական իրողություններին համահունչ՝ հաշվի առնելով ապրիլյան պատերազմից արված հետևությունները:
Մարտավարական զորավարժությունը մեկնարկել է պայմանական առաջնագծի վրա հակառակորդի հարձակմամբ, որն ուղեկցվել է հրետանու կրակով և դիվերսիոն-հետախուզական գործողություններով: Հաջողությամբ ընդունելով առաջին հարվածը, շարունակելով մարտը և կիրառելով ստորաբաժանումների բոլոր հաստիքային զինատեսակները, մեր ուժերը կատարել են վերախմբավորումներ, ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ և օգնության եկած ուժերի հետ միասին անցնելով հակագրոհի վերականգնել են կորցրած դիրքերը:
Զորավարժության ողջ ընթացքում իրականացվել է կայուն և անընդհատ ղեկավարում, արագ փոփոխվող իրավիճակին հրամկազմը արձագանքել է անմիջապես, իսկ ենթակա ստորաբաժանումները խնդիրները կատարել են պատրաստության բարձր մակարդակով՝ պայմանական մարտադաշտում ի ցույց դնելով գերազանց պատրաստականություն և կրակային խոցման բարձր արդյունքներ:

В Арцахе прошли батальонные тактические учения с боевыми стрельбами
В рамках стартовавших 18 июля многоступенчатых штабных учений В Вооруженных силах Арцаха под командованием министра обороны НКР, командующего Армией обороны генерал-лейтенанта Левона Мнацаканяна 21 июля на армейском полигоне «Тигранакерт»  прошли батальонные тактические учения с боевыми стрельбами, за которыми наблюдали также заместители командующего армией, начальники отделов и служб штаба, командиры частей и соединений со своими заместителями, а также представители старшего командного состава Вооруженных сил РА, находящиеся в Арцахе в рамках сотрудничества и обмена опытом двух армянских республик.
Об этом сообщает пресс-служба МО НКР.
Представляя особенности батальонных тактических учений, командующий АО отметил, что, как и все другие  мероприятия общеармейского значения, данные учения проходят созвучно современным и вероятным региональным и геополитическим реалиям, с учетом выводов, извлеченных из апрельской войны.
Тактические учения начались с атаки противника на условную передовую, которая сопровождалась артиллерийской стрельбой и диверсионно-разведывательными действиями. Успешно отразив первый удар, продолжая бой с применением всех штатных видов вооружений   подразделений, наши силы перегруппировались, создали необходимые условия и вместе со вспомогательными силами перейдя в контрнаступление, восстановили утерянные позиции.
На всем протяжении учений осуществлялось стабильное и постоянной руководство, на быстро меняющуюся ситуацию командный состав реагировал незамедлительно, а подчиненные подразделения выполняли задачи с вуысоким уровнем подготовки, демонстрируя в условном бою отличную подготовку и высокие результаты прицельного огня.