Իտալական պարբերական. Մարսելցի 60-ամյա Արամը չի ներում և չի հավատում խաղաղությանը
Լիբանանում բնակվող 60-ամյա Արամը երկար տարիներ Մարսելում բար ունի, որտեղ հավաքվում են քաղաքի հայերը: Նա ծնվել է ո՛չ պատմական Հայաստանում, բայց հարկ է միայն հիշել կոտորված մարդկանց ու կործանված եկեղեցիների մասին, և զայրույթն ու ցավը գլուխ են բարձրացնում: Նրա և Մարսելի հայերի մասին է իտալական Q Code ամսագրում հրապարակված հոդվածը, տեղեկացնում է NEWS.am-ը:
«Մարսելում ափ դուրս եկած բազմաթիվ միգրանտների՝ իտալացիների, կորսիկացիների, հյուսիսաֆրիկացիների, վիետնամցիների նման, հայերի համար էլ այս հնագույն նավահանգիստը նոր կյանքի սկիզբ է դարձել, նոր ուղու առաջին կայան: Բազմաթիվ հայեր հենց այստեղ էլ մնացել են: 1930-ականների սկզբին նրանց թիվը շուրջ 20 հազար էր կամ քաղաքի օտարերկրյա բնակչության 10%-ը:
Սակայն Մարսելում հայ համայնքի համար կյանքի առաջին տարիները դյուրին չէին: Առանց կարողության և լեզվի իմացության՝ նրանք հայտնվում են քաղաքի տարբեր շրջաններում տեղակայված լեփ-լեցուն ճամբարներում, իսկ հետո՝ գործարանային թաղամասերի համեստ բնակարաններում: Նրանցից շատերը հենց գործարաններում էլ աշխատանքի են անցնում: Հայերը կրկին բախվում են աղքատության և օտարության խնդիրներին, ինչի մասին Անրի Վեռնոյը, նույն ինքը՝ Աշոտ Մալաքյանը, պատմում է «Պարադի փողոց, տուն 588» ֆիլմում:
Բայց հայրենիքի հետ անքակտելի կապերը մնում են: Եվ Մարսելի հայերը սկսում են վերականգնել կտրված կապերի շղթաները: 1919 թվականին Կոստանդնուպոլսից Մարսել է փոխադրվում հայկական դպրոցը: Բայց հայերը հիմնականում հավաքվում էին հայկական 7 եկեղեցիներում, որտեղ չէին լռում նրանց լեզուն, երգերը, ծիսակարգերն ու եկեղեցական տոները:
1931 թվականին Ավենյու Պրադոյում կառուցվում է մայր տաճարը: Եվ զարմանալի չէ. եկեղեցին միշտ ամուր կապ է հանդիսացել հայրենիքից հեռու հայտնված հայերի համար:
Այն, որ Հայոց ցեղասպանության մասին հիշողությունը կենդանի է, զգացվում է անմիջապես: Ցուցանակներ և պաստառներ պետական հաստատությունների վրա, համաժողովներ, կլոր սեղաններ և ցուցահանդեսներ, որոնցից մեկը՝ բացված Մարսելի Պատմության թանգարանում, ներկայացնում է 100 փախստականի լուսանկար, որոնք 1922-26 թվականներին հայտնվել են Մարսելի նավահանգստում:
Քաղաքում բազմաթիվ են նաեւ «յան»-ով ազգանունները: Հայկական ամենուր է: Բայց ես ուզում եմ զրուցել ու ցանկանում եմ գնալ այնտեղ, որտեղ շատ հայեր կան:
Ինչի՞ց սկսել, եթե ոչ եկեղեցուց: Ցանկանում եմ սկսել Ղյու Սիբիի կաթոլիկ եկեղեցուց, բայց այնտեղ հասնելու երկու փորձից, տեղացիների օգնությանը դիմելուց հետո կրկին հայտնվում եմ այնտեղ, որտեղից շարժվել էի:
Երբ երեկոյան արկածներս եմ պատմում Մարսելում բնակվող միլանցի Կլաուդիոյին, նա նշում է, թե որտեղ կարող եմ հայերի գտնել, նաև առաջարկում իմ ուղեկցորդն ու թարգմանիչը լինել:
Հաջորդ օրը՝ իմ ճամփորդության վերջին օրը, մենք հայտնվեցինք բարում: Ավելի հստակ՝ հայերի բարում:
Ներսում կարծես դեպի անցյալ պատուհան է բացված: Գուցե՝ 1940-ականներ: Թույլ լույս, գունաթափ պատեր: Բայց դա դիզայն չէ: Հայերին կապող Արարատ լեռն ու դռան վրայի խաչելությունը ցույց են տալիս. այցելուներից եկամուտ ստանալն այստեղ երկրորդական է, յուրայինների համար հավաքատեղին՝ առաջնային:
Հնչեղ «ռ»-ից ու բաղաձայններից հասկանում ես. այստեղ գրեթե բոլորը հայեր են: Առաջին գավաթ պաստիսից հետո ծանոթանում ենք տիրոջ հետ. շուրջ 60 տարեկան լիբանանահայ է, Արամ անունով:
Երկրորդ գավաթը, գուցե նաեւ՝ երրորդ… Արամը ցույց է տալիս Արարատն ու ասում, որ ամենօրյա կապ է պահում և՛ Բեյրութի, և՛ այժմյան Հայաստանի հայրենակիցների հետ, բայց Մարսելում կյանքից, իր իսկ խոսքով, միանգամայն գոհ է: Մյուս կողմից, ընդգծում է, ցանկացած երկրում հայերը ձգտել են հարմարվել և ինտեգրվել: Իսկ պատճառն այն է, որ հայերի արժեհամակարգում առաջին տեղերից մեկում աշխատանքն ու օրենքը հարգելն է:
Արամը շատ լավ գիտի, որ թուրքական կառավարության քաղաքականությունը չի համընկնում նրա հետ, ինչ մտածում են շարքային մարդիկ: Ցույց է տալիս լուսանկարը. ահա 100 հազար թուրքեր Հրանտ Դինքի հուղարկավորությանը: Ասում է՝ հայերի պայքարը չի ավարտվի, մինչև Թուրքիան չճանաչի հանցագործությունը:
Ցեղասպանության ճանաչումն միակ ցավը չէ: Արամը դառնությամբ է պատմում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին: Երեկ այն կործանվեց օսմանցիների կողմից, իսկ այսօր այն բախտի քմահաճույքին է թողել Թուրքիայի կառավարությունը:
Անհավատալի է, թե ինչ ուժ կարող է ունենալ հիշողությունն ու հայրենի եզերքի հանդեպ ձգտումը, եթե անգամ հայը, Արամի պես, ծնվել է պատմական Հայաստանից շատ հեռու:
Նրան պատմում եմ, որ փաստագրական ֆիլմ եմ տեսել հայկական տաճարների մասին, որոնք քուրդ հովիվներն ախոռի են վերածել: Այստեղ Արամը նորից է զայրանում. քրդերին չի կարող ներել, որ ժամանակին շահադիտական նպատակներով օգնեցին թուրքերին:
Հետո հերթն ադրբեջանցիներինն է, որոնց հետ հարաբերությունները չափազանց լարված են: Իսկ հետո անցնում է վրացիներին, որոնց հետ հայերը բացահայտ կոնֆլիկտներ չունեն, բայց հաստատ չես ասի, որ երկու ժողովուրդները սիրում են միմյանց: Ավելի շուտ՝ հակառակը: Եվ Արամը նույնպես բացառություն չէ:
Վերջում սկսում եմ կարծել, որ Արամը երրորդ հազարամյակի հայ է. միջմշակութային հաղորդակցության կողմնակից չէ:
Իհարկե, Արամի գաղափարները չափազանց սուր են: Նա ինձ բացահայտորեն ասում է, որ չի հավատում տարբեր մշակույթների խաղաղ գոյակցության հնարավորությանը: Բայց դրանք ելնում են մի ժողովրդի պատմությունից, որը քրիստոնեական կղզյակ է մնացել մահմեդականացած հողերում: Ամբողջ ուժով հայրենի արմատներից կառչելուց բացի, այստեղ ոչինչ չի մնացել անել:
Հետաքրքիր է, երիտթուրքերն այդպիսի՞ ապագայի հույս ունեին: Եվ ինչի՞ վրա է հույս դնում մեր կառավարությունը, երբ աչք է փակում բռնապետական ռեժիմների կողմից իրագործվող կոտորածների նկատմամբ:
Բայց արդեն ուշ է, և Արամը պետք է փակի բարը: Հատուկ մեզ համար նա մեկուկես ժամ ավելի երկար մնաց:
Հրաժեշտ ենք տալիս, միմյանց ձեռք ենք սեղմում, շնորհակալություն ենք հայտնում երեկոյի համար: Ափսոս, որ չլուսանկարվեցինք: Հայկական դրոշի ֆոնին հիասքանչ լուսանկար կստացվեր»:

�?тальянское издание: 60-летний Арам из Марселя не прощает и не верит в мир
60-летний Арам из Ливана многие годы содержит бар в Марселе, куда сходятся городские армяне.  Он родился вне исторической Армении, но стоит ему вспомнить о сгинувших людях и храмах – и его захлёстывают злоба и боль. О нём и армянах Марселя – статья итальянского журнала Q Code. Ниже – перевод статьи.
«Как и для многих других мигрантов – итальянцев, корсиканцев, сeвероафриканцев, вьетнамцев – высаживавшихся  Марселе, так и для армян этот древний порт становился началом новой жизни, первой остановкой на новом пути. Немало армян тут и осталось. В начале 30-х годов их было около 20 тысяч, или 10% иностранного населения всего города.
Но первые годы жизни армянской общины в Марселе были какими угодно, но только не лёгкими. Без имущества и знания языка, они попадали в переполненные лагеря размещения в  разных районах города, а потом – в скромные жилища в фабричных районах. На заводы многие из них и поступали разнорабочими. Армяне вновь столкнулись с бедностью, лишениями и отчуждением – тем, о чём Анри Верной, он же Ашот Малакян, рассказал в фильме Рю Паради, 588.
Но неразрывные связи с родиной остались. �? армяне Марселя начали восстанавливать цепь этих разорванных связей. В 1919 г из Константинополя в Марсель перебралась армянская школа. Но в основном армяне собирались в 7 армянских церквах, где не угасал язык, песни, литургический календарь и религиозные праздники.
В 1931 г на Авеню Прадо был построен кафедральный собор. �? неудивительно – церковь всегда была прочным связующим для армян, оказавшихся далеко от родины.
То, что память о Геноциде армян жива, видно тут же. Таблички и баннеры на государственных зданиях, конференции, круглые столы и выставки, одна из которых – в �?сторическом музее Марселя, с фотографиями 100 беженцев в Марсельском порту в 1922-26 гг.
Не чужие в этом городе и фамилии на ян – на табличках у домофонов, на магазинах. Армянское в воздухе повсюду. Но мне хочется поговорить, и я хочу пойти  туда, где много армян.
Откуда и начать, как не с церквей? Начать я хочу с католической церкви на Рю-Сиби в центре города. Кажется, до неё легко добраться.  А на самом деле, после двух попыток добраться, после указаний местных, я снова там, откуда вышла.
Когда вечером я рассказываю свои приключения Клаудио, миланцу, живущему в Марселе, он отвечает мне, где найти армян. Он же предлагает стать моим гидом и переводчиком.
На следующий день – в последний день моего приезда, мы оказываемся в баре. В баре армян, если быть точным.
Внутри словно открыто окно в  прошлое. Может, в 40-е. Тусклый свет, облупившиеся стены. Если бы Мало стульев, мало бутылок. Но это не изощрённый дизайн. Гора Арарат, связанная для армян, и распятие на дверях, показывают: прибыль с клиентов здесь вторична. Место сбора своих – первично.
По раскатистым р и звонким согласным видно: тут почти все – армяне.
После первой рюмки пастиса мы знакомимся с содержателем – ливанским армянином около 60 лет, по имени Арам.
Второй стакан, а может, третий… Арам показывает нам Арарат и говорит, что поддерживает ежедневную связь и со своими соотечественниками в Бейруте, и с теперешней Арменией, но жизнью в Марселе, по собственным слова, он вполне доволен. С другой стороны, подчёркивает он, армяне в любой стране всегда стремились адаптироваться и интегрироваться. А всё потому, подчёркивает он, что в системе ценностей армян на одном из первых мест – труд и уважение к закону.
Арам очень хорошо знает, что политика турецкого правительства не совпадает с тем, что думают обычные люди. Вот 100 тысяч турок на похоронах Гранта Динка, показывает он на снимки. Борьба армян не окончится, пока Турция не признает преступление, говорит он.
Признание Геноцида – не единственная боль . Арам с горечью рассказывает об уничтожении армянского культурного наследия. Вчера оно было погублено османцами, сейчас оставлено на произвол судьбы правительством Турции.
Невероятно, какой силы достигает память и тяга к родной земле, даже если армянин, как Арам, рождён вдали от исторической Армении.
Я рассказываю ему, как мне довелось видеть документальный фильм об армянских храмах, которые курдские пастухи превратили в хлевы. Здесь Арам снова загорается: курдам он не может простить, что когда-то они из корысти поддержали турок.
После – черёд азербайджанцев, с которыми отношения очень натянутые.
Дальше идут грузины, с которыми у армян нет открытых конфликтов, но уж точно не сказать, чтобы два народа друг друга любили. Скорее наоборот. �? Арам – не исключение.
В конце мне начинает казаться, что Арам – армянин третьего тысячелетия, не смотрится сторонником межкультурной коммуникации.
Конечно, идеи Арама крайне острые. Он открыто говорит мне, что не верит в возможность мирного сосуществования разных культур. Но исходят они из истории народа, ставшего островком христианства посреди в исламизированных земель. Здесь не оставалось ничего другого, как изо всех сил держаться за родные корни.
�?нтересно, рассчитывали ли младотурки на такое будущее. �? на что рассчитывают наши правительства, когда закрывают глаза на истребления, чинимые авторитарными режимами.
Но уже поздно, и Арам должен закрывать бар. Он задержал его на целых полтора часа специально для нас.
Прощаемся, пожимаем руки, благодарим за вечер. Жаль, что мы не сфотографировались. На фоне армянского флага снимок был бы прекрасный. Миланец, казертанка и армянин из Ливана в Марселе».