«Եթե Սիրիայում իրավիճակը խաղաղվի, ես չեմ վերադառնա, կմնամ այստեղ ու կշարունակեմ գործս»
Սիրիայի Հալեպ քաղաքից 3 տարի առաջ առանց գումարի ընտանիքի հետ մեծ դժվարությամբ Երևան հասած 47-ամյա Հովհաննես Աշջյանն այսօր հպարտությամբ է խոսում այն մասին, թե ինչպես է իր արհեստի` ոսկերչության շնորհիվ ոտքի կանգնել Հայաստանում եւ այժմ կարողանում է արժանավայել պահել իր ընտանիքը։
NEWS.am-ի հետ զրույցում Հովհաննեսը նշեց, որ ինքն ամեն օր Աստծուն շնորհակալություն է հայտնում իրեն տված շնորհքի համար:
«Երբ նոր էի եկել Երևան, մի քանի ամիս մատուցող էի աշխատում, քանի որ Հալեպից առանց գումարի էինք եկել այստեղ, այնուհետև կարողացա մի քիչ փող հավաքել և անհրաժեշտ գործիքներն առնել` ոսկերչությամբ զբաղվելու համար: Ես արդեն ունեմ իմ հաճախորդները, նրանք ինձ մոտ իրենց նախընտրած զարդերն են պատվիրում և շատ են հավանում իմ աշխատանքը: Այստեղ վարձով եմ ապրում, կինս էլ է աշխատում և օգնում ինձ»,-ասաց նա:
Հովհաննես Աշջյանը Հալեպում իր կնոջ և դստեր հետ բարեկեցիկ կյանքով ապրել է իր սեփական տանը, ունեցել է զարդերի խանութ, արհեստանոց, որտեղ անցկացրել է օրվա մեծ մասն ու իր հմտություններն է սովորեցրել 25 աշակերտներին: Այսօր Հովհաննեսը կարոտով է հիշում Հալեպում թողած իր տունն ու արհեստանոցը, որոնք արդեն չկան` քանդվել են ռմբակոծություններից:
«Պատերազմը բոլորիս համար անակնկալ էր, քանի որ բավական երկար ժամանակ խաղաղ ու հզոր պետության մեջ էինք ապրում: Երբ պատերազմը նոր էր սկսվել, Հալեպից 500 կմ հեռու էր, և մտածում էինք, որ չի հասնի Հալեպ: Բայց հասավ մեր փողոց ու մեր տուն: Ամեն օր տեսնում էինք, թե ինչպես են ռմբակոծվում մեր հարևանների տներն ու ինչպես էին զոհվում մարդիկ, ի վերջո, նույնը կատարվեց նաև մեր տան հետ. մի օր այն պայթեցրին»,-պատմեց նա:
Տունը կորցնելուց հետո Հովհաննեսն իր կնոջ ու դստեր հետ 6 ամիս ապրել է կնոջ հայրական տանը: Հալեպում  իրավիճակը գնալով սրվել է, և Հովհաննեսն իր ընտանիքով որոշել է տեղափոխվել Հայաստան: Նա մինչև հիմա մեծ սարսափով է հիշում տնից օդանավակայան տանող ճանապարհը: Երեսուն րոպե տևող ճանապարհը նրանք անցել են 3 ժամում` մի կերպ շրջանցելով զինյալներին, պայթյուններն ու ավերածությունները:
«Մենք եկանք Հայաստան, և մեկ շաբաթ անց Հալեպի օդանավակայանը փակեցին: Եղբայրս մինչև հիմա Հալեպում է, նա չի էլ ուզում գալ այստեղ, չի կարողանում լքել այն, ինչ ունի»,-պատմեց Հովհաննեսը:
Հովհաննես Աշջյանը կարծում է, որ մյուս սիրիահայերն էլ պետք է փորձեն աշխատել և հարմարվել Հայաստանի պայմաններին, քանի որ սա այլ երկիր է, ունի իր օրենքներն ու շատ է տարբերվում Սիրիայից:
«Այստեղ այնքանով է լավ, որ մեր հայրենիքն է, բոլորը հայերեն են խոսում ու  Սիրիայի պատերազմը պատճառ էր, որ սիրիահայերը վերադառնան հայրենիք: Մեր երկիրն ընդամենը 22 տարեկան է, այն դեռ երեխա, է և ոչ ոք իրավունք չունի ինչ-որ բան պահանջելու` առանց որևիցե բան անելու, պետք է բոլորս միասին աշխատենք ու զարգացնենք այն: Եթե Սիրիայում իրավիճակը խաղաղվի, ես չեմ վերադառնա, կմնամ այստեղ ու կշարունակեմ գործս»,-ասաց Հովհաննեսը:

“If the situation in Syria normalizes, I won’t return there”
Hovhannes Ashjian, 47, Syrian Armenian who arrived in Armenia with his family without any means, today speaks with pride about how he regained his feet in Armenia thanks to his craft, jewelry. Now he is able to take care of his family with dignity.
Hovhannes told Armenian News – NEWS.am he thanks God every day for his gift.
“When I had just arrived in Yerevan, I was working as a waiter for several months, since we had come from Aleppo without any money. Then I was able to collect some money and buy the necessary tools for jewelry. I already have my customers and I live here on rent. My wife also works and helps me,” he said.
Hovhannes Ashjian was well-off in Aleppo; he lived with his wife and daughter in their own house, had a jewelry shop and workshop, where he spent most part of the day and taught his skills to 25 pupils. Now Hovhannes remembers with nostalgia his house and workshop in Aleppo, which were destroyed as a result of bombings.
“The war came as a surprise to all of us, since we lived in a peaceful and powerful state for quite a long time,” he said.
After losing their house, Hovhannes moved with his family into his wife’s paternal house. The situation in Aleppo gradually exacerbated and Hovhannes decided to move to Armenia. He still remembers with horror the 30-minute road from their house to the airport, which took them 3 hours to pass, since they were going round troops, blasts and ruins.
“We arrived in Armenia, and after a week the Aleppo airports was closed. My brother is still in Aleppo. But he doesn’t even want to come here; he can’t leave what he has [there],” Hovhannes said.
According to Hovhannes Ashjian, other Syrian Armenians should also try to work and get used to Armenia’s conditions, since this is another country; it has its own laws and is quite different from Syria.
“The best thing here is that this is our homeland, everyone speaks Armenian and the Syrian war was a reason for the Syrian Armenians to return to their homeland. Our country is only 22 years old; it’s still a child and nobody has a right to demand anything without doing anything; we should all work together and develop it. If the situation in Syria normalizes, I won’t return there. I’ll stay here and continue my work,” Hovhannes said.