«Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակից. Չնայած նրան, որ ապրում ենք սփյուռքում, հայրենասերի ոգին ապրում է յուրաքանչյուրիս մեջ
«Սփյուռք» ամառային դպրոցը հիանալի ծրագիր է, որը մեծ հնարավորությունների, նոր ծանոթությունների, նոր գիտելիքների, հետաքրքիր դասընթացերի, հանդիպումերի, այցերի ու էքսկուրսիաների առիթ է ստեղծում: Այդ ամենը մեզ թույլ է տալիս զարգացնել մեր ունակությունները, ավելի արդյունավետ գործ անելու համար թե՛ Սփյուռքում, և թե՛ Հայաստանում:
«Սփյուռք» ամառային դպրոցի երիտասարդ առաջնորդերի դասընթացները շատ ճիշտ և գրագետ էին կազմված և, իմ կարծիքով, սա ամենաանհրաժեշտ ծրագիրն է: Ես, լինելով երիտասարդ առաջնորդերի դասընթացների մասնակից, ուզում եմ նշել, որ յուրաքանչյուր երիտասարդ, լավ կլինի, որ իմանա այն գիտելիքներն ու ունակությունները, որոնք մենք ստացանք այս երկու շաբաթների ընթացքում:
Շատ եմ կարևորում, որ ծրագրի շրջանակներում մենք ունեցանք հանդիպումներ նաև Հայաստանի Հարապետության պետական կառավարման համակարգի ղեկավարների հետ: Անչափ տպավորիչ էր այցը Եռաբլուր, որի զգացողությունները խոսքերով չեմ կարող փոխացել, իսկ դեպի Սմբատաբերդ ճանապարհն ուղղակի անկրկնելի էր. ինչպես հասանք, ինչպես բարձրացանք դեպի բերդ, իջնելուց հետո տեղի գյուղացիների հյուրասիրությունը… այդ ամենն ուղղակի աննկարագրելի էր:
Երկու շաբաթն ընթանում էր շատ հետաքրքիր: Հասկանալով, որ ունենք ընդհամենը երկու շաբաթ ժամանակ՝ մենք մոռացել էինք քնելու մասին և չնայած նրան, որ օրվա մեջ քնում էինք 2-ից 3 ժամ, միևնույնն է, մեր ուժերն ու էներգիան հերիքում էր ամեն ինչի համար, հասցնում էինք ամեն ինչ համատեղել՝ և՛ սովորել, և՛ ակտիվ հանդիպումներ ունենալ, և՛ նաև դասերից հետո ոտքով շրջել մեր սիրելի քաղաք Երևանով:
Այդ ժամանակահատվածում ինձ նաև հաջողվեց Նովոսիբիրսկի հայ երիտասարդական միության կողմից ցուցաբերել բարեգործական օգնություն մի ընտանիքի, որը այժմ ապրում է շատ դժվար պայմաններում, ինչի համար շնորհակալ եմ բոլոր նրանց, ովքեր ինձ օգնեցին այդ գործում՝ տիկին Անահիտ Սահակյանին, Գրետա Մնացականյանին, Հայկ Ենգիբարյանին, ովքեր օժանդակեցին այդ գործի իրականացմանը:
Ուրախ եմ, որ լինելով Նովոսիբիրսկի հայ երիտասարդական միության բարեգործական ուղղության ղեկավար, ես հնարավորություն ունեցա ձեռք բերելու կապեր այդ ուղղությունը զարգացնելու համար:
Ծրագրի շրջանակներում ես ձեռք բերեցի նաև լավ ընկերներ, գործընկերներ, որի համար շատ ուրախ եմ: Բոլոր մասնակիցներն աշխարհի տարբեր ծայրերից եկած, կրթված, խելացի երիտասարդներ էին, ովքեր հայ ազգի պարծանքն են, որոնցով այսօր հպարտանում է ամբողջ աշխարհը: Չնայած նրան, որ ապրում ենք սփյուռքում, հայրենասերի ոգին ամեն րոպե ապրում է յուրաքանչյուրիս մեջ: Ու ես համոզված եմ, որ այս երիտասարդներից յուրաքանչյուրը կհասնի մեծ բարձունքների, ու մենք դեռ նրանց գործերի մասին շատ կլսենք:
Շատ տպավորված եմ ամեն ինչով ու իսկապես շատ դժվար է բառերով արտահայտել այդ ամենը: Անչափ շնորհակալություն եմ հայտնում ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, Հրանուշ Հակոբյանին այս մեծ և օգտավետ գործի համար: Ուզում եմ շնորհակալության խոսքեր ուղղել Նովոսիբիրսկ քաղաքի համայնքի ղեկավարներին՝ Ֆրունզիկ Խաչատրյանին և Արթուր Խաչատրյանին, որոնց աջակցությամբ Նովոսիբիրսկ քաղաքի երիտասարդական միությունը դարձավ այս ծրագրի արդեն մշտական մասնակիցը:

Участница летней школы «Спюрк»: «Несмотря на то, что живем в Диаспоре, дух патриота живет в каждом из нас»
Летняя школа «Спюрк» замечательная программа, которая создает повод для больших возможностей, новых знакомство, пополнения знаний, интересных курсов, встреч, посещений и экскурсий. Все это позволяет развивать наши способности, эффективнее действовать и в Диаспоре, и в Армении.
Курсы молодых лидеров летней школы «Спюрк» были организованы очень верно и грамотно, и мне кажется, это самая необходимая программа. Будучи участником курсов молодых лидеров, я хочу отметить: было бы хорошо, чтобы каждый молодой человек обладал теми навыками и знаниями, которые мы получили в течение этих двух недель.
Считаю очень важным, что в рамках программы мы встречались также с руководителями системы государственного управления РА. Чрезвычайно впечатляющим было посещение Ераблура – испытанные здесь эмоции невозможно передать словами, а дорога в Смбатаберд просто неповторима: как добрались, как поднимались к крепости, угощение местных крестьян после спуска… Все это просто неописуемо.
Две недели пролетели очень интересно. Понимая, что располагаем всего двумя неделями времени, мы забыли о сне, и несмотря на то, что в сутках спали всего 2-3 часа, наших сил и энергии хватало на все: успевали все совмещать – и учиться, и проводить активные встречи, а после занятия еще и гулять по нашему любимому Еревану.
В этот период мне удалось также оказать благотворительную помощь от Армянского молодежного союза Новосибирска одной семье, живущей в очень трудных условиях, за что благодарна всем, кто помогал мне в этом деле – госпоже Анаит Саакян, Грете Мнацаканян, Айку Енгибаряну.
Рада, что будучи руководителем благотворительного направления Армянского молодежного союза Новосибирска, у меня была возможность наладить связи для развития этого направления.
В рамках программы я приобрела также хороших друзей, партнеров, чему очень рада. Все участники, приехавшие из разных концов земли, были образованными, умными молодыми людьми, гордостью армянской нации, которыми сегодня гордится весь мир. Несмотря на то, что живем в Диаспоре, дух патриота живет в каждом из нас. �? я убеждена, что каждый из этих молодых людей достигнет больших высот, и мы еще много услышим об их делах.
Очень впечатлена всем и действительно трудно выразить все это словами. Безгранично благодарна Министерству Диаспоры РА, Грануш Акопян за это большое и полезное дело. Хочу также высказать слова благодарности руководству армянской общины города Новосибирск Фрунзику Хачатряну и Артуру Хачатряну, при содействии которых молодежный союз города Новосибирск стал уже постоянным участником этой программы.