Եվրոպայի սահմաններին աննախադեպ թվով փախստականներ են կուտակվել
Եվրոպական երկրները մեծ խնդիրներ ունեն կապված փախստականների աննախադեպ հոսքի հետ:  Միգրացիոն   ճգնաժամը Եվրոպայում ամենամեծն է Երկրորդ համաշխարհայինից հետո: Ապօրինի   ներգաղթյալների  քանակը  Եվրոպայում  տարբեր  գնահատականներով  արդեն իսկ 5-7  միլիոնի  է  հասնում:  Ապօրինի  միգրանտների  հիմնական  հոսքն  ընդունում  են  Ֆրանսիան,  Գերմանիան,   Իտալիան,   Իսպանիան:
Արտաքին սահմանների անվտանգության գծով ԵՄ Frontex գործակալությունը հայտնել է, որ 2015-ին Եվրամիության սահմանները հատել է 340 հազար միգրանտ, այն դեպքում, երբ 2014-ի ամբողջ ընթացքում նրանց թիվը եղել է 280 հազար:
Գերմանիայի իշխանությունները մինչև տարեվերջ մոտ 800 հազար փախստականի ներհոսք են ակնկալում, ինչը 4 անգամ գերազանցում է 2014-ի ցուցանիշը: Նրանց  հիմնական մասը Սիրիայից են և Աֆղանստանից եւ հիմնականում  նրանք ժամանում են Թուրքիայի և Հունաստանի տարածքով:
Ներգաղթյալների աճող թվից տուժում են նաև հունական կղզիները։ Այնտեղ, ի տարբերություն Գերմանիայի, չկան միջոցներ նրանց այլ երկրներ ուղարկելու համար։ Այսօր ամենաշատ փախստականները Կոս և Լերոս կղզիներում են: ։
Հերթական երկիրը, որի միջով փախստականները հայտնվում են Եվրոպայում, դարձել է Մակեդոնիան։ Մակեդոնիա հասնելու համար երկար ամիսներ ճանապարհորդելով՝ ներգաղթյալները տեղափոխվում են Սերբիա, այնուհետև հատում են Հունգարիայի հետ սահմանը։
Օգոստոսի   20-ին  Մակեդոնիայի   կառավարությունն   արտակարգ  իրավիճակ  հայտարարեց   Հունաստանի   հետ  սահմանին  և  լրացուցիչ  զինվորական  ստորաբաժանումներ   տեղակայեց   այնտեղ`   կանխելու   համար  ապօրինի  ներգաղթյալների   մուտքը   երկիր: միայն ՄԱԿ ՓԳՀ-ի աջակցության շնորհիվ հաջողվեց փոքր ինչ մեղմել իրավիճակը՝ օգնություն ցուցաբերելով փախստականներին, որոնց թվում շատ երեխաներ կային:
Մակեդոնիան այդքան ռեսուրս չունի, որպեսզի ընդունի բոլոր փախստականներին, կուտակված հունա-մակեդոնյան սահմանին: Այս մասին BBC-ին տված հարցազրույցում ասել է երկրի ԱԳՆ ղեկավար Նիկոլա Պոպոսկին:
– Վերջին մի քանի օրում կտրուկ աճել է փախստականների թիվը, խոսքը գնում է 3-3.5 հազար մարդու մասին օրական, – նշել է նախարարը, հիշեցնելով, որ Մակեդոնիայում մոտ երկու միլիոն մարդ է բնակվում, այդ իսկ պատճառով երկիրն ի վիճակի չէ այդքան մարդ ընդունել:
Ավելի վաղ Amnesty International ոչ կառավարական կազմակերպությունը հայտարարել էր, որ սահմանին փախստականների հետ վարվել են ինչպես զանգվածային ցույցերի մասնակիցների հետ:
Միջազգային գործակալությունները հայտնում են  նաեւ եվրոպական տարբեր երկրներում  ներգաղթյալների ընդվզումների ու անկարգություների  մասին:
Օգոստոսի  20-ին  մոտ  50  փախստական  գրոհել  է  ոստիկանների  վրա   Գերմանիայի  Թյուրինգիայի  դաշնային   շրջանում,   բախման   հետևանքով   13 մարդ   վիրավորվել   է:   Ըստ   Էրֆուրտ   քաղաքի   ոստիկանության   ներկայացուցիչների,   անկարգությունները   սկսվել   են   օգոստոսի  19-ի  երեկոյան  Զուլ  քաղաքի  փախստականների  համար  նախատեսված   ապաստարանում,  երբ  միգրանտներից   մեկը  սկսել  է   պատռել  Ղուրանի  էջերը`   ագրեսիա   հրահրելով  այլ    20   փախստականների   մոտ:  Ավելի  ուշ  նրանց  է  միացել   ևս  30   փախստական:
ԵՄ երկրների ներքին և արտաքին գործերի նախարարները մտադիր են հանդիպել Փարիզում հոկտեմբերին` քննարկելու համար ապօրինի  ներգաղթյալների  աննախադեպ հոսքը Եվրոպա:
Մինչդեռ ՄԱԿ-ի միգրանտների գծով հատուկ զեկուցող Ֆրանսուա Կրեպոն երեկ   հայտարարել է, որ Եվրոպան պետք է վերանայի իր վերաբերմունքը  փախստականների նկատմամբ եւ նոր մոտեցումներ կիրառի միգրացիայի հարցում: Նրա խոսքով, մարդիկ փախչում են պատերազմներից եւ բռնությունից, նրանք աջակցության եւ պաշտպանության կարիք ունեն: Դրա փոխարեն ապօրինի միգրանտներին Եվրոպայում որպես հանցագործ կամ ձրիակեր  են դիտարկում: Մինչդեռ խոսքը գնում է  երեխաների մասին, ովքեր ծանր ապրումների միջով են անցել:
«Իրենք բոլորն էլ,մեր նման մարդիկ են, ու մենք  բարոյական իրավունք չունենք նրանց դատելու, քանի որ հայտնելով իրենց տեղում շատ հնարավոր է նույն կերպ մեզ կպահեինք», – ասաց նա:

На границах Европы скопилось беспрецедентное число беженцев
Кадр дня: сирийский парень с маленьким братишкой на руках переходит границу между Грецией и Македонией…
Photo: UNHCR/A. McConnell
У европейских стран возникли большие проблемы, связанные с беспрецедентным потоком беженцев. Миграционный кризис в Европе – самый большой после Второй Мировой войны. Численность незаконных мигрантов в Европе по различным оценкам уже достигает 5-7 миллионов. Основной поток незаконных мигрантов принимают Франция, Германия, �?талия, �?спания.
Агентство по безопасности внешних границ ЕС Frontex сообщает, что в 2015 году границы Евросоюза пересекли 340 тысяч мигрантов, в том случае, как за весь 2014 год их численность составила 280 тысяч.
Власти Германии до конца года ожидают приток 800 тысяч беженцев, что в четыре раза превышает показатель прошлого года. Основная часть их из Сирии и Афганистана, и в основном они прибывают по территории Турции и Греции.
От роста числа мигрантов страдают также греческие острова. Там, в отличии от Германии, нет средств для их отправки в другие страны. Сегодня больше всего беженцев на островах Кос и Лерос.
Очередной страной, через которую беженцы добираются до Европы, стала Македония, чтобы добраться до которой мигранты, скитаясь долгие месяцы, перебираются в Сербию, затем пересекают границу Венгрии.
Правительство Македонии 20 августа ввело чрезвычайное положение на границе с Грецией, разместив там дополнительные воинские подразделения, дабы предотвратить поток незаконных мигрантов в страну. Только благодаря содействию Верховного комиссара по делам беженцев ООН удалось немного смягчить ситуацию, оказав помощь беженцам, среди которых много детей.
Македония не имеет достаточных ресурсов, чтобы принять всех беженцев, скопившихся на греко-македонской границе. В интервью BBC об этом сказал глава М�?Д страны Никола Попоски.
– За последние несколько дней резко возросло число беженцев, речь идет о 3-3.5 тысячи человек в день, – сказал министр, напомнив, что в Македонии проживают около 2 млн человек, по этой причине страна не в состоянии принять столько людей.
Ранее неправительственная организация Amnesty International заявила, что на границе с беженцами обращались, как с участниками массовых демонстраций.
Международные агентства сообщают также о бунтах и беспорядках мигрантов в различных европейских странах.
Двадцатого августа около 50 беженцев напали на полицейских в федеральном округе Тюрингия Германии, вследствие столкновений ранено 13 человек. По словам представителей полиции города Эрфурт, беспорядки начались вечером 19 августа в предусмотренном для беженцев убежище в городе Зул, когда один из мигрантов начал рвать страницы Корана, провоцируя агрессию у 20 других беженцев. Позднее к ним присоединились еще 30 беженцев.
Министры иностранных и внутренних дел стран ЕС намерены встретиться в Париже в октябре, чтобы обсудить беспрецедентный поток незаконных мигрантов в Европу.
Между тем специальный докладчик ООН по делам мигрантов Франсуа Крепо вчера заявил, что Европа должна пересмотреть свое отношение к беженцам и применять новые подходы в вопросе миграции. По его словам, люди бегут от войн и насилий, они нуждаются в защите и содействии. Взамен мигрантов в Европе рассматривают как преступников или бездельников. Между тем речь идет о детях, переживших тяжкие потрясения.
«Все они такие же люди, как мы, и мы не имеем морального права судить их, поскольку, оказавшись на их месте, очень возможно, мы повели бы себя так же», – сказал он.