Սփյուռքի նախարարը մասնակցեց ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի նախաձեռնած համատեղ արտագնա խորհրդակցությանը
Հուլիսի 20-ին Ջերմուկում Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը մասնակցեց ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի նախաձեռնած համատեղ արտագնա խորհրդակցությանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ՄԱԿ ՓԳՀ-ի հիմնական կառավարական գործընկեր Միգրացիոն ծառայության պատվիրակությունը, սփյուռքի փոխնախարար Դավիթ Սարգսյանը և նախարարության Մերձավոր և Միջին Արևելքի հայ համայնքների վարչության պետ Լևոն Անտոնյանը:
Աշխատաժողովի նպատակն էր ծանոթացնել մասնակիցներին փախստականների համար միջազգային պաշտպանություն ապահովելու և կառավարությանը հայաստանյան համատեքստում երկարատև լուծումներ գտնելուն աջակցելու հարցում ՄԱԿ ՓԳՀ դերի հետ:
Մասնակիցները ներկայացրին ինտեգրման ռազմավարությունների մշակման և դրանց տարրերի վերաբերյալ Սփյուռքի նախարարության տեսլականը, թե ինչպես պետք է հասցեագրել տեղահանված բնակչության ինտեգրումը նախարարության լիազորությունների ավելի լայն շրջանակի ներքո, տրամադրեցին Միգրացիոն ծառայության կողմից մշակված ինտեգրման հայեցակարգի և դրա իրականացման նախնական փորձի մասին տեղեկատվություն:

Министр Диаспоры принял участие в совместном совещании, организованном Верховным комиссаром ООН по делам беженцев
20 июля в Джермуке министр диаспоры Мхитар Айрапетян принял участие в совместном совещании, организованном Верховным комиссаром ООН по делам беженцев.
В совещании приняли участие глава правительственной делегации УВКБ ООН по миграции, заместитель министра диаспоры Давид Саркисян и глава Департамента армянских общин Ближнего и Среднего Востока Левон Антонян.
Цель семинара заключалась в ознакомлении участников с ролью УВКБ в содействии международной защите беженцев и оказании правительству помощи в поиске долгосрочных решений в армянском контексте.
Участники рассказали о видении министерства диаспоры об интеграционных стратегиях и их элементах, о том, как решить проблему интеграции перемещенного населения в более широком контексте мандата министерства и представили информацию о концепции интеграции, разработанной Миграционной службой и ее предварительном опыте.