ՀԲԸՄ – ՀԵԸ « Անդրանիկ » Սկաուտական Բանակումի Մասնակիցներուն Այցը ՀՀ Սփիւռքի Նախարարութիւն
Հայաստանի Սփիւռքի Նախարարութեան հետ ՀԲԸՄ-ի եւ անկէ ծնունդ առած Հայ Երիտասարդաց Ընկերակցութեան Լիբանանի բարերարներու եւ պատասխանատուներու համագործակցութիւնը  միշտ եղած է եւ կը շարունակէ ըլլալ շատ ամուր: Անսակարկ  եւ ազգանուէր աշխատանքով օրէ օր աւելի կ՛ամրապնդուի մեր ներկայ եւ ապագայ սերունդներուն  կապը Մայր հողին, հայրենիքին եւ ազգային արմատներուն:
Անցեալ Մայիսին,  ՀԵԸ-ի Կեդրոնական վարչութեան յարգարժան ատենապետը՝ Պրն. Վիգէն Չերչեան, պետական յատուկ հրաւէրով մասնակցեցաւ Եղեռնի Հարիւրամեակին Կեդրոնական Մարմնի Համաժողովին: Պրն. Չերչեան , այս առիթով՝ Հայրենիքի մէջ ունեցաւ զանազան հանդիպումներ ՀԲԸՄ-ի եւ տարբեր ազգային պատասխանատուներու եւ յատկապէս 29 Մայիսին, Հայաստանի Սփիւռքի Նախարարուհի Տիկ. Հրանոյշ Յակոբեանին հետ, նախարարութեան կեդրոնատեղիին մէջ:
Տիկ. Նախարարուհին մօտէն ծանօթացաւ Լիբանանի Հայ Երիտասարդաց Ընկերակցութեան գործունէութեան ազգային, մարզական, սկաուտական եւ մշակութային ծրագիրներուն եւ գնահատանքով յաջողութիւն մաղթեց տարուած հսկայական աշխատանքին, որ կը միտի սփիւռքի հիմնական գաղութներէն Լիբանանի մէջ, հայ երիտասարդ սերունդին եւ պատանիներուն համար ստեղծել այնպիսի շարժումներ որպէսզի օտար ափերուն պահեն իրենց ազգային ինքնութիւնը եւ հաւատարիմ մնան իրենց հայրենիքին : Պրն. Վիգէն Չերչեան իր կարգին շնորհակալութիւն յայտնեց Նախարարուհի Տիկ. Հրանոյշ Յակոբեանին ՀԵԸ-ի Արին պարախումբին ուղղած հրաւէրին համար որ երկրորդ անգամ ըլլալով  մասնակցին ԻՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆ Փառատօնին  ԱՐԻ ՏՈՒՆ ծրագիրին ընդմէջէն: Պրն. Ատենապետը նաեւ տեղեկացուց թէ այս տարի եօթներրորդ տարին ըլլալով ՀԵԸ-ի տարբեր մասնաճիւղերէ  սկաուտներ եւ արենուշներ պիտի մասնակցին Լոռիի մարզին մէջ, ՀԲԸՄ-ի սեփական բանակավայրին մէջ կայանալիք  «Անդրանիկ» Սկաուտական Բանակումին:
Հոս տեղին է նշել, թէ Հինգշաբթի, 17 Յոլիսին,  ՀԵԸ-ի սկաուտներն ու արենուշները գլխաւորութեամբ Լիբանանի Վարիչ Տնօրէն  Գէւորգ Սանթուրեանին եւ ՀԵԸ-ի Լիբանանի Կեդրոնական Վարչութեան Գանձապահ Պրն. Վաչէ Մելքոնեանին  այցելեցին Սփիւռքի Նախարարութիւն եւ հանդիպում ունեցան նախարարուի Տիկ. Հրանոյշ Յակոբեանի եւ  պատասխանատուներուն հետ ու տեսաերիզի ցուցադրութեան հետեւելով մօտէն ծանօթացան հայրենիքի եւ սփիւռքի մէջ տարուած ազգապահպանման մեծ աշխատանքին: Ապա՝ Տիկ. Նախարարուհիին յանձնեցին Լիբանանի Կեդրոնական Վարչութեան կողմէ յուշանուէր մը եւ յատուկ շնորհակալութիւն յայտնեցին ջերմ հիւրընկալութեան եւ յարատեւ աջակցութեան ու միշտ գործակցող տրամադրութեան համար:
Նախարարուհի Տիկ. Հրանոյշ Յակոբեան մեծապէս գնահատեց տարուած ազգանուէր աշխատանքը եւ ինչպէս միշտ՝ խրախուսեց պատանիները որ միշտ այցելեն իրենց հայրենիքը եւ ամուր պահապանները ըլլան իրենց ազգային արժէքներուն:
Հայ Երիտասարդաց Ընկերակցութեան Կեդրոնական Վարչութիւնը յատուկ շնորհակալութիւն կը յայտնէ Հայաստանի  Հանրապետութեան Սփիւռքի նախարարութեան պատասխանատուներուն եւ ի մասնաւորի նախարարուհի Տիկ. Հրանոյշ Յակոբեանին  ՀԵԸ-ի «ԱՐԻՆ» պարախումբի Յունիս 30 – Յուլիս 7-ի հայրենիքի մէջ  «ԻՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆ II»  փառատօնի մասնակցութեան ընթացքին ցուցաբերած ջերմ եւ առատաձեռն հիւրընկալութեան համար ինչպէս նաեւ Յուլիս 17-ին  ՀԲԸՄ-ի « Անդրանիկ » սկուտական ճամբարի մասնակից սկաուտներուն եւ արենուշներուն սփիւռքի նախարարութեան այցելութեան առթիւ սրտբաց եւ հարազատ ընդունելութեան համար: Սփիւռքի Նախարարուհի Տիկ. Հրանոյշ Յակոբեանի ազգանուէր, բծախնդիր  եւ հետեւողական ջանքներով վստահ ենք թէ նորանոր կամուրջներ պիտի հաստատուին Հայրենքի եւ սփիւռքի զանազան գաղթօճախներու միջեւ :

Визит участников скаутского слета «Андраник» АМА ВАБС в Министерство Диаспоры РА
Сотрудничество Министерства Диаспоры РА и Армянской молодежной ассоциации ВАБС Ливана всегда было крепким. Нет сомнения, что нашей патриотической работой день ото дня еще более укрепляется связь наших нынешних и будущих поколений с Родиной и национальными корнями.
В мае председатель Центрального правления АМА Виген Черчян принял участие в форуме центрального органа по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян. В этой связи у него состоялись на родине различные встречи с ответственными ВАБС, государственными чиновниками, а 29 мая состоялась встречи с министром Диаспоры РА госпожой Грануш Акопян.
Госпожа министр подробно ознакомилась с деятельностью Армянской молодежной ассоциации Ливана, ее программами, и оценив их, пожелала успехов в дальнейшей деятельности, нацеленной на создание таких движений для армянской молодежи, которые бы сохраняли на чужбине их национальную идентичность и верность родине. Господин Виген Черчян, в свою очередь, высказал благодарность госпоже Грануш Акопян за приглашение в Армению танцевального ансамбля «Арин» АМА для участия во II Общеармянском фестивале «Моя Армения». Он также сообщил, что в этом году уже в 7 раз скауты разных филиалов АМА соберутся на скаутский слет «Андраник» в Лорийской области.
А 17 июля скауты и девочки АМА во главе с заведующим-директором организации в Ливане Геворгом Сантуряном и казначеем Центрального правления АМА Ливана господином Ваче Мелконяном посетили Министерство Диаспоры, встретились с министром госпожой Грануш Акопян и другими руководителями, посредством просмотра видеофильма ознакомились с огромной работой по сохранению нации, проводимой на родине и в Диаспоре. Затем госпоже министру был вручен памятный подарок, выражена благодарность за теплый прием и постоянное содействие.
Госпожа Грануш Акопян высоко оценила проводимую патриотическую работу и, как всегда, призвала юношей постоянно бывать на Родине и быть хранителями национальных ценностей.
Центральное правление Армянской молодежной ассоциации выражает особую благодарность ответственным работникам Министерства Диаспоры РА, и в частности министру госпоже Грануш Акопян за теплый прием танцевального ансамбля «Арин» АМА в ходе его участия во II Общеармянском фестивале «Моя Армения», проходившем с 30 июня по 7 июля, а также прием 17 июля участников скаутского лагеря «Андраник». Уверены, что усилиями министра госпожи Грануш Акопян будут наведены новые мосты между родиной и различными колониями Диаспоры.