Երևանի քաղաքապետն այցելել է Ռիգայի Հայ առաքելական եկեղեցի
Եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյանը քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ներկայացրել է 2011թ.-ին օծված եկեղեցու պատմությունը:
Հայ համայնքի գործուն աջակցության շնորհիվ Հայ առաքելական եկեղեցու ճարտարապետական ոճով կառուցված եկեղեցին, Տեր Խոսրով քահանայի հավաստմամբ, եկեղեցական արարողությունների և պատարագների ժամանակ մշտապես մարդաշատ է:
Հաշվի առնելով, որ քաղաքապետի այցելության օրը համընկել էր Հայ առաքելական եկեղեցու մեռելոց հիշատակի օրվան, եկեղեցու հոգևոր հովիվը երևանյան պատվիրակության և Ռիգայի հայ համայնքի ներկայությամբ մատուցել է հանգստյան կարգ:
Այնուհետ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Ռիգայի Լատգալես շրջանի ղեկավար Դմիտրի Պավլովի և հայ համայնքի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել է նաև եկեղեցու հարևանությամբ գտնվող տարածք, որտեղ նախատեսվում է կառուցել Երևանի պուրակ:
Ռիգայի քաղաքային իշխանության և հայ համայնքի ջանքերով կառուցվող պուրակը, Դմիտրի Պավլովի հավաստմամբ, կդառնա յուրօրինակ հանգստավայր ինչպես հայ համայնքի, այնպես էլ Ռիգայի բոլոր բնակիչների համար:
Շնորհակալություն հայտնելով նախաձեռնության համար՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը ևս կաջակցի այգու կառուցման գործում և կանի հնարավորը, որպեսզի հանգստի գոտում առկա լինի երևանյան շունչը:

Мэр Еревана посетил Армянскую Апостольскую церковь Риги
Находящаяся с официальным визитом в столице Латвии Риге делегация во главе с мэром Еревана Тароном Маргаряном посетила Армянскую Апостольскую церковь Сурб Григор Лусаворич Риги.
Духовный пастырь церкви иерей Хосров Степанян представил мэру Тарону Маргаряну историю церкви, освященной в 2011 году.
Благодаря деятельному участию армянской общины церковь, построенная в стиле Армянской Апостольской церкви, по заверению иерея Хосрова, во время литургий и других церковных обрядов бывает многолюдна.
Учитывая, что день посещения мэра совпал с днем поминовения усопших по календарю Армянской Апостольской церкви, духовный пастырь церкви в присутствии Ереванской делегации и представителей армянской общины Риги отслужил поминальный обряд.
Затем мэр Тарон Маргарян в сопровождении руководителя района Латгалес Риги Дмитрия Павлова и представителей армянской общины посетил находящуюся по соседству с церковью территорию, где планируется заложить Ереванский сквер.
Сквер, создающийся усилиями городскими властями Риги и армянской общины, по заверению Дмитрия Павлова, станет своеобразным местом отдыха как для армянской общины, так и всех жителей Риги.
Выразив благодарность за инициативу, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что ереванская мэрия также окажет поддержку в деле создания сквера и сделает все возможное, чтобы в зоне отдыха присутствовал ереванский дух.