«Բոլորը զարմանում էին՝ ինչպե՞ս են Պրահայի կենտրոնում մեզ եկեղեցի տվել»
Հունգարիայի, Չեխիայի եւ Սլովակիայի հոգեւոր հովիվ հայր Բարսեղ վարդապետ Փիլավչյանը՝ Չեխիայի հայ համայնքի մասին Հունգարիայի, Չեխիայի եւ Սլովակիայի հոգեւոր հովիվ հայր Բարսեղ վարդապետ Փիլավչյանը «Առավոտի» հետ զրույցում Չեխիայի հայ համայնքը կարող ու հեռանկարային է որակում: Ինչ վերաբերում է իր հովվությանը, ասում է՝ աշխարհի որ ծայրում էլ լինես, Աստծուն ծառայելը հեշտ է, եթե սիրում ես քո գործը:
Հայր սուրբը 10 տարի առաջ է նշանակվել, հիշում է, որ երբ ոտք դրեց Պրահա, որեւէ մեկին չէր ճանաչում, ընդամենն ուներ մեկ հայի հեռախոսահամար, որին նույնպես չեր ճանաչում: 2015 թ. հոկտեմբերի 11-ին Պրահայի՝ 14-րդ դարում կառուցված Սբ. Հոգի կաթոլիկ եկեղեցին փոխանցվեց Հայ առաքելական եկեղեցու Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ ծխական համայնքին՝ անժամկետ օգտագործման համար: Հայր սուրբը ուրախությամբ է փաստում, որ հետխորհրդային շրջանի մեր հայրենակիցներից ձեւավորված հայ համայնքը մոտ է եկեղեցուն ու արմատներին, ասում է՝ կան հայեր էլ, որ եկեղեցուն մոտ չեն, բայց փորձում են ինչ-ինչ միջոցներով մարդկանց մոտ բերել:
Հոգեւորականի խոսքով, Չեխիայի հայ համայնքը մտավոր կարողություններով բարձր անձանցից է բաղկացած, համալսարանական երիտասարդներ կան, բազում արվեստագետներ, գործարարներ: «Արդեն 5 տարի է՝ Պրահայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն ունենք, եւ դեսպանատան հետ համագործակցության արդյունքում բավականին լուրջ հաջողություններ ենք արձանագրել, գործում է «Օրեր» ամսագիրը, որի գլխավոր խմբագիրն է մեր բարեկամ Հակոբ Ասատրյանը, ունենք շաբաթօրյա հայկական դպրոց, որի շեֆությունը ստանձնել են եկեղեցու բարերարները, երիտասարդական միությունը, մի քանի կազմակերպություն՝ Չեխ-հայկական մշակութային միությունը, «Ուրարտու» միությունը, «Արմենիա» ակումբը եւ այլն: Մի խոսքով, տարբեր ուղղություններով աշխատում են բավականին հաջող, փորձում ենք Չեխիայի հայության կարող ուժերը՝ մտավոր եւ գործարար, համախմբել՝ բոլոր խնդիրները միասին լուծելու համար»,- նշեց Հունգարիայի, Չեխիայի եւ Սլովակիայի հոգեւոր հովիվը:
Հետաքրքրվեցինք՝ վերջին անգամ ե՞րբ է հայկական եկեղեցում պսակի, մկրտության արարողություն կատարվել: Հայր Բարսեղն ասաց, որ անցյալ տարի երկու մկրտության եւ մեկ պսակի արարողություն է եղել Սուրբ Հոգի եկեղեցում, ընդ որում՝ պսակի արարողությունը դեկտեմբերի 25-ին էր: Նա հույս ունի, որ պսակվողներն ու մկրտվողները պիտի հիշեն, որ Պրահայի Սուրբ Հոգում են պսակադրվել եւ մկրտվել:
Պրահա
Մեր զրուցակիցը հայտնեց, որ վերջին 4-5 տարիներին հրաշալի հարաբերություններ են ստեղծվել Չեխիայի կարդինալ Դոմինիկ Դուկայի հետ, ու հենց նրա շնորհիվ է Պրահայի ճիշտ կենտրոնում գտնվող Սուրբ Հոգի եկեղեցին անժամկետ տրվել Հայ առաքելական եկեղեցուն: «Բավականին դժվար աշխատանք էր, անհնարին թվացող, բոլորը զարմանում էին, թե ինչպե՞ս են մեզ Պրահայի կենտրոնում տվել եկեղեցին: Մեր շնորհակալությունն ենք հայտնում կարդինալ Դուկային, որ իր հայանպաստ, հայասեր վերաբերմունքը տվեց նման արդյունք: Ի դեպ, Պրահայում նաեւ ունենք հայկական խաչքար, որի բացմանը ներկա էր ՀՀ նախագահը, ու խաչքարի տեղը նույնպես տրամադրել է կարդինալ Դուկան»:
Հայր Բարսեղին հարցրինք՝ կա՞ն հայեր, որ որեւէ հայերեն բառ չգիտեն, բայց սիրով են այցելում հայկական եկեղեցի: Հոգեւորականը պատասխանեց, որ դրանք հիմնականում նոր սերնդի երիտասարդներ են, ու փաստեց, որ այդ առումով Չեխիայում վիճակն ավելի բարվոք է, քան Գերմանիայի հայկական համայնքներում, որտեղ հայերենն ավելի տկար է: Հարցրինք՝ պատահե՞լ է, որ խառն ամուսնությունների դեպքում՝ հայկական եկեղեցով պսակվեն: «Ամուսնությունների 80 տոկոսը խառն են, եւ դրանք հիմնականում կատարվում են Հայ առաքելական եկեղեցում: Քանի որ արդեն կայացած իրավիճակներ են հանդիպում, ու այնպես է, որ մարդիկ պիտի անպայման ամուսնանան, փորձում ենք գոնե մեր եկեղեցու ծոցում պահել, չենք կարող խիստ վերաբերմունք դնել նրանց նկատմամբ, այլապես կխուսափեն ե՛ւ համայնքից, ե՛ւ եկեղեցուց: Հենց մեր ջերմ վերաբերմունքն էլ մարդկանց առիթ է տալիս ավելի շփվել, հայ մնալ ու հայկականությունը պահել»:
Քանի որ Սփյուռքում հաճախ է պատահում, որ ավանդական կուսակցությունների ու կառույցների տարաձայնությունները բացասաբար անդրադառնան հայ համայնքի վրա, հետաքրքրվեցինք՝ Չեխիայում կա՞ նման իրավիճակ: «Մեր համայնքը շատ ուրախ եւ երջանիկ է, որ կուսակցություններ չունենք»,-ժպտալով ասաց հայր Բարսեղը: Հարցազրույցի ավարտին նա մաղթեց՝ մեր հայրենիքը տեսնել այնքան ամուր, որ որեւէ հայ հայրենիքից չհեռանա, սահմանները խաղաղ լինեն, զինվորներն անվնաս, քաղաքացիներն էլ աշխատանք ունենան ու բարօրության մեջ ապրեն, իսկ «դրսում» գտնվողներն էլ հնարավորինս աջակցեն, որպեսզի Հայաստանը հզորանա:

«Все удивлялись, как нам дали церковь в центре Праги»
Духовный пастырь Венгрии, Чехии и Словакии вардапет Барсег Пилавчян в беседе с «Аравот» охарактеризовал армянскую общину Чехии как способную и перспективную. Что касается его пастырства, говорит: в каком бы уголке мира ни находился, служить Богу легко, если любишь свое дело.
Святой отец был назначен 10 лет назад, и помнит: когда только вступил в Прагу, никого не знал, имел номер телефона лишь одного армянина, с которым также не был знаком. 11 октября 2015 года возведенная в XIV веке католическая церковь Святого духа Праги была передана приходской общине Св. Григор Лусаворич Армянской Апостольской церкви в бессрочное пользование. Святой отец с радостью констатирует, что армянская община, сформировавшаяся в основном из наших соотечественников в постсоветский период, близка церкви и своим корням, тех же, кто не близок церкви – стараются приблизить. По его словам, армянская община Чехии состоит из личностей с большим интеллектуальным потенциалом, есть молодежь, окончившая университет, деятели искусства, предприниматели. «Уже пять лет в Праге имеется посольство РА, в результате сотрудничества с которым достигли довольно серьезных успехов. Функционирует журнал «Орер», главный редактор которого – наш друг Акоп Асатрян. �?меется субботняя армянская школа, шефство над которой взяли благотворители церкви, Молодежный союз, Чешско-армянский культурный союз, союз «Урарту», клуб «Армения» и т.д. Одним словом, довольно успешно работа ведется по разным направлениям. Стараемся сплотить силы армянства Чехии – интеллектуальные и деловые, – чтобы совместно решать все проблемы», – отметил духовный пастырь Венгрии, Чехии и Словакии.
Мы поинтересовались, когда в армянской церкви последний раз совершался обряд венчания, крещения. Отец Барсег сказал, что в прошлом году было два крещения и одна церемония венчания, причем последняя – 25 декабря. Он надеется, что молодожены и крещенные запомнят, что обряды эти совершены в Пражской церкви Святого духа.
Наш собеседник сообщил, что за последние 4-5 лет замечательные отношения сложились с кардиналом Чехии Домеником Дукой, благодаря чему церковь Святого духа в самом сердце Праги бессрочно передана Армянской Апостольской церкви. «Это была довольно трудная, кажущаяся невозможной работа, все удивлялись, как нам дали церковь в центре Праги. Выражаем нашу благодарность кардиналу Дуке, доброжелательное отношение которого к армянам дало такой результат. Кстати, в Праге у нас есть также армянский хачкар, на открытии которого присутствовал Президент РА, причем место для хачкара также предоставил кардинал Дука».
Мы поинтересовались у отца Барсега, есть ли армяне, не владеющие родным языком, но посещающие армянскую церковь. Это, в основном, молодежь нового поколения, сообщил он, добавив, что в этом плане ситуация в Чехии более благоприятная, чем в армянских общинах Германии. Спросили: бывало, что в армянской церкви освящался смешанный брак. «80 процентов браков – смешанные, и в основном они совершаются в Армянской Апостольской церкви. Поскольку встречаются уже состоявшиеся ситуации, людям непременно нужно жениться, пытаемся хотя бы сохранить их в лоне нашей церкви, не можем относиться строго, в противном случае они начнут избегать и общины, и церкви. �?менно наше теплое отношение дает людям повод больше общаться между собой и оставаться армянами».
Поскольку в Диаспоре разногласия между традиционными партиями и структурами часто негативно отражаются на армянской общине, поинтересовались, есть ли подобная ситуация в Чехии. «Наша община весьма рада и счастлива, что партии здесь не функционируют», – с улыбкой произнес отец Барсег, пожелав видеть нашу Родину настолько сильной, чтобы ни один армянин не покидал ее, границы были мирные, воины – безопасны, граждане имели работу и жили в достатке, а находящиеся вдали от Родины по возможности содействовали усилению Армении.