Զորավար Անդրանիկի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված միջոցառումներ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մեր մեծերը» ծրագրի շրջանակում
Փետրվարի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության նախաձեռնությամբ, «Մեր մեծերը» ծրագրի շրջանակում մեկնարկեցին Զորավար Անդրանիկի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված միջոցառումները:
Նախարարության և Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն ՀԿ աշխատակիցների ուղեկցությամբ սիրիահայ պատանիները և աղջիկները այցելեցին Անդրանիկ Օզանյանի թանգարան և Կոմիտասի անվան պանթեոն:
Թանգարանի էքսկուրսավար Սեդա Կարապետյանը երեխաներին ծանոթացրեց թանգարանի հիմնադրման պատմությանը, ապա ներկայացրեց զորավարի կյանքն ու գործունեությունը, անցած փառավոր ուղին: Ներկաներին ցուցադրվեց նաև թանգարանում ի պահ հանձնված մեծ զորավարի և նրա զինակիցների անձնական օգտագործման իրերը, ձեռագիր նամակների նմուշներ: Հաջորդ կանգառը Կոմիտասի անվան պանթեոնն էր, որտեղ հարգանքի տուրք մատուցվեց այնտեղ ամփոփված մտավորականների շիրիմին:
Սփյուռքի նախարարության աշխատակիցները «Զորավար Անդրանիկ» թանգարանի տնօրինությանը նվիրեցին գերատեսչության կողմից հրատարակված «Ցավի, հիշողության և պայքարի կոթողներ» և «Հայկական վաղ քրիստոնեկան ճարտարապետությունը» գրքերը:

Мероприятия, посвященные 150-летию со дня рождения Зоравара Андраника в рамках программы «Наши великие» Министерства Диаспоры РА
По инициативе Управления общеармянских программ Министерства Диаспоры РА 24 февраля в рамках программы «Наши великие» стартовали мероприятия, посвященные 150-летию со дня рождения Зоравара Андраника.
В сопровождении сотрудников Министерства и ОО «Центр координации проблем сирийских армян» юноши и девушки из числа сирийских армян посетили музей Андраника Озаняна и Пантеон в парке им. Комитаса.
Экскурсовод музея Седа Карапетян ознакомила детей с историей основания музея, представила жизнь и деятельность Зоравара, славный пройденный путь. Присутствующим были продемонстрированы также переданные на хранение музею личные вещи Зоравара и его соратников, образцы рукописных писем. Следующая остановка была в Пантеоне парка им. Комитаса, где была отдана дань уважения памяти покоящихся там представителей интеллигенции.
Сотрудники Министерства Диаспоры преподнесли дирекции музея «Зоравар Андраник» изданные ведомством книги «Памятники боли, памяти и борьбы» и «Армянская раннехристианская архитектура».