Ադրբեջանի ճնշումը Իսրայելի վրա՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար, պետք է արժանանա հայերի հակազդեցությանը
Քանի որ Իսրայելի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները վերջին տարիներին դարձել են ավելի լարված, ռազմավարական դաշինքից անցնելով բացահայտ թշնամության, ապա շատ վերլուծաբաններ սկսել են զարմանալ Իսրայելի կառավարության ոչ բնորոշ զուսպ արձագանքի վրա՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հակասեմական ելույթներին և հակաիսրայելական գործողություններին:
Այս պայմաններում հայերը և նրանց կողմնակիցները զարմացած են վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի շարունակական մեղսակցությունից՝ թուրքական կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտման և Կնեսետում (խորհրդարան) դրա ճանաչման արգելափակման գործում:
Մերձավոր Արևելքի որոշ փորձագետներ երկու բացատրություն ունեն Իսրայելի տարօրինակ դիրքորոշման վերաբերյալ.
1) Չնայած Իսրայելի և Թուրքիայի միջև առկա առերևույթ ատելությանը՝ երկու երկրները շարունակում են իրենց հետախուզական տվյալների գաղտնի փոխանակումը և զենքի առևտուրը:
2) Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի կրտսեր եղբայրը, ագրեսիվ դեր է ստանձնել ճնշելով Իսրայելի վրա Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու համար, որպես լծակ օգտագործելով իսրայելական առաջադեմ զենքի միլիարդավոր դոլարների գնումը՝ Իսրայելին ապահովելով խիստ անհրաժեշտ նավթամթերքներով և տրամադրելով Ադրբեջանում բազա՝ Իրան ներթափանցելու և լրտեսելու համար, որի հետ նա ունի 700 կմ սահման:
Իսրայելի կառավարությունն այնքան գերզգայուն է դարձել Ադրբեջանի թելադրանքներին, որ վերջերս Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի Երուսաղեմ կատարած այցի ժամանակ, հակառակ Իսրայելի արտգործնախարարի դժկամությանը, պարոն Նալբանդյանը կարողացավ հանդիպել Իսրայելի նախագահի հետ:
«Երուսաղեմ փոստ» թերթի նոյեմբերի 1-ի համարում մի հոդված լիովին ցույց է տալիս Իսրայելի՝ Ադրբեջանին հաճոյանալու աստիճանը: Այն ժամանակ, երբ արևմտյան խմբերի մեծ մասը, ներառյալ Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ), հրաժարվեց դիտորդ ուղարկել Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրություններին Բաքվի կիրառած սահմանափակումների պատճառով, Իսրայելի Կնեսետի չորս անդամներ շտապեցին Ադրբեջան՝ ցույց տալու իրենց աջակցությունը Ալիևի բռնատիրական վարչակարգին… Իսրայելի նախկին արտգործնախարար, այժմ Իսրայել-Ադրբեջան խորհրդարանական խմբի նախագահ Ավիգդոր Լիբերմանի գլխավորած պատվիրակության կազմում էին ԱՄՆ-ում Իսրայելի նախկին դեսպան Մայքլ Օրենը, Սոֆա Լանդվերը և Յոել Ռազբոզովը:
«Երուսաղեմ փոստը» հաղորդում է, որ Լիբերմանը, որպես արտգործնախարար «աշխատել է ամրապնդել Իսրայելի կապերն Ադրբեջանի հետ», և մեջբերել է Բաքվում ասված նրա խոսքերը, որ այն «Իսրայելի համար կարևոր երկիր է և լավ բարեկամ…. Նույնիսկ Խորհրդային Միության ժամանակ, [Ադրբեջանը] հայտնի էր հրեական համայնքի նկատմամբ իր լավ վերաբերմունքով, և այնտեղ հակասեմիտիզմ չկա: Մենք պետք է շարունակենք ամրապնդել մեր հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ»: «Ազերնյուս» գործակալությունը ևս մեջբերել է Ընտրական լրատվական կենտրոնին հայտնած նրա խոսքերը, որ Ադրբեջանը «հանդիսանում է ժողովրդավարության, կայունության և հաջող արտաքին քաղաքականության օրինակ»: Նման անհեթեթ և կեղծ հայտարարություններն անընդունելի են իրազեկ մարդկանց մեծ մասի կողմից:
Հետաքրքիր է, թե ինչո՞ւ է նախկին արտգործնախարարն այդքան շահագրգռված արդարացնելու Ադրբեջանի անցյալի և ներկայիս հակասեմիտիզմը: Բաքվից Կնեսետի չորս անդամների վերադարձից հետո, նրանց պետք է խնդրել բացահայտել այն շռայլ նվերները, որ նրանք հավանաբար ստացել են որպես երախտիքի նշան Ադրբեջանի անարդար ընտրությունները կուրորեն վավերական ճանաչելու համար: Զարմանալի չէ, որ Ալիևը պահպանեց իր վերահսկողությունը իշխանության վրա՝ շարունակելով նրա տիրող կուսակցության մեծամասնությունը խորհրդարանում, մինչ հիմնական ընդդիմությունը բոյկոտեց նախորդ կիրակի օրվա ընտրությունները:
«Երուսաղեմ փոստը» հաղորդեց, որ «Ադրբեջանը համարվում է ամենամտերիմ մահմեդական երկիրն Իսրայելի համար, և երկու երկրներն ունեն սերտ կապեր ու նշանակալից առևտուր: Ադրբեջանը Իսրայելի ամենամեծ նավթային մատակարարն է, և ապրանքաշրջանառությունը երկու երկրների միջև հասել է 5 մլրդ դոլարի, ավելի քան Ֆրանսիայի հետ: Վերջին տարիներին Լիբերմանը, այն ժամանակվա նախագահ Շիմոն Պերեսը և պաշտպանության նախարար Մոշե Յաալոնը ալցելել են Բաքու»:
Ձեռնամուխ լինելով նավթ՝ զենքի դիմաց քաղաքականությանը՝ Իսրայելի պաշտոնյաներին շատ հարմար է անտեսել Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները, խոսքի ազատության բացակայությունը և լրագրողների ու ակտիվիստների, այդ թվում՝ Բաքվի Խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտի ղեկավար Լեյլա Յունուսի և «Ազատություն» ռադիոկայանի հետաքննող լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի ազատազրկումը:
Թեև ինչ-որ չափով հասկանալի է, որ Իսրայելը և Ադրբեջանը հետապնդում են իրենց սեփական շահերը, անկախ նրանից, թե ինչքան դատապարտելի են միջոցները, սակայն Հայաստանը ևս պետք է հետամուտ լինի իր ազգային շահերին և հակազդի ցանկացած երկրի գործողություններին, որոնք սպառնում են նրա անվտանգությանը և հարցականի տակ դնում Ցեղասպանությունը: Հայաստանի կառավարությունը պետք է հստակորեն հասկացնի Իսրայելի պաշտոնյաներին, որ Ադրբեջանին բազմամիլիարդ դոլարների ժամանակակից զենք վաճառելով, նրանք պատասխանատվություն են կրում հազարավոր հայերի կյանքը վտանգելու համար: Ադրբեջանցի պաշտոնյաները հրապարակայնորեն հայտարարում են, որ Իսրայելից ձեռք բերված զենքով նրանք նպատակ ունեն հարձակվել Արցախի և Հայաստանի վրա:
Վերջապես, Հայաստանը պետք է զգուշացնի Ադրբեջանին, որ Հայոց ցեղասպանության նրա անտեղի ժխտումները և այլ երկրների, ինչպես, օրինակ, Իսրայելի վրա ճնշումները՝ իր ժխտողական գործերին միանալու համար, ավելի կթշնամացնեն հայերին՝ անհնար դարձնելով որևէ զիջման գնալ Արցախյան հակամարտության հարցում:

«Калифорнийский курьер» – продавая оружие Азербайджану, �?зраиль несет ответственность за жизни сотен тысяч армян
Армения должна противодействовать давлению Азербайджана на �?зраиль в вопросе признания геноцида армян.
Об этом пишет издатель и редактор американского издания “Калифорнийский курьер” Арут Сасунян.
Поскольку отношения между Турцией и �?зраилем в последние годы перестали быть стратегическими и кажутся откровенно вражескими, многие аналитики не перестают удивляться сдержанной позиции правительства �?зраиля по отношению к антисемитским заявлениям и антиизраильским действиям Эрдогана.
Армяне и их сторонники в частности удивлены позицией премьер-министра �?зраиля Биньямина Нетаньяху, который блокирует попытки кнессета (парламент �?зраиля – Прим. ред.) признать геноцид армян.
Некоторые эксперты Ближнего Востока находят объяснения странным действиям �?зраиля.
1. Несмотря на кажущуюся вражду между Турцией и �?зраилем, обе страны продолжают обмен разведданными. �?зраиль тайно экспортирует в Турцию оружие.
2. Младший брат Турции – Азербайджан взял на себя агрессивную роль, пытаясь воздействовать на �?зраиль в вопросе признания геноцида армян. В качестве рычага давления режим Алиева использует фактор закупки у �?зраиля новейшего оружие и тратит на эти цели миллионы долларов, обеспечивая �?зраилю необходимые нефтепродукты, предоставляя еврейскому государству базу для проникновения в �?ран, с которым он имеет 700 км общей границы. Кроме того территория Азербайджана используется для шпионской деятельности израильтян.
Правительство �?зраиля стало настолько чувствительным к советам Азербайджана, что, несмотря на возмущение главы М�?Д �?зраиля, его армянский коллега, находясь в �?ерусалиме, все же смог встретиться с президентом Реувеном Ривлином.
Ноябрьская статья “Jerusalem Post” показывает, как Азербайджан обхаживает �?зраиль. В то время как многие европейские структуры, в том числе Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) отказались отправить своих наблюдателей на парламентские выборы в Азербайджан, сразу четыре представителя израильского парламента поспешили в Баку, чтобы показать свою поддержку тоталитарному режиму Алиева. В числе делегации: бывший глава М�?Д �?зраиля, а ныне глава парламентской группы �?зраиль-Азербайджан Авигдор Либерман, бывший посол �?зраиля в США Майкл Орен, Софа Ландвер и Йоель Разбозов.
“Jerusalem Post” сообщает, что, будучи министром иностранных дел, Либерман всячески старался укрепить отношения с Азербайджаном. �?здание процитировало сделанные в Баку заявления Либермана о том, что “Азербайджан для �?зраиля важная и дружественная страна и даже во времена Советского Союза в Азербайджане дружелюбно относились к еврейской общине, где и сейчас отсутствует антисемитизм. Мы должны продолжать укреплять наши взаимоотношения с Азербайджаном”.
А информационное агентство «АзерНьюз» процитировало высказывание Либермана о том, что “Азербайджан является примером демократии, стабильности и успешной дипломатии”.
Такие абсурдные и ложные заявления неприемлемы для большинства осведомленных людей. �?нтересно, почему бывший глава израильского внешнеполитического ведомства пытается столь усердно оправдать антисемитизм Азербайджана в прошлом и настоящем. После возвращения израильских парламентариев из Баку необходимо выяснить получали ли члены кнессета подарки в знак благодарности за признание недемократических выборов в этой закавказской стране. Не удивительно, что Алиев продолжил контролировать парламентское большинство, в то время как основная оппозиция бойкотировала выборы.
“Jerusalem Post” пишет, что “Азербайджан является самой близкой к �?зраилю мусульманской страной и две страны поддерживают тесные торгово-экономические связи. Товарооборот между странами достиг 5 млрд. долларов и Азербайджан является основным экспортером нефти и газа для �?зраиля”. В Баку побывали многие ключевые фигуры политической сцены �?зраиля, в том числе бывший президент Ш.Перес, бывший глава М�?Д А.Либерман и министр обороны М.Яалон.
�?нициировав политику нефть в обмен оружия, израильским чиновникам удобно игнорировать грубейшие нарушения прав человека в Азербайджане, отсутствие свободы слова и аресты представителей гражданского общества, в том числе главы Бакинского �?нститута мира и демократии Лейлы Юнус и журналистки “Радио Свобода” Хадиджи �?смаиловой.
Несмотря на методы, которые используют Азербайджан и �?зраиль для поддержания своих собственных интересов, Армения также должна любой ценой защищать свои национальные интересы и должна противодействовать политике стран, которые угрожают её безопасности. Кроме того Армения должна противостоять странам, которые ставят под вопрос факт геноцида армян. Правительство Армении должно внятно объяснить израильским чиновникам, что продавая оружие Азербайджану, �?зраиль несет ответственность за жизни сотен тысяч армян. Тем более в Баку и не скрывают, что закупленное у �?зраиля оружие против Армении и Нагорного Карабаха. �?, наконец, Армения должна предупредить соседний Азербайджан, что в случае продолжения отрицания факта геноцида армян, и присоединения �?зраиля к антиармянским действиям Азербайджана, какие-либо уступки в карабахском вопросе станут невозможными.