Մեր պատմությունը մեր անձնագիրն է. Մխիթարյան Միաբանության 300-ամյակին նվիրված միջոցառում՝ Վանաձորում
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝Վանաձորի թիվ 1 հիմնական դպրոցի պատմության ուսուցչուհի Նաիրա Առաքելյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մեր մեծերը» ծրագրի շրջանակում կազմակերպել էր միջոցառում՝ նվիրված Մխիթարյան միաբանության 300-ամյակին: Միջոցառման ընթացքում աշակերտներն իրենց խոսքում կարևորեցին Մխիթարյանների դերը հայ մշակույթի պահպանման գործում: Շուրջ երեք դար է, ինչ Իտալիայում, Ադրիատիկ ծովի եզերքին, Վենետիկի հարևանությամբ գտնվող Սբ. Ղազար կղզում գործում է քաղաքակիրթ աշխարհի ուշադրությունն ու հարգանքը շահած հայկական մի հոգևոր կենտրոն՝ Մխիթարյան միաբանությունը: Հայրենի ժողովրդի լուսավորության և առհասարակ մշակութային զարգացման գործին մատուցած անհուն ծառայություններով այն ներկայանում է որպես մի ամբողջ ակադեմիա, լույսի մի կաճառ: Միջոցառման նպատակն էր ծանոթացնել մեր մշակութային արժեքներից մեկի՝ Մխիթարյան միաբանության ստեղծմանը, անցած ուղուն և կապ ստեղծել այսօրվա հետ: Որտեղ էլ որ գտնվենք՝ օտարության մեջ, թե՝ Հայրենիքում, հայոց պատմություն պետք է իմանա յուրաքանչյուր հայ. մեր պատմությունը մեր անձնագիրն է: Նրանում է անթեղված մեր ժողովրդի դարավոր կենսափորձը, գոյության կերպն ու խորհուրդը:
Այս հիշարժան և ուշագրավ միջոցառումը, որին ներկա էին դպրոցի տնօրեն Լիլիթ Սարուխանյանը, փոխտնօրեններ, ուսուցիչներ, հյուրեր, ծնողներ, ավարտվեց ՝ բոլորի հոգում հայրենասիրական կրակը մշտարթուն պահելու տեսլականով:

Наша история – наш паспорт: Мероприятие в Ванадзоре, посвященное 300-летию Конгрегации Мхитаристов
Как передает «Армяне сегодня», преподаватель истории основной школы №1 Ванадзора Наира Аракелян в рамках программы Министерства Диаспоры РА «Наши великие» организовала мероприятие, посвященное 300-летию Конгрегации Мхитаристов. По ходу мероприятия школьники в своих выступлениях отметили важность Мхитаристов в сохранении армянской культуры. Около трех столетий в �?талии, на побережье Адриатического моря, на острове Св.Лазаря функционирует пользующийся вниманием и уважением цивилизованного мира армянский духовный центр – Конгрегация Мхитаристов. Своими большими заслугами в просвещении армянского народа и развитии культуры он представляет собой целую академию.
Целью мероприятия было ознакомить с созданием одной из наших культурных ценностей – Конгрегацией Мхитаристов, пройденным ею путем и создать связь с сегодняшним днем. Где бы ни находились – на чужбине или на Родине, каждый армянин должен знать свою историю: наша история – наш паспорт. В нем кроется многовековой жизненный опыт нашего народа, образ существования и таинство.
Это интересное и памятное мероприятие, на котором присутствовали директор школы Лилит Саруханян, заместители директора, преподаватели, гости, родители, завершилось обетом навсегда сохранить огонь патриотизма в душах армян.