Հրանտ Դինքի մահվան 10-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Վիեննայում
Հունվարի 22-ին Վիեննայի Սուրբ Հռիփսիմե Հայ Առաքելական եկեղեցում տեղի ունեցավ պոլսահայ անվանի գրող, հրապարակախոս, «Ակօս» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության 10-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում, որին ներկա գտնվեցին Ավստրիայում ՀՀ դեսպան Արման Կիրակոսյանը, Ավստրիայի խորհրդարանի անդամ, «Կանաչների կուսակցության» ներկայացուցիչ Բերիվան Ասլանը, ավստրիահայ կազմակերպությունների ղեկավարներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ոգեկոչման արարողությունն սկսվեց եկեղեցու բակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձանի մոտ ծաղկեպսակի զետեղմամբ` ի հիշատակ Հրանտ Դինքի:
Այնուհետև, եկեղեցու կից սրահում տեղի ունեցավ հիշատակի միջոցառում, որին ելույթով հանդես եկավ Ավստրիայում ՀՀ դեսպան Արման Կիրակոսյանը։ Վերջինս նշեց, որ 10 տարի առաջ այդ օրն Ստամբուլում մասնակցում էր Հրանտ Դինքի հուղարկավորությանը՝ միաժամանակ շեշտելով, որ բավականաչափ տպավորվել էր հուղարկավորությանը մասնակցող հարյուր հազարավոր մարդկանց ներկայությունից, որոնք եկել էին հարգելու դավադրաբար սպանված թուրքահայ հասարակական գործչի հիշատակը և իրենց աջակցությունը հայտնելու Հրանտի ընտանիքին, թուրքահայ համայնքին և ողջ հայ ժողովրդին:
Դեսպանն իր խոսքում նաև ընդգծեց, որ ցավալի է, որ մեկ տասնամյակ անց դատավարությունն այդպես էլ ի հայտ չի բերել սպանության իրական կազմակերպիչներին՝ համոզմունք հայտնելով, որ լրագրողների և առհասարակ մտավորականների նկատմամբ բռնությունների և սպանությունների բացահայտման ձախողումը կամ դրա ձգձգումն ստեղծում է անպատժելիության մթնոլորտ Թուրքիայում և դրանով իսկ խրախուսում անհարդուրժողականությունը:
Դեսպանը հիշատակեց նաև, որ Դինքի սպանությունից տաս տարի անց Թուրքիայում շարունակում է գերակայել ճշմարտության և արդարության ձգտող անձանց լռեցման նույն գործելաոճը, որի մասին է վկայում Թուրքիայի խորհրդարանի նիստերին պատգամավոր Գարո Փայլանի մասնակցության արգելքը:
Անուհետև, ելույթներով հանդես եկան ավստրիահայ համայնքի ներկայացուցիչները, իսկ եզրափակիչ ելույթով հանդես եկավ պատգամավոր Բերիվան Ասլանը, որն իր խոսքում նշեց, որ երկու տարի առաջ ինքը և իր կուսակիցներն ակտիվ աշխատանք են տարել Ավստրիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով ընդունված հայտարարության նախաձեռնման և ընդունման գործում:
Միջոցառման ավարտին Վիեննայի պետական օպերայի բարիտոն Խաչիկ Պայվերթյանի կատարմամբ հնչեցին Կոմիտասի ստեղծագործությունները:

Мероприятие в Вене, посвященное 10-й годовщине гибели Гранта Динка
В Армянской Апостольской церкви Св.Рипсиме Вены 22 января состоялось мероприятие, посвященное 10-й годовщине гибели известного константинопольского писателя-армянина, публициста, главного редактора ежедневной газеты «Акос» Гранта Динка. На мероприятии присутствовали посол РА в Австрии Арман Киракосян, член парламента Австрии, представитель партии «Зеленых» Бериван Аслан, руководители армянских организаций Австрии, представители армянской общины. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.
Церемония поминовения началась с возложения венков к памятнику жертвам Геноцида армян, установленного во дворе церкви. Затем в церкви состоялось поминальное мероприятие, на котором с речью выступил посол РА в Австрии Арман Киракосян, отметивший, что 10 лет  назад в этот день в Стамбуле участвовал в похоронах Гранта Динка. Посол отметил, что на него произвело огромное впечатление присутствие на похоронах сотен тысяч людей, пришедших почтить память коварно убитого армянского общественного деятеля Турции и выразить свою поддержку семье Гранта Динка, армянской общине Турции и всему армянскому народу.
Посол отметил также: больно и обидно, что даже спустя десятилетие  суд так и не выявил реальных организаторов убийства, выразив уверенность, что провал или затягивание расследования насилия и убийств журналистов и вообще представителей интеллигенции создает в Турции атмосферу   безнаказанности, тем самым поощряя непримиримость.
Посол отметил также, что спустя 10 лет после убийства Динка в Турции продолжает царить  тенденция заставлять молчать людей, стремящихся к правде и справедливости, р чем свидетельствует запрет на участие депутата Гаро Пайлана в заседаниях парламента страны.
Затем с речами выступили представители армянской общины Австрии, а с заключительной речью выступил депутат Бериван Аслан, отметивший, что два года назад он и его соратники по партии вели активную работу по инициированию и принятию парламентом Австрии заявления по случаю 100-летия Геноцида армян.
По завершении официальной части в исполнении баритона Государственной оперы Вены Хачика Пайвертяна прозвучали произведения Комитаса.