Ադամանդագործության ոլորտում ներուժը մեծ է
Էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանն այսօր այցելել է Մերիդիան ազատ տնտեսական գոտի և նոր Հաճնի առաջատար ադամանդագործական ընկերություններ: Նախարարի խոսքով, ոսկեգործությունն ու ադամանդագործությունը Հայաստանի տնտեսության կարորագույն ճյուղերից է: Չորս կազմակերպություն ազատ տնտեսական գոտում գործունեություն իրականացնելու թույլտվություն արդեն ունի:
Արծվիկ Մինասյանի տեղեկացմամբ, 2015-ին ոսկերչական արտարդրանքը շուրջ 900 կգ է եղել, սա մեծ թիվ չէ, սակայն, ակնկալիքներ կան, որ արտադրության ծավալները կմեծանան: Ադամանադագործության ոլորտում  ներուժը մեծ է: Կառավարությունում ժամագործությունից էլ  ակնկալիքներ կան:  Ազատ տնտեսական գոտում  աշխատող ընկերությունները նախարարի հետ մի քանի հարցեր են քննարկել:
«Ազատ տնտեսական գոտու մասով հիմնականում երկու կարևոր հարց բաձրացվեց: Առաջինը հակաքարոզչությունն է ազատ տնտեսական գոտու, որն իրականացվում է, և որը համարում ենք, որ մենք էլ այստեղ անելիք ունենք:  Կազմակերպական մի շարք հարցեր էին՝ կապված  օրինակ թույլտվությունների որոշակի ժամկետների երկար լինելու հետ՝ 35-ից 40 օրը կարծում ենք  բավական մեծ է, երբ շահագործողը դիմում է՝ ստանալու համար այդ թույ լտվությունը», գրում է armradio.am-ը:

В сфере алмазообработки потенциал велик
Министр экономики Арцвик Минасян сегодня посетил свободную экономическую зону «Мкеридиан» и ведущую алмазообрабатывающую кампанию Нор Ачина. По словам министра, ювелирная отрасль и алмазообработка – в числе важнейших отраслей экономики Армении. Четыре организации уже имеют разрешение на осуществлдение деятельности в свободной экономической зоне.
Как сообщил Арцвик Минасян, объем ювелирной продукции в 2015 году составил 900 кг – это большая цифра, но есть ожидания, что объемы производства еще более возрастут. Велик потенциал в сфере алмазообработки. �?меются в правительстве и ожидания от часовой отрасли. Компании, работающие в свободной экономической зоне, обсудили с министром ряд вопросов.
«В части свободной экономической зоны в основном были подняты два вопроса. Первый – антипропаганда свободной экономической зоны, и полагаю, нам здесь тоже есть что делать. Ряд организационных вопросов связан, к примеру, с продолжительностью сроков получения разрешения – полагаю, срок 35-40 дней достаточно велик», – передает слова главы ведомства armradio.am.