Սիրիայում իրավիճակի սրման հետևանքով մայիսից Հայաստան է տեղափոխվել ևս 2500 սիրիահայ (տեսանյութ)
Այս մասին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ընթացքում հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ պատասխանելով ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանի հարցին:
«Ցավոք, Սիրիայում իրավիճակը գնալով սրվում է: Երեկ էլ Հալեպում պայթյուն էր որոտացել, որի հետևանքով 20 մարդ էր զոհվել: Բարեբախտաբար, մեր հայրենակիցներից որևէ մեկը չի տուժել: Ընդհանուր առմամբ, մայիսյան իրադարձություններից հետո Հայաստան է եկել ևս 2500 սիրիահայ: Սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ մոտ 300-ը  վերադարձան Սիրիա: Սեպտեմբերի 15-­ից սկսվել է ուսումնասկան շրջանը, և մենք ցանկանում ենք պարզել, թե քանի սիրիահայ երեխա է դպրոց հաճախելու: Մեր տվյալներով` այս պահին Հալեպում մոտ 7-8 հազար հայ է մնացել, իսկ ընդհանրապես Սիրիայում՝ մոտ 15-16 հազար», նշեց­ Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարը հայտնեց, որ հանդիպել է Բերիո Հայոց թեմի առաջնորդ  Շահան Արք. Սարգիսյանի հետ, և քննարկվել են սիրիահայերին անհրաժեշտ օգնություն տրամադրելու հետ կապված հարցեր:
«Այս պահին մենք ֆինանսական միջոցների կարիք ունենք Սիրիայում հայկական որբանոցի և ծերանոցի խնդիրները լուծելու համար»,-­ նշեց Հակոբյանը՝ կարևորելով այն հանգամանքը, որ Հայաստան ժամանած սիրիահայերին օգնելու համար ՀՀ կառավարությունն անում է ամեն ինչ՝ լուծելով նրանց առաջնային խնդիրները:
Հրանուշ Հակոբյանը կոչ արեց բոլորին անել հնարավոր ամեն բան՝ պատերազմի հետևանքով Սիրիայից ՀՀ եկած սիրիահայերին Հայաստանի հասարակությանն ինտեգրելու հարցում:

Вследствие обострения ситуации в Сирии с мая в Армению переехали еще 2500 сирийских армян (видеоматериал)
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/09/Նախարար-գլխավոր.jpg)
Вследствие обострения в последние месяцы ситуации в Сирии в Армению переехали еще 2500 сирийских армян.
Об этом в Национальном Собрании в ходе диалога с правительством сообщила министр Диаспоры РА Грануш Акопян, отвечая на вопрос депутата от РПА Самвела Фарманяна.
«К сожалению, ситуация в Сирии обостряется. Вчера в Алеппо вновь прогремел взрыв, вследствие которого погибли 20 человек. К счастью, никто из нашщих соотечественников не пострадал. В общей сложности после майских событий в Армению приехали 2500 сирийских армян. По положению на 1 сентября, около 300 возвратились в Сирию. 15 сентября начался учебный год, и мы хотим выяснить, сколько детей сирийских армян будут посещать школу. По нашим данным, на данный момент в Алеппо осталось около 7-8 тысяч армян, а в целом в Сирии – примерно15-16 тысяч», отметила Грануш Акопян.
Министр сообщила, что встречалась в предстоятелем Берийской армянской епархии архиепископом Шааном Саркисяном, обсудила с ним вопрос, касающийся предоставления сирийским армянам необходимой помощи.
«В данный момент мы нуждаемся в финансах в связи с решением в Сирии проблем армянского детского приюта и приюта для престарелых», – отметила Акопян, отметив важность того обстоятельства, для помощи прибывшим в Армению сирийским армянам правительство РА делает все возможное, чтобы решить их актуальные проблемы.
Грануш Акопян призвала всех сделать все возможное для интеграции в Республике Армения сирийских армян, переехавших вследствие войны из Сирии в РА.