Գևորգ Չաքմանյան.«Խորհուրդ կտամ՝գոնե մեկ անգամ գիշերել սահմանամերձ գյուղերում»
«Հայերն այսօր»-ը զրուցել է ԱՄՆ-ի Լոս Անջելես քաղաքում գործող «Կանթեղ» և «Տարոն» աշուղական երգչախմբերի գեղարվեստական ղեկավար, ժողովրդական երգիչ Գևորգ Չաքմանյանի հետ:
Երգիչն այս անգամ հատուկ առաքելությամբ էր ժամանել Հայաստան: Տասն օր շարունակ բարեգործական համերգային շրջագայությունների էր մեկնել Տավուշի մարզի սահամանամերձ շրջաններ՝ իր երգերով բնակիչներին, դիրքերում կենաց-մահու պայքար մղող զինվորներին ոգևորելու, գորշ առօրյան ցրելու և նրանց ասելու, որ միայնակ չեն…
-Պարո՛ն Չաքմանյան, սահմանամերձ մի շարք շրջաններում համերգներ եք ունեցել: Ո՞րն էր բուն շարժառիթը:
-Տեղեկանալով, որ օգոստոս ամսին հայ-ադրբեջանական սահմանում իրադրությունը կրկին լարվել է, միտք առաջացավ սահմանամերձ գոտիներում ապրող հայրենակիցներիս համար բարեգործական համերգներ կազմակերպել: Այս քայլով որոշեցի փոքրիկ ներդրում ունենալ բնակիչների հոգսերը թոթափելու և օրն ուրախությամբ լցնելու գործում: Բնականաբար, ուշադրության կենտրոնում պահեցի նաև մեր քաջ զինվորներին. նրանց հոգիներին հայրենասիրություն, ուժ, կորով հաղորդելու համար անհրաժեշտ է հայկական երգերին հաղորդակից դարձնել, որի շնորհիվ առավել հպարտությամբ և հույսով կլցվեն:
Իմ հիմնած «Կանթեղ» աշուղական երգչախմբի երգիչներից Էդիկ Օհանյանի հետ միասին եկանք Հայաստան՝ որոշումն իրականություն դարձնելու նպատակով:
Մինչ մեկնելը սահմանամերձ գյուղեր՝ նախ հանդիպեցինք ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին: Նա, իմանալով նախաձեռնությանս մասին, շատ ուրախացավ և խրախուսեց ինձ: Կատարածս աշխատանքը միշտ բարձր է գնահատվել նախարարի կողմից, ինչի համար անչափ շնորհակալ եմ: Անխոս, տիկին Հակոբյանը հայկական մշակույթը պահպանելու և տարածելու ջատագովներից է:
-Իսկ որտեղի՞ց սկսեցիք համերգային շրջագայությունը:
-Համերգները մեկնարկեցինք Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքից: Իջևանի Մշակույթի պալատում համերգն ավարտելուց հետո բարձրացանք զորամասերից մեկը, որտեղ 150 զինվորների համար երգեցինք: Իսկ վերջում, երբ «Հայոց աղունակ» և «Ա՜խ իմ հայրենիքի ջուրը» երգերը կատարեցի, զորամասի նվագախումբը նվագակցեց ինձ, որից շատ ազդվեցի և հուզվեցի: Աշխարհի տարբեր երկրների նվագախմբերի հետ եմ երգել, սակայն այս մեկից ստացած տպավորություններն ամեն ինչից վեր էր ինձ համար:
Երկրորդ օրն ուղևորվեցինք Մովսես գյուղ, որը Հայաստանի դարպասն ու բանալին է համարվում: Այստեղ երկրորդ անգամ էի համերգ ունենում: Ի դեպ, երբ Հայաստան եմ գալիս, պարտադիր այցելում եմ սահմանամերձ շրջաններ:
Մովսես գյուղի համերգին 400 հոգի էր ներկա: Նայելով նրանց՝ մտածում էի, որ բացառիկ ժողովուրդ են. նույնիսկ այդ ծանր պայմաններում փորձում էին ծիծաղել և ուրախանալ:
Համերգի օրը զուգադիպեց գյուղում աշակերտերի կողմից տոնախմբվող «Ոսկե աշուն» երգի, պարի և ասմունքի միջոցառմանը, որից ժողովրդի խանդավառությունն ավելի կրկնապատկվեց. մինչև ուշ երեկո տոնական տրամադրությունը թևածում էր Մովսեսում:
Այստեղ մեզ ուղեկցեցին նաև սահմանային դիրքեր՝ հանդիպելու զինվորներին: Ճանապարհը դժվարին էր. ընդամենը մեկ ավտոմեքենայի առաջ գնալու տեղ կար, իսկ դիմացը՝միայն ձոր էր: Անտեսելով այդ պայամանները՝ 4 կմ հատեցինք: Դիրքերում մեզ հաճելի անակնկալ էր սպասվում. զինվորներից մեկի՝ Արշակի, ծննդյան 20-ամյակն էր: Իմանալով այդ մասին՝ որոշեցինք միահամուռ ուժերով հոբելյարի օրը տոնի վերածել: Զինվորներն ամեն բան արեցին, որ իրենց ընկերը լիաթոք ուրախանա: Սասնա, Մշո երգ-պարերի ուղեկցությամբ Արշակին մի լավ պարեցրինք՝ մոռանալով, որ մի քանի կիլոմետր այն կողմ թշնամու խրամատներն են:
Վերջում Արշակն, ուրախությունից փայլող աչքերով, ասաց, որ ամբողջ կյանքի ընթացքում իր 20-ամյակը հիշողությունից չի ջնջվելու:
– Այդ օրերի ընթացքում այլ խոչընդոտների հանդիպեցի՞ք:
-Այն, ինչ տեղի ունեցավ, ոչ թե խոչընդոտ, այլև փորձանքից փրկվել կարելի է համարել:
Ըստ ծրագրի՝ վերջին համերգը Բաղանիսում էր, որը հոկտեմբերի 24-ին տեղի ունեցավ: Երբ Բաղանիսում համերգային շրջագայությունը բարեհաջող ավարտեցինք և հասանք Երևան, իմացանք, որ մեզանից անմիջապես հետո գյուղը կրկին գնդակոծվել է…
Առհասարակ, պետք է տեսնել, թե ինչ պայմաններում են ապրում այնտեղի մարդիկ.մութն ընկնելուն պես, անվտանգության առումներից ելնելով, բնակարանների և փողոցների էլեկտրոէներգիան անջատում են, երթևեկությունը դադարում է, որպեսզի թշնամին լույսի ուղղությամբ չկրակի: Իսկ գյուղի բնակիչները, զինվորների հետ հերթափոխով հերթապահում են,բնավ, միայնակ չեն թողնում:
Հիացած եմ աշակերտների հոգատարությամբ և արիությամբ: Երբ ուսուցիչները դրսում են գտնվում և կրակոցներ են հնչում, երեխաները տագնապած վազում են նրանց մոտ՝ խնդրելով ներս մտնել:
Մի խոսքով, բառերով չեմ կարող նկարագրել այն ապրումներն ու հպարտությունը, որոնցով այդ օրերին լցված էր հոգիս: Ականատեսը լինելով հերոս-զինվորների անկոտրում ոգուն և հայերնասիրությունը՝ ուզում էի բոլորին եղբայրաբար փարվել և խոնարհվել նրանց առջև: Հրաժեշտ տալիս՝ բոլորի աչքերում հանգստություն զգացի, հոգեպես խաղաղվել և ավելի ինքնավստահ էին դարձել:
-Պարո՛ն Չաքմանյան, Ձեր նախաձեռնությունը շարունակական բնույթ կկրի՞:
-Արդեն ծրագրել եմ գարնանը կրկին համերգներ կազմակերպել սահմանամերձ այն շրջաններում, որտեղ չհասցրեցի լինել: Իմ երգերով կներկայանամ Չինարիկ, Այգեպար և մյուս գյուղերի բնակիչներին:
Կոչս է արվեստագետ ընկերներիս, երգիչ-երգչուհիներին, առհասարակ բոլոր սրտացավ մարդկանց հնարավորության սահմաններում աջակցել սահամանամերձ գյուղերի բնակիչներին, պետք չէ կենտրոնանալ միայն Երևանի շուրջ, որտեղ ամեն քայլափոխի մշակութային տարբեր միջոցառումներ են տեղի ունենում: Բոլորիս գերխնդիրն է նրանց ամեն կերպ աջակցել ու հույսով ներշնչել, որպեսզի լքված չզգան: Խորհուրդ կտամ գոնե մեկ անգամ գիշերել սահմանամերձ գյուղերում և սեփական մաշկի վրա զգալ այն տագնապը, որին ամեն վայրկյան բախվում են բնակիչները:
Վերջում տեղեկացնեմ, որ այս բարեգործական համերգային շրջագայությունն իրականացրել եմ 1993 թվականին Ղափանի սահմանամերձ Տրիդցատկա գյուղում պատերազմի ժամանակ զոհված 19-ամյա եղբորս՝ Մանվել Չաքմանյանի և մյուս հերոս քաջորդիների հիշատակին, ովքեր մինչև արյան վերջին կաթիլը համառ պայքար մղեցին թշնամու դեմ: Այս ամենից հետո խղճիս առջև ինձ հանգիստ եմ զգում:

Геворг Чакманян: «Посоветую хотя бы один раз переночевать в приграничном селе»
«Армяне сегодня» побеседовала с художественным руководителем ашугских хоров «Кантех» и «Тарон» из Лос Анджелеса, народным певцом Геворгом Чакманяном.
На этот раз певец прибыл в Армению с особой миссией. На десять дней отправился в благотворительное концертное турне по приграничным селам Тавушской области, чтобы воодушевить  сельчан, воинов, ведущих на позициях борьбу не на жизнь, а на смерть, развеять серые будни и сказать им, что они не одиноки…
– Господин Чакманян, в приграничных районах Вы дали ряд концертов. Что послужило поводом?
– Узнав, что в августе ситуация на армяно-азербайджанской границе вновь обострилась, возникла мысль организовать для соотечественников, живущих в приграничье, благотворительные концерты. Этим шагом попытался внести скромный вклад в облегчение забот сельчан и преисполнить их радостью. В центре внимания, естественно, были и наши отважные воины: чтобы придать им патриотизм, силу, стойкость, необходимо приобщить их к армянским песням, дабы они еще более преисполнились гордостью и надеждой.
Вместе с Эдиком Оганяном из основанного мною ашугского хора «Кантех» приехали в Армению, чтобы сделать решение реальностью.
До отъезда в приграничные села встретились с министром Диаспоры РА Грануш Акопян, которая, узнав о моей инициативе, очень обрадовалась и поощрила меня. Выполненная мною работа всегда высоко ценилась министром, за что безмерно благодарен. Несомненно, госпожа Акопян является поборником сохранения и распространения армянской культуры.
– А где началось концертное турне?
– Начали концерты с города �?джеван Тавушской области. По окончании концерта во Дворце культуры, поднялись в одну из воинских частей, где пели для 150 воинов. В заключение же, когда я исполнил песни «Айоц агунак» и «Ах, им айреники джур», оркестр части аккомпанировал мне, что крайне взволновало меня. Я пел с оркестрами разных стран мира, однако впечатления от этого для меня превыше всего.
На второй день направились в село Мовсес, которое считается воротами и ключами Армении. Здесь выступал с концертом во второй раз. Кстати, когда приезжаю в Армению, непременно бываю в приграничных регионах.
На концерте в селе Мовсес присутствовало 400 человек. Глядя на них, думал, что это исключительный народ: дахе в столь тяжелых условиях пытаются смеяться и радоваться.
День концерта совпал с проводимым школьниками села мероприятием «Золотая осень» – песни, танцы, декламация, что удвоило воодушевление народа: до позднего вечера праздничная атмосфера витала над Мовсесом.
Здесь нас проводили также на позиции, где встретились с воинами. Дорога была трудной – ширина ее рассчитана на одну машину, а впереди был овраг. Пренебрегая всем этим, проехали 4 километра. На позициях нас ждал приятный сюрприз: одному из воинов, Аршаку, исполнилось 20 лет. Узнав об этом, решили вместе превратить день юбиляра в праздник. Воины сделали все, чтобы их друг от души повеселился. Под аккомпанемент сасунских, мушских песен и танцев заставили Аршака танцевать, забывая, что в нескольких километрах – окопы противника.
В завершение Аршак с блестящими от радости глазами сказал, что запомнит день 20-летия на всю жизнь.
– Другие препятствия возникали за эти дни?
– То, что имело место, можно считать не препятствием, а избавлением от беды.
По программе, последний концерт намечался в Баганисе, 24 октября. Когда успешно завершили в Баганисе концертную программу и вернулись в Ереван, узнали, что сразу после нашего отъезда село вновь подверглось обстрелу…
Вообще, надо видеть, в каких условиях живут там люди: с наступлением темноты, исходя из соображений безопасности, отключается освещение на улицах и в домах, прекращается любое движение, дабы противник не стрелял в направлении света. А сельчане вместе с воинами поочередно дежурят, не оставляют их одних.
Восхищен заботой и мужеством школьников. Когда педагоги находятся на улице и раздаются выстрелы, дети взволнованно бегут к ним, просят зайти в помещение.
Одним словом, невозможно словами описать те эмоции и гордость, которыми в те дни была переполнена моя душа. Будучи очевидцем непреклонной воли и  патриотизма наших героических воинов, хотелось всех по-братски обнять, поклониться им. Прощаясь, почувствовал покой в глазах всех, духовно умиротворились и стали более самоуверенными.
– Господин Чакманян, Ваша инициатива будет иметь продолжение?
– Уже запланировал весной вновь побывать с концертами в тех приграничных районах, где не успел побывать. Со своими песнями предстану в селах Чинарик, Айгепар и других.
Призываю друзей-деятелей искусства, певцов и певиц, вообще всех сердобольных людей по мере возможности содействовать жителям приграничных сел. Не следует концентрироваться на одном лишь Ереване, где на каждом шагу бывают различные культурные мероприятия. Сверхзадача каждого из нас – всемерно способствовать им и внушать надежду, чтобы не чувствовали себя покинутыми и забытыми. Посоветую хотя бы один раз переночевать в приграничном селе и на собственной шкуре испытать ту тревогу, которую каждую секунду ощущают жители.
В заключение сообщу, что это благотворительное концертное турне совершил в память о 19-летнем брате Манвеле Чакманяне, погибшем в 1993 году в капанском приграничном селе Тридцатка  и других отважных воинов, которые до последней капли крови упорно боролись против врага. После всего этого перед совестью чувствую себя спокойнее.